Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Konut Verileri Haziran’da Rekor Kırarken, Yabancıya Satışlar Azaldı

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre düşen kredi faizleri konut satışlarında adeta patlama yarattı. Öte yandan yabancı uyruklu vatandaşlara yapılan satışlar %38 düşüş gösterdi.
Konut Verileri Haziran’da Rekor Kırarken, Yabancıya Satışlar Azaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2020 dönemine ait konut satış istatistiklerini açıkladı. Yayımlanan aylık rapora göre söz konusu dönemde Türkiye genelinde konut satışları, 2019’un Haziran ayına kıyasla %209,7 ile rekor artış kaydetti.

Sektör temsilcileri pandemi etkisiyle sert gerileyen konut satışlarının, Haziran’da tüm zamanların en yüksek aylık performansını göstermesini, sektörde bir canlanma değil, patlama olarak nitelendiriyor.

Konut satışları Haziran’da düşen faizlerin etkisiyle sert yükdeldi.
Türkiye Geneli Konut Satışları
Kaynak: TÜİK

Mayıs ayında ülke genelinde konut satışları %44,6 oranında düşüş göstererek 50.936 olmuştu. Haziran’da adeta bir sıçrama kaydederek, neredeyse 4 katına çıktı. 190.012 konutun 28 bin 799’u İstanbul’da satıldı. İstanbul %15,2 pay ile toplam satışlar içinde en yüksek orana sahip oldu.

Onu 21 bin 915 konut satışı ve %11,5 pay ile Ankara, 11 bin 690 satış ve %6,2 pay ile İzmir takip etti. Geçen ay Ardahan’da 29, Hakkari’de 40 ve Bayburt’ta 68 konut satıldı.

Haziran Konut İstatistikleri
Kaynak: TÜİK

Bu dönemde ipotekli konut satışları %1286,9 artış göstererek 101 bin 504 oldu. Toplam satışlar içindeki payı %53,4 olurken, ipotekli satışlarda en yüksek payı %14,5 ile İstanbul oluşturdu. İstanbul’da Haziran ayında 14 bin 767 konut ipotekli türde satıldı.

88 bin 508 konut el değiştirirken, yıllık bazdaki artış oranı %63,8 olarak açıklandı. Haziran’da, İstanbul’da 14 bin 32, Ankara’da 8 bin 114 ve İzmir’de 5 bin 4 konut el değiştirdi. İlk defa satılan konut sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre %152 arttı ve 58 bin 632 oldu.

İkinci el konut satışlarında bir önceki yılın aynı ayına göre %244,9 oranında artış gerçekleşti.
İkinci El Konut Satışları
Kaynak: TÜİK

Satılan konutların 20 bin 546 tanesi İstanbul’da olurken, toplam satışlar içindeki payı %15,6 olarak kaydedildi. Haziran ayında Ankara’da 16 bin 819 konut, İzmir’de ise 8 bin 160 konut ikinci el türünde satıldı.

Söz konusu dönemde yabancılara toplamda 1.664 konut satıldı. Yıllık bazda %38,1 azalan satışların 730 tanesi İstanbul’da, 277 tanesi Antalya’da, 180 tanesi Ankara’da ve 65 tanesi İzmir’de gerçekleşti. İlk sırada 398 konut ile İran yer alırken; Iraklılar 257, Çinliler 78, Azerbaycanlılar 70 ve Ruslar 63 konut satın aldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklanan verilere ilişkin değerlendirmede bulundu.

Konut alanının dolaylı olarak 250 alt sektörü daha etkilediğini söyleyen Albayrak, tarihin en yüksek Haziran ayı satışlarına ulaşıldığını söyledi. Sektör temsilcileri konut satışlarında meydana gelen rekor yükselişi dört ana nedene bağladı.

Bunlardan ilki kuşkusuz ki bankaların konut kredisinde faiz oranlarını düşürmesi oldu. Pandeminin başladığı ilk haftalarda hükümet tarafından yapılan açıklamanın ardından kamu bankaları faizleri düşürdüğünü duyurdu.

Emlak Konut GYO gibi öncü şirketler ise başlattıkları kampanyalar sayesinde satışlarını artırmayı başardı.

İkinci sebep olarak yılın ilk aylarından biriken talebin, Haziran’da birden yüklemeli olarak satışa geçmesi olarak gösteriliyor. Takvim etkisi üçünce neden olarak gösterilirken, mevduat faizlerinin düşmesiyle yatırımcı pozisyonlarının güçlenmesinin de konut satışlarını desteklediği ifade ediliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu