Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Japonya Ekonomisi için Ufukta Bir Diğer Büyük Düşüş Görünüyor

İkinci çeyrekte diğer birçok ülke gibi rekor düşük GSYİH büyümesi açıklaması beklenen Japonya için yüzde 20'lik daralma tahmini geldi. Detaylar aşağıda;
Japonya Ekonomisi için Ufukta Bir Diğer Büyük Düşüş Görünüyor

İlk çeyrekte yüzde 2,2 daralma ile resesyona giren Japonya ekonomisi için gelen yeni tahmin, gerilemenin daha sert düşüşle devam edeceğini gösterdi.

Kısa süre önce yapılan bir anket, Japonya GSYİH’si 2Ç20’de rekor düşüş kaydedecek derken ING de benzer şekilde ekonomide yüzde 20’lik bir düşüş olacağını öngördü.

Aradaki fark, ING’nin söz konusu tahmine nasıl ulaştığını açıklaması oldu. Özel tüketimin yüzde 19 azaldığını belirten ING, Reel GSYİH’nin en büyük bileşeninin yüzde 56’lık oranla özel tüketim olduğunu vurguladı.

Tesis ve makinelere yapılan özel işletme yatırımı, GSYİH’nin (toplamın yaklaşık %15,6’sı) başka bir önemli bileşeniyken tüketici harcamalarından daha değişken olduğunu söyledi.

Hesaba kattığı göstergelerin ticari yatırımlarda çeyreklik bazda yüzde 6’nın biraz altında veya yaklaşık yüzde 21’lik bir düşüşe işaret ettiğini aktardı. Konut yatırımının toplam reel GSYİH’nin %3’ünden daha azını oluşturduğunu belirten ING, konutlara ilişkin aylık inşaat verilerinden özel konut yatırımlarının 2Ç20’de çeyreklik bazda yaklaşık yüzde 7,5 azalacağını öngördü. Yatırımın diğer bir bileşeni devlet yatırımıyken bunun GSYİH’nin yüzde 5’i ile konut inşaatından daha büyük payı olduğunu dile getirdi.

ING, verilerinin çeyreklik bazda yüzde 5,8’lik artış olduğunu gösterdiğini ve bunun ikinci çeyrekte özel iç talebe yönelik birkaç olumlu katkı arasında yer aldığını bildirdi.
ING Tahmin Japonya Özel Tüketim
Kaynak: ING

Net ticaretin, 2Ç20’de GSYİH üzerinde önemli bir engel olabileceği ama bunun oranının belirsiz olduğunu kaydetti. Çeyreklik nominal ihracat büyümesinin ikinci çeyrekte çeyreklik bazda yaklaşık %6 düşerken eşdeğer ithalat rakamının yüzde 2 arttığını savundu.

Ancak bu rakamların ihracat ve ithalat fiyat değişiklikleri için düşürülmesi gerektiğini ve bu dizinin 2Ç20’de çok dalgalı olduğunu ekledi.

ING, bu GSYİH bileşenleriyle ilgili tahminlerini bir araya getirdiğinde ikinci çeyrekte üç aylık bazda yüzde 5’in altında ya da yıllık bazda yüzde 20’lik bir düşüşün ortaya çıktığını söyledi. Beklenen rakamın, yaklaşık yüzde 25’lik düşüş öngören ortak tahminden uzak olmasa da çok farklı gelmesine şaşırmayacaklarını belirtti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum