Dolar (%0.26) 13.5642
Euro (%0.38) 15.3761
Sterlin (%0.35) 18.4615
Ons (%0.06) 1814.99
Gram (%0.59) 794.16
Çeyrek (%0.59) 1298.45
THYAO (%0.37) 26,98
ASELS (%0.44) 22,90
PETKM (%3.66) 9,06
EUR/USD (%0.13) 1.13319
USD/JPY (%-0.27) 114.31
EUR/GBP (%0.02) 0.8329
Petrol (%0.85) 85.55
Gümüş (%0.66) 23.648
Bitcoin (%-1.26) 41541.89
Ethereum (%-3.48) 3077.03
Bist100 (%1.02) 1,999.97

“Maaş Bitti, Ay Bitmedi” Diyenlerin Bu Duruma Düşme Nedenleri

“Maaş Bitti, Ay Bitmedi” Diyenlerin Bu Duruma Düşme Nedenleri
10 Şubat 2016 | 16:31 Son Güncelleme: 31.05.2017 / 18:12:05
Yorum

Günümüz insanları para biriktirme konusunda çok da iyi değiller. Sistematik veriler, bireylerin para biriktirememe nedenlerini büyük olasılıkla sahip oldukları para harcama alışkanlıklarına bağlıyor. Ancak, bu durumun bir mazeret olmasına izin vermeyin. İflasa yakın olduğumuz zamanlarda bile yine de paranızı biriktirmenin yollarını bulabilirsiniz. Gereksiz harcamaları kesebilir, yemeklerinizi evde yiyebilir ve bütçenizi düzene sokabilirsiniz.

Bazı insanlar için bu konu hakkında ne kadar makale yazıldığı, ne kadar öneri verildiği ya da nasıl zorlularla karşılaştıklarının pek bir önemi yok gibi görünüyor. Böylece bugünün istekleri, yarının ihtiyaçları halini alıyor. Elbette ki bu durum, kazancı az olup da kıt kanaat geçinmeye çalışan insanları kapsamıyor. Fakat sabit gelirinize uygun olmayan bir para yönetimine, ödenmemiş borçlar ve genellikle kötü finansal seçimler eşlik ediyorsa; para biriktirmede kötü olsanız bile kendi şansınızı yaratabilirsiniz.

Maaşınızı ya da gelirinizi neden bir kenarda biriktiremediğinizi biraz da olsa anlamanıza yardımcı olacak bazı nedenleri ana hatlarıyla sizler için derledik. Eğer siz, yanlışın nelerden kaynaklandığını anlayabilirseniz; finansal alışkanlıklarınızı değiştirip, küçük çaplı da olsa bir imparatorluk kurabilirsiniz. Daha önce de sizlere sunmuş olduğumuz her ay düzenli olarak para biriktirmek için sağlam öneriler ile bu bilgileri birleştirdiğinizde, kurmuş olduğunuz imparatorluğun daha da büyüyeceğine emin olabilirsiniz.

Huzurlarınızda insanların tasarruf yapamamalarına neden olan kötü finansal alışkanlıklar:

Yaşam Standartlarını Yükseltmek

Yaşam Standartlarını YükseltmekVergi iadesi aldıysanız ya da çalıştığınız yerden ekstra bir gelir elde ettiğinizde, sizleri savurganlık yapmaya iten düşünce nedir? Satın alma alışkanlığı tüketiciler için en tehlikeli alışkanlıklardan bir tanesidir ve beklenmedik ilave bir para, bu alışkanlığı fazlasıyla tetikleyebilir. Bu durum insanların gereksiz yere maaştan maaşa gerçekleşen tehlikeli bir döngünün içerisine düşmelerinin sebebidir. Hala paranız olduğunu söyleyerek kendinizi de bir şeyler satın almaya teşvik ediyor olabilirsiniz.

Statü simgesi haline gelen ya da yaşam standartlarını yüksek gösteren eşyalar satın almanın, varlığınızı arttırdığını düşünebilirsiniz. Aslında, eski alışkanlıklarınızı bir kenara bırakıp gerçek zenginliği kucaklayabilirsiniz. Eğer sizi tüm maaşınızı harcamaya iten cazibelere karşı direnebilirseniz, biraz daha güvenli harcamanın yaşam tarzınızı yükseltmekten daha fazla özgürlük getirdiğini görebileceksiniz. Kötü para alışkanlıklarından kurtulmanın yolları hakkında bilgiler edindiğiniz zaman, para biriktirme konusunda büyük bir adım atmış olacaksınız.

Finansal Konuları Ertelemek

Finansal Konuları Ertelemek“Önce kendinize harcamak,” kişisel finansın altın kuralıdır. İnsanlar gelirlerini elde eder etmez anında bir kısmını kenara koymazlarsa, bu gelirin tamamı ellerinden uçup gider. Genel olarak düşünülen; maaşın belli bir yüzdesini alın ve tasarruf için tahsis edin, kalanını ise faturalarınıza ve diğer isteklerinize harcayın. Para biriktiremeyen insanlar genellikle erteleyen bireylerdir. Bu nedenle onlar sürekli olarak daha sonra tasarruf edeceklerini kendilerine söyleyerek, finansal konuları bir kenara atarlar. Tasarruf etmek ve ertelememek için bazı finansal ödemeleri ve biriktirmeleri otomatik ödemeye almak sizlere büyük yarar sağlayacaktır. Ertelemekten vazgeçmek, hayatta az zamanda çok iş yapmanın yolları arasında da yer almaktadır.

Para Biriktirmenin Saçma Olduğunu Düşünmek

Para Biriktirmenin Saçma Olduğunu DüşünmekPara biriktiremeyen insanlar, “anı yaşamak” ya da “mezara mı götüreceğiz” gibi ibareler kullanırlar ve bu kişiler para biriktirmemek için söylenen bahaneler arkasına sığınıp dururlar. Ay sonunda ya da birkaç yıl sonra oldukça sıkışık bir durumda olabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Para biriktirmek genellikle, gereksiz harcamalar yapmaktan daha az çekici ve heyecan verici gelir. Fakat tasarruf etmeye başlamazsanız, şu an ki kadar eğlenceli bir hayat yaşayamayabilirsiniz.

Tasarruf yapıp, iyi bir finansal kontrolüne sahip kişiler, istedikleri her an bir maceraya atılabilirler; çünkü bu bireylerin gelecek maaşlarını beklemeye ihtiyaçları olmaz. Şu an burada; ne istediğinize odaklanmak yerine, gerçekten ne istediğinizi düşünmeye başlayın. Eğer geçmişteki anlık arzularınızı görebilirseniz, bu sizi büyük hedefleriniz için fazlasıyla motive edecektir. Para biriktirmek ve tasarruf etmek hiçbir zaman angarya değil, finansal özgürlüğünüze giden trenin biletidir.

Finansal konular birçoğumuza sıkıcı gelse de geleceğimizi garanti altına almak ya da ilerde sıkıntı çekmemek için önemli bir silahtır. Çoğu insan para biriktirmenin savurganlıktan daha gereksiz olduğunu düşünseler de bir anda kuş olup uçan maaşlarından sonra, kendilerine tasarruf yapacaklarına ve böylesine gereksiz harcamalar yapmayacaklarına dair söz verirler. En azından bu da bir başlangıç olabilir, değil mi? Para biriktirmek hakkındaki düşünce ve yorumlarınızı gerçekten merak ediyoruz, siz en çok hangi kısımda zorluk yaşıyorsunuz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar