Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ticaret Bakanlığı’ndan 4 Yılda Yapılan Denetimlere İlişkin Açıklama

Ticaret Bakanı Ömer Bolat pandeminin başından bu yana yapılan denetimlere ilişkin bilgilendirmede bulundu. Ayrıntılar haberde...
Ticaret Bakanlığı’ndan 4 Yılda Yapılan Denetimlere İlişkin Açıklama
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kovid-19 salgınının başlangıcından 26 Nisan 2024 tarihine kadar yaklaşık 80 bin işletme ve 500 bin ürünün denetlendiğini açıkladı. Bakan Bolat, CHP Mersin Milletvekili Gülcan Kış’ın, bakanlık tarafından yapılan fahiş fiyat denetimlerine ilişkin yazılı soru önergesini y yanıtladı.

Bolat, kamu tarafından zorunlu mal ve hizmetlerin fiyatlarında yapılan fahiş artışların veya vatandaşın bu ürünlere ulaşımının engellenmesinin yakından takip edildiğini belirtti. Bu kapsamda 81 ilde Ticaret İl Müdürlükleri tarafından üretici, tedarikçi ve perakende işletmelerin günlük olarak denetlendiğini ifade etti.

“Kovid-19 pandemisinin başlangıcından 26 Nisan 2024 tarihine kadar yaklaşık 80 bin işletme ve 500 bin ürün denetlenmiştir,” diyen Bolat, Ramazan ayı süresince gelen fahiş fiyat şikayetlerine yönelik bakanlığın ilgili kurumlarla koordineli çalışmalar yürüttüğünü ekledi.

Ramazan ayında özellikle marketlerde yapılan denetimlerin artırıldığını belirten Bolat, 11 Mart-9 Nisan 2024 tarihleri arasında yaklaşık 6 bin 500 işletme ve 56 bin 700 ürünün fahiş fiyat artışları kapsamında denetlendiğini kaydetti.

Denetimlerde tespit edilen aykırılıkların Haksız Fiyat Değerlendirme Kuruluna sevk edildiğini belirten Bolat, ürünlerin raf fiyatı ile kasa fiyatı arasındaki farkın önlenmesi, satışa sunulan tüm ürünlerde fiyat etiketi bulundurulması ve indirimli satışlara yönelik denetimlerin gerçekleştirildiğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Bolat, 1 Ocak-31 Mart 2024 tarihleri arasında her türlü perakende ürün satışı yapılan iş yerleri ile restoran, lokanta ve kafeler dahil olmak üzere 47 bin 563 iş yerinin denetlendiğini ve mevzuata aykırı uygulama tespit edilen 10 bin 267 iş yerine toplamda 27 milyon 433 bin 615 TL idari para cezası uygulandığını bildirdi.

Bakan Bolat, Alo 175 Tüketici Danışma Hattı’na da 2023 yılı itibarıyla 385 bin 682 başvuru geldiği bilgisini paylaştı. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın