Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

NY Fed Başkanı John Williams: Düşük Enflasyon Bu Çağın Sorunu!

New York Fed Başkanı John Williams merakla beklenen konuşmasında, düşük enflasyonun bu çağın sorunu olduğunu ifade etti.
NY Fed Başkanı John Williams: Düşük Enflasyon Bu Çağın Sorunu!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bugünün önemli konularından birisi, New York Federal Rezerv Başkanı John Williams’ın yapacağı konuşmaydı. Williams konuşmasında, yavaş enflasyonun merkez bankasının en acil sorunlarından biri olduğunu ve ABD’deki ekonomik büyümeyi sürdürmek için para politikasının kapsamını kullanmaya söz verdiğini söyledi.

Williams, “Düşük enflasyon aslında bu dönemin sorunu. Orta şiddetteki büyüme, düşük işsizlik oranı, ama inatla düşük enflasyonun mevcut görünümü daha geniş ekonomik tablonun bir yansımasıdır,”ifadelerini kullandı.

Bu yansımaya uygun bir şekilde tabloyu dikkatle izlediğini belirten Williams, “Devam eden büyümeyi, güçlü bir işgücü piyasasını ve yüzde 2’lik enflasyona sürekli bir dönüşü desteklemek için uygun davranmaya özen gösteriyorum,” dedi.

Hem Küresel Hem de ABD’ye Yönelik Endişeler

Hem Küresel Hem de ABD'ye Yönelik EndişelerEtkili bir FED politika yapıcısı olan Williams, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) 17-18 Eylül’deki toplantıda gösterge faiz oranını düşürmesinin beklemesinden sadece iki hafta önce konuştu.

Williams “Almanya, İngiltere ve Çin’in hepsi yavaşlama yaşıyor ve Euro bölgesi özel bir endişe kaynağı. Kendi kıyılarımızda Çin ile ticaret politikasına ilişkin endişeler belirsiz bir tabloya işaret ediyor. İş dünyasındaki irtibat noktalarım bunun yatırım konusunda daha temkinli olduklarını söyledi. Bu kaygının etkileri zaten yatırım rakamlarında görülüyor,” ifadelerini kullandı.

Fed yetkilileri, ılıman enflasyon verilerini ve ABD-Çin ticaret savaşından gelen rüzgarları hafifletmek isteyenler için gecelik borç verme faiz oranlarında daha fazla kesinti gerekip gerekmediği konusunda bölünmüş durumdalar.

Fed, gecelik borç verme faiz oranını yüzde 2 ile 2,25 arasında sabitledi. Sıfırın üzerinde; ancak geçmiş ekonomik açılımlarda hakim olan seviyelerin çok altında.

Daha Elverişli Para Politikası

Daha Elverişli Para PolitikasıNew York Fed Başkanı John Williams, “Genel rakamlarda henüz dramatik bir değişiklik görülmediyse de bu yılın yaz aylarında ortaya çıkan daha ayrıntılı tablo, yavaşlayan büyüme ve enflasyonun hedefimizin yetersiz kaldığına işaret etti,” dedi.

Aralık 2008’den bu yana ilk defa Temmuz ayında faiz indirimi yapıldığına atıfta bulunan Williams, buna bağlı olarak biraz daha elverişli bir para politikası için savunulduğunu belirtti.

Williams, Eylül ayında bir başka indirimi tercih edip etmediğini doğrudan ele almadı; ancak CME ‘ye göre piyasalar yüzde 93 oranında bir 25 baz puanlık ve yüzde 7 civarında 50 baz puanlık bir indirim bekliyor.

Williams Temmuz ayında yaptığı konuşmada; merkez bankacılığının oranların düşük olduğu ve büyümenin yavaş olduğu zamanlarda hızlı ve güçlü davranması gerektiğini, felaketin çözülmesini beklemekten daha koruyucu önlemler almanın daha iyi olduğunu savunduğunu söylemişti.

Merkez Bankası sözcüsü daha sonra bu yorumların yalnızca akademik olduğunu, 20 yıllık araştırmaya dayandığını ve potansiyel politika eylemleri hakkında olmadığını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu