Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kasım Verileri Euro Bölgesi’nde Negatif Büyüme Beklentilerini Artırdı

Euro Bölgesi’ndeki kilitleme önlemleri halihazırda verilere yansırken Kasım ayında düşen ekonomik duyarlılık göstergesinin 4Ç20’de negatif büyüme beklentisini doğruladığı söylendi.
Kasım Verileri Euro Bölgesi’nde Negatif Büyüme Beklentilerini Artırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

İkinci çeyrekte yüzde 11,8’lik rekor küçülmenin ardından üçüncü çeyrekte yüzde 12,6 büyüyen Euro Bölgesi, yeni Covid dalgası ile tehdit altında. Olumlu aşı haberleri, 2021’in 2020’den çok daha parlak olacağının sinyallerini verse de Avrupa’da devam eden sıkı Covid-19 kısıtlamaları ve siyasi olaylar görünümü gölgeliyor.

ING ekonomistlerinin notuna göre Euro Bölgesi’ndeki yeni kilitleme önlemleri halihazırda ekonomik verilere yansıtılırken, Kasım ayında belirgin bir şekilde azalan ekonomik duyarlılık göstergesi dördüncü çeyrekte negatif büyüme beklentilerini doğruladı. Euro Bölgesi’nde ekonomik duyarlılık göstergesi bir önceki aya göre 3,5 puan düşüşle Kasım 2020’de 87,6’ya geriledi.

Rakam salgın öncesi seviyelerin oldukça altında kalırken 86,5 olan piyasa beklentilerini aştı.
Euro Bölgesi Ekonomik Duyarlılık Endeksi Kasım
Kaynak: Trading Economics

Bazı sınırlama önlemleri Ocak ortasına kadar devam edeceğinden, 2021’in ilk çeyreğindeki artışın muhtemelen ılımlı kalacağı da belirtildi. Bununla birlikte aşının yaygınlaşması zeminiyle kinci çeyrekten itibaren önemli bir hızlanma ya işaret edildi.

Kurtarma fonunun şu anda kanun hükümlerinin yorumlanmasına ilişkin bir anlaşmazlık nedeniyle hem Polonya hem de Macaristan tarafından bloke edilmiş durumda olduğu da hatırlatıldı. Buna rağmen ING, Almanya’nın AB başkanlığının bir uzlaşma bulacağını ve 2021’de gerekli bütçe teşvikinin serbest bırakılacağını tahmin etti. Buna ek olarak, Avrupa Merkez Bankası’nın parasal teşvikini Aralık ayında daha da genişletmesini muhtemel gördü.

Bir sonraki duyuruya kadar, pandemi acil durum satın alma programı şeklinde 500 milyar euro tutarında ek bir niceliksel genişleme ve kamu sektörü satın alma programı kapsamında aylık 40 milyar euroluk alıma işaret etti. Bankalar için cömert TLTRO faiz oranları süresinin uzatılmasını beklediğini aktardı.

Bu arada Reuters tarafından yapılan bir anket de Euro Bölgesi’nin bu çeyrekte küçüleceğini tahmin etti.
Euro Bölgesi Kompozit PMI Kaısm
Kaynak: IHS Markit

Fakat bir koronavirüs aşısı yaklaştıkça ve Avrupa Merkez Bankası’ndan ek destek beklentisiyle, gelecek yıl için çeyreklik büyüme tahminleri yükseltildi. Ekonomik sağlık için iyi bir rehber olarak görülen IHS Markit Kompozit PMI verileri, Kasım’da büyümeyi daralmadan ayıran seviye olan Ekim’deki 50’den 45,3’e düştü.

Ancak 45,1’lik ön okumanın üzerinde geldi. Commerzbank’tan Peter Dixon; “İşletmelerin kilitlemelere ilk tepkilerinin ardından, ayın ikinci yarısının beklenenden daha iyi geçtiğine dair bir his var. Hala kötü ama beklendiği kadar kötü değil” ifadeleriyle yorum yaptı.

Bloğun baskın hizmet sektörünü kapsayan bir PMI Ekim 46,9’dan 41,7’ye gerileyerek üçüncü daralma ayını kaydetti. Aynı zamanda virüsün ilk dalgasının Avrupa’yı kasıp kavurduğu Mayıs ayından bu yana en düşük okuma oldu.

Ağırlama mekanlarının kapanmaya zorlanması, dükkanların kapatılması ve vatandaşların evde kalmaya teşvik edilmesiyle talep düştü. Hizmetler yeni iş endeksi 45,7’den 40,6’ya düştü. Ancak önümüzdeki yıla ilişkin genel iyimserlik arttı ve Euro Bölgesi Bileşik Gelecek Çıktı Endeksi 56,5’ten 60,4’e sıçradı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu