Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Japonya GSYİH’si 2Ç20’de Rekor Düşüş Kaydedecek

Yapılan yeni anket, Japonya ekonomisinin ikinci çeyrekte rekor düşük GSYİH büyümesi açıklayacağını gösterdi. Detaylar şu şekilde;
Japonya GSYİH’si 2Ç20’de Rekor Düşüş Kaydedecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Yapılan bir Reuters anketi, Japon ekonomisinin ikinci çeyrekte koronavirüs krizi, iş ve tüketici harcamalarını düşürürken rekor hızda daraldığını tahmin etti.

Enfeksiyonlardaki son artışın, iyileşme görünümüne gölge düşürdüğü eklendi. 18 ekonomistin katıldığı ankette, dünyanın üçüncü en büyük ekonomisinin Nisan-Haziran çeyreğinde yıllık bazda yüzde 27,2 daralmış olabileceği öngörüldü.

Gerçekleşmesi durumunda bunun üçüncü ardışık çeyreklik düşüş ve kayıtlardaki en büyük düşüş olacağı ortaya serildi. Çeyreklik bazda ise GSYİH’nin muhtemelen yüzde 7,6 düştüğü tahmin edildi.

Böylesine acımasız bir tahmin, ilk çeyrekte resesyona giren Japonya’nın daha derin bir durgunluğa düştüğü görüşünü pekiştirirken hükümetin şimdiye kadar açıkladığı 2,2 trilyon doların üzerine başka bir teşvik paketi daha sunacağı beklentisini güçlendirdi.

Mitsubishi UFJ Research and Consulting ekonomisti Shinichiro Kobayashi; “Koronavirüs enfeksiyonunun yayılması nedeniyle hem iç hem de dış talep keskin bir şekilde düştü” dedi. İkinci çeyrek verisinin büyük ihtimalle koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik etkinin derinliğini yeniden teyit edeceğini aktardı.

Ankette ayrıca Japon ekonomisinin yarısından fazlasını oluşturan özel tüketimin bu çeyrekte yüzde 7,1 düştüğü tahmin edildi. Sermaye harcamalarınınsa ikinci çeyrekte yüzde 4,1 azaldığı tahmin edildi. Kabine Ofisi tarafından 17 Ağustos’ta açıklanacak olan ikinci çeyrek GSYİH‘si için gelen karamsar yorum endişeleri artırdı.

Öte yandan Japonya hanehalkı harcamaları da Haziran’da bir önceki aya göre çok daha yavaş düşse de görünümün karanlık kaldığı açıklandı.
Japonya Hanehalkı Harcama
Kaynak: Trading Economics

Çünkü toparlanma, büyük ölçüde hükümetin hanelere yaptığı nakit ödemelerinden kaynaklandı. Dünyadaki toplam Covid-19 vakası 19 milyonu aşarken 50. sırada yer alan Japonya’da rakam 42 bini aştı.

1026 olan ölüm sayısıyla nispeten iyi bir tablo sergilese de ülkenin yeni günlük vakalarında kaydettiği artış endişe verici. Çünkü Mayıs ortasından Temmuz’a kadar düşük sayılar bildiren ülkede son dönemde çok fazla vaka rapor ediliyor. Hatta rekor 3 Ağustos’ta 1998 yeni vaka ile kırıldı. 6 Ağustos’ta ise 1134 yeni vaka bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu