Yatırım yapmaya başla!

Kolay Yoldan Para Tasarrufu Yapmanın 8 Klasik Yolu

Kolay Yoldan Para Tasarrufu Yapmanın 8 Klasik Yolu

Herkesin kendince tasarruf yöntemi vardır. Ev hanımları, mutfak harcamalarını düzenlerken; evin beyleri ödemeler konusunda taktikler geliştirir. Olması gereken de budur; işleri bölüştürmek! Bir aile olarak para tasarrufunun bilincindeyseniz, herkes kendi payına düşeni yapar ve iyi bir para yönetimi ile rahat bir yaşantıya sahip olursunuz. Ailede herkes tasarruf için bir şeyler yaparsa, ekstra bir çabaya gerek duymaksızın paranızı doğru bir şekilde kullanmış olursunuz.

Para tasarrufu yapmak için klasik yöntemler de işinizi görür. Yeniden bir hayat düzeni kurmak yerine kurulu düzende dikkat edeceğiniz birkaç nokta ile tüm sorunları çözebilirsiniz. Ayrıca bir aile kurduğunuz zaman, yeni bir düzene geçmek oldukça sıkıntılı olabilir. Henüz küçük olan çocuklarınızı bu sisteme adapte edemezsiniz. Ama klasik tasarruf yöntemlerini kullanarak uyumu kolayca yakalayabilirsiniz. Klasik yöntemlerin en iyi avantajı ise zorlayıcı olmamaları ve herkesin kolayca uygulayabilmesidir.

İşte kolay yoldan para tasarrufu yapmanın 8 klasik yolu sizlerle…

1 Tembellikten Kurtulun

Tembellikten KurtulunTembellik, miskinlik ve bezginlik… Eğer para durumunuzla ilgili bir şeyleri düzeltmek istiyorsanız, silkelenip üzerinizdeki tembellikten kurtulmalısınız. Paranız, size ve ailenize yetmiyor olabilir. Bu durum sizde miskinlik değil, hırs yaratmalı ve durumu düzeltmek için çaba göstermelisiniz. Para tasarrufu yapmak için tembellikten kurtulmak, atmanız gereken ilk adımdır. Para durumunuzda yaşadığınız sorunlar nedeniyle yatak – yorgan yatarak elinize bir şey geçmeyecektir.

Ekstra iş fikri, para durumunuzu düzeltmek için iyi bir girişimdir. Zaten mevcut işimde çok yoruluyorum, diyorsanız; yorucu olmayan ve oturduğunuz yerden yapabileceğiniz işler sayesinde para kazanabilirsiniz. Yattığınız yerden para kazanabileceğiniz yöntemler için tıklayın.

2 Faturalarınızı Organize Edin

Faturalarınızı Organize EdinEğer faturalarınızı doğru bir şekilde organize edememiş ve gerekli parayı ayırmamışsak; ödeme tarihi geldiği zaman birçoğumuz panikleriz. Nasıl ödeyeceğimizi kara kara düşünürüz. Bu durumla karşılaşmamak için faturalarınızı organize etmelisiniz. Bu oldukça basit ve işe yarayan bir yöntemdir. Her ay faturalarınız ile ilgili belli bir bütçe oluşturmalı ve zamanı geldiğinde ödemenizi yapmalısınız.

Faturalarınız yüksek geliyorsa, bu duruma müdahale etmelisiniz. Elektrik, su ve doğal gazınızı dikkatli kullanarak fatura bedelini düşürebilirsiniz. Gereksiz yere yanan ampulleri, akan muslukları kapatmak bile başlı başına bir tasarruf yöntemi olacaktır. Elektrik faturasını düşürme yöntemleri için tıklayın.

3 Birçok Servis, Tek Sağlayıcı!

Birçok Servis, Tek Sağlayıcı!Akıllı telefon ve televizyonlar, gelişmiş bilgisayarlar, film kanalları, maç yayınları, süper internetler. Belki ülkemizde süper internet kısmını pek yaşayamıyoruz; ama tüm bu gelişmeler, cebimizden çıkan parayı da arttırmış oldular. İnternet bağlantısı, telefon, uydu yayınları gibi ihtiyaçlarımız doğdu. “Akıllı telefonu olup, interneti olmayan insan mı olur?” tepkilerini duymuş bile olabilirsiniz.

Tüm bu hizmetler için tek bir sağlayıcı seçeneği oluşturmak, iyi bir para tasarrufu yöntemidir. Düşünsenize; internet, telefon ve uydu yayınları gibi birbirine bağlı sistemler için ayrı ayrı yerlere fatura ödemek yerine; tek bir sağlayıcı seçeneğini değerlendirebilirsiniz. Böyle sistemler ülkemizde yeni yeni gelişiyor. Yani bir uydu alıcısı alarak hem filmlerinizi, maçlarınızı izleyecek hem internet sahibi olacaksınız. Bir paket olarak satın alacağınız bu tek sağlayıcılı sistemi iyice değerlendirmenizi öneririm. Böylece hem film ve maç keyfinizden vazgeçmemiş olacak hem de daha uygun bir fatura ödemiş olacaksınız.

4 Evde Yemek Yiyin

Evde Yemek YiyinYemeklerinizi evde yemek, yapacağınız en klasik tasarruf yöntemidir. Arkadaşlarınızla dışarıda yemek yemek yerine ev toplantıları yapabilirsiniz. İş yerinde veya okulda öğle aralarında yemek için evden bir şeyler götürebilirsiniz. Bu sayede yemek için tekrar bir masraf yapmamış olursunuz. Ayrıca tamamen yaratıcılık ve becerinize kalarak; bu işi eğlenceli yemeklere de dönüştürebilirsiniz. Son derece basit ve klasik olduğunu kabul edin!

5 Her Şey için Liste Hazırlayın!

Her Şey için Liste Hazırlayın!Yapmanız gereken herhangi bir masraf ve alışveriş için listeler hazırlayın. Örneğin mutfak alışverişi için ayrı bir liste yaparken genel bir giyim alışverişi için ayrı liste yapın. Listelerinizi hazırladıktan sonra maddi durumunuzla karşılaştırarak gerekli – gereksiz ayrımı yapabilirsiniz. Ayrıca acil olan ihtiyaçları belirleyin ve öncelik sıralaması yapın. Bu noktada dikkat etmeniz gerekense şudur; istek ve ihtiyaç ayrımını yapabilmek!

6 Kupon Sitelerini Keşfedin

Kupon Sitelerini KeşfedinGünümüzde online alışverişle birlikte fırsatların satıldığı kupon siteleri de oldukça popüler oldu. İndirim kuponlarının yayınlandığı siteleri, internette kolayca keşfedebilirsiniz. İndirim kuponları hakkında bilginiz yoksa kısa bir özet geçmek istiyorum; yolda size uzatılan broşürleri bilirsiniz. İşte bu broşürler bazı özel indirimlerle dikkat çekmek için dağıtılır. Bu sistemin aynısı, günümüzde internete taşındı ve indirim kuponlarını web sitelerinde bulabilirsiniz. Online alışverişlerde kullanabileceğiniz bu kuponlar sayesinde ürünü indirimli fiyattan satın almış oluyorsunuz.

İşte bu kupon sitelerinden faydalanarak ihtiyaçlarınızı, internet üzerinden alabilirsiniz. Genellikle “100 lira ve üzeri alışverişlerinizde geçerli 10 lira indirim” tarzı kampanyalarla duyacağınız bu kuponlar, para tasarrufu yapmanın en klasik yollarındandır. Elbette bu durum, “nasıl olsa ucuza alıyorum” diyerek tüm tasarruf planınızı alt üst etmesin. Çünkü tasarruf planını alt üst eden alışverişler arasında indirimleri de saymıştık. Ülkemizde yeni yeni popülerlik kazandığını da belirtmeyiz.

7 Küçük Markaları Öğrenin

Küçük Markaları ÖğreninMarka takıntısından kurtulmak, para tasarrufunda önemlidir. Birebir aynı olan ürünlerde, markayı satın almanız fazladan para vermeniz demektir. Aynı kalitede bir ürün için neden daha fazla para veriyorsunuz? Üstelik para yönetimine dikkat etmeniz gerekirken!

Küçük markaları keşfetmenizi öneririm. Bilinen büyük markaların fiyatları, çeşitli sebeplerle daha yüksek olur. Ama ismini fazla duymadığınız bir ürünün, kalitesinden emin olduktan sonra daha uygun bir fiyata satın alabilirsiniz. Örneğin birçok büyük marketin, kendi adında ürünleri de bulunmaktadır. Eşdeğer kalitede olan benzer ürünlere göre bu ürünler daha uygun fiyat etiketine sahiptir. Marketleri gezdiğiniz zaman bu markaları bir araştırmanızı öneririm.

8 Kredi Kartınızı Gözden Geçirin

Kredi Kartınızı Gözden GeçirinParanızın en büyük düşmanlarından birisi kredi kartlarıdır. Paranız varmış da harcıyormuşsunuz hissi veren kredi kartları, ödeme tarihi geldiğinde gerçeği size tüm açıklığıyla gösterir. Zamanla yükselen limitler ve minimum ödeme tutarları! Minimum ödeme miktarı, kazandığınız paraya yaklaştığında, her şeyi daha net görmeye başlarsınız ve bu işin içinden nasıl çıkacağınızı düşünmeye başlarsınız. İşte parasal anlamda yaptığınız en büyük hatalardan birisi budur.

Kredi kartı kullanımı konusunda gerçekten bilinçli olmanız gerekiyor. Eğer kontrolü kaybetmeye çok müsaitseniz, en iyi hiç kart işine bulaşmayın. Paranız varsa ihtiyaçlarınızı alın; yoksa kredi kartınıza güvenerek alışveriş yapmayın!

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Tasarruf kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum