Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılmaz’dan Türk Yatırım Fonu Açıklaması Geldi

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Türk Yatırım Fonu hakkında konuşarak önemli detaylara değindi. İşte detaylar...
Yılmaz’dan Türk Yatırım Fonu Açıklaması Geldi
HABER GİRİŞ

Bugün gerçekleşen Türk Yatırım Fonu Guvernörler Kurulu Açılış Toplantısı’nda Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, hedeflerinin Türk dünyasını her alanda güçlendirmek ve farklı sınamalar karşısında daha dayanıklı hale getirmek olduğunu söyledi.

Yılmaz, “Toplamda 170 milyonu aşan genç ve dinamik nüfusumuz, 1,2 trilyon doları aşan ticaret hacmimiz ve müşterek zengin kültür mirasımız, büyük atılımlarımızı gerçekleştirmek için sağlam bir temel teşkil etmektedir.” açıklamasında bulundu.

2002 yılına bakıldığında üye devletler ile 558 milyar dolar ihracat yapıldığını söyledi.

Türk Yatırım Fonu (TYF) hakkında konuşan Yılmaz, fonun başlangıç sermayesinin 500 milyon dolar olarak belirlendiğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bu sermaye tabanının etkili projeler, güçlü kurumsal yapı ve şeffaf iş modeliyle birlikte, diğer yatırımcıları çekerek daha da artacağını bildirdi.

Özellikle, diğer uluslararası ve bölgesel kalkınma kuruluşlarının ve özel sektörün kaynaklarının mobilize edilmesini öngördüklerini söyledi.

İstanbul Finans Merkezi’nin (İFM), İstanbul’un bölgesinde ve dünyada uluslararası bir finans merkezi olmasına katkı sağlayacağını söyledi. Tüm bu özellikleriyle ve avantajlarıyla İstanbul’un TYF’ye şüphesiz ki güç katacağın aktardı.

Fon’un üye ülkelerin kalkınma ihtiyaçlarına azami düzeyde cevap verecek şekilde, şeffaf ve sonuç odaklı olarak faaliyet göstereceğini söyledi.

Fon hakkında konuşan Bakan Şimşek, “Türk Devletleri’nin 2024 sonunda 1,9 trilyon dolar ekonomik büyüklüğe ve 178 milyon nüfusa ulaşması bekleniyor.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.