Yatırım yapmaya başla!

İyi Bir Emeklilik Yaşamak için Hemen Şimdi Cevaplamanız Gereken 3 Soru

İyi Bir Emeklilik Yaşamak için Hemen Şimdi Cevaplamanız Gereken 3 Soru

Emekli olmak için daha kaç gün, kaç ay ve kaç yıl çalışmanız gerektiğini biliyor musunuz? İş hayatının koşuşturmacasından kurtulup, eşiniz ve sevdiklerinizle birlikte keyif çatacağınız günler için diyorum. Daha ne kadar beklemeniz gerektiğini hiç düşünüyor musunuz? Şu anda ya “ne, hiç mi, ne zaman emekli olacağım aklımdan çıkmıyor ki” gibi cümleler kuranlardansınız ya da “oo, emekli olmaya daha çok var, henüz çok gencim, şimdiden bunu mu düşüneceğim” gibi cümleler kuranlardan. Ama hangi tarafta olursanız olun, emeklilik hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Çünkü çoğu kişi bu konuyu göz ardı ediyor. Yani pek az insan emeklilik günlerinin göz açıp kapayıncaya kadar geleceğini biliyormuş gibi davranıyor. Sanki zaman su gibi akıp gitmiyormuş gibi, sanki günler birbirini kovalamıyormuş gibi ve sanki yıllar önce yaşananları daha dün yaşamışçasına düşünmüyormuşuz gibi davranılıyor. Evet, ne yazık ki bu hatayı çoğumuz yapıyoruz. Geleceğin bize çok uzak olduğunu düşünüyor, zamanın hızı hususunda şimdiye kadar deneyim ettiklerimizi görmezden geliyoruz. Bu yaklaşım yüzünden de hem maddi hem de manevi anlamda bizi olumsuz yönde etkileyecek adımlar atıyor, sonradan pişmanlık yaşayacağımız davranışlara meylediyoruz.

Örneğin; gençken birikim yapmayı bilmiyoruz. Yeterince olgunluğa erişmeden para biriktirmenin bizi sıkıcı bir hayata sürükleyeceğini zannediyor, aslında gençken yapmamız gereken sayısız şeyi yaşlandığımız zaman yapmayı planlıyoruz. Oysaki rahat bir emeklilik geçirmek için sorumluluğumuzda olan şeyleri genç ve sağlıklıyken yapmalıyız. Sonuçta; şu anda istediğiniz kadar para kazanabilirsiniz, değil mi? Ya da yeri geldiğinde minik bir koltukta bile kıvrılıp uyuyabilirsiniz? Ne bileyim, geçirdiğiniz hafif hastalıkları tek başınıza atlatabilir, yardıma ihtiyacınız olduğuna çevrenizdeki kişilere elinizi uzatabilirsiniz. Anlayacağınız; gençken yaşayabileceğiniz bütün zorluklara karşı daha sağlam ve güçlü durabilirsiniz.

Peki, ya emeklilikte? Bu zaman diliminde de aynı şekilde avantajlı olacak mısınız? Cüzdanınızda para kalmadığında birilerinin kapısını çalarak yardım isteyebilecek misiniz? Aydan aya elinize geçecek parayla her ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek misiniz? Gençken yaptığınız gibi karnınızı birkaç lirayla da rahatlıkla doyurabilecek misiniz? Hastalıklarınızı doktora gidip ihtiyacınız olan ilaçlara para vermeden de atlatabilecek misiniz? Efendim? Yoksa söylediklerim çok mu iç karartıcı? Aslına bakarsanız, hiç de değil. Yani söylediklerimden çok daha kötü durumlarla bile karşılaşabilirsiniz. Tabii, emeklilik günlerini hiç gelmeyecekmiş gibi düşünmekten vazgeçmezseniz. Ama yok yok! Şimdiye kadar öyle yapmış olsanız bile, artık paranın size yaşlılık günlerinde daha çok lazım olacağını biliyorsunuz. Ve hemen şimdi göreceğiniz soruları kendinize sorarak yaşantınızda yapmanız gereken değişiklikler neymiş, hepsini bir bir bulacaksınız.

“Yeterince Tasarruf Ediyor muyum?”

"Yeterince Tasarruf Ediyor muyum?"İyi bir emeklilik yaşamak için kendinize sormanız gereken ilk soru “yeterince tasarruf ediyor muyum” olmalıdır. Tabii, bir de bu soruyu dürüstçe yanıtlamalısınız. Yoksa her ay gerekli gereksiz yığınla şeye para harcayıp, “tabii ki tasarrufluyum” derseniz kendinize bu soruyu sormanızın hiçbir anlamı kalmaz. İşte bu nedenle de size birkaç hafta boyunca harcamalarınızı takip etmenizi öneriyorum. Hatta daha da iyisi maaşınızı aldığınız ilk gün bu öneriyi uygulamaya başlayın. Paranız banka hesabınıza yattıktan sonra yaptığınız ödemelerinizi, ekstra masraflarınızı, kısacası cebinizden çıkan her bir kuruşu tek tek not edin. Zaten o ilk 1 hafta içindeki harcamalarınız, yeterince tasarruflu olup olmadığınız konusunda size kafi diyebileceğiniz kadar çok fikir verecektir.

Harcamalarınızı inceledikten sonra ise onların ne kadar gerekli olduklarını düşünmelisiniz. Mesela; kırk yılda bir gittiğiniz spor salonuna her ay x kadar para ödüyorsunuz. Bu harcama sizce de gerekli mi? O x kadar parayı emekliliğinize varana kadar kenara atsanız ileride ne kadar çok kazançlı çıkacağınızı hiç aklınıza getiriyor musunuz? Ya da etrafa saçtığınız diğer paralarla yatırım yapsanız, emeklilik günlerinde ne kadar rahat edebileceğinizin, hem kendiniz hem de (sahip olduğunuz ya da ileride olabileceğiniz) çocuklarınız için ne kadar doğru hareket etmiş olacağınızın farkında mısınız? Büyük ihtimalle, hayır. Size şimdi 3 kuruş olarak görünen miktarların ileride ne kadar büyük miktarlar haline gelebileceği gerçeğini ya göremiyor ya da görmek istemiyorsunuz. O yüzden size yeniden diyorum ki “yeterince tasarruf ediyor muyum” sorusunu kendinize yalan söylemeden yanıtlamalısınız.

“Emekliliğimi Nasıl Geçirmek İstiyorum?”

"Emekliliğimi Nasıl Geçirmek İstiyorum?"Emeklilik günlerinizde sıkıntı çekmemek için kendinize sormanız gereken bir diğer soru da bu! Yani aynanın karşısına geçip kendinize “emekliliğimi nasıl geçirmek istiyorum” demelisiniz. Kendi konforlu evinizde, size rahat rahat yetecek maaşınız ve birikimlerinizle rahat rahat yaşamak mı istersiniz? Yoksa çocuklarınızın evine sığınıp, onlardan gelecek azıcık parayı bekleyerek mi? İstediğinizde kafanızı dinleyecek yerlere seyahat ederek mi o güzel olgunluk günlerinizi geçireceksiniz? Yoksa eşinizin dostunuzun sizi bir yerlere davet etmesini bekleyerek mi? Buraya daha zibilyon tane seçenek eklenebilir ama siz benim ne demek istediğimi anlamış olmalısınız.

Sonuçta; hepimizin etrafında örnek ya da ders almamız gereken insanlar var. Tabii, emekliler de! Baksanıza; bazı emekliler oradan oraya seyahat ederek, kışın başka yazın başka yerlerde keyif çatarak yaşarken, bazıları ise hem maddi hem de manevi anlamda sıkıntı yaşamakta. Emekli olmasına rağmen tam zamanlı işlerde çalışmak zorunda olanlardan bahsetmiyorum bile! Uzun lafın kısası, bunları kesinlikle dikkat etmelisiniz. Ve hayalinizdeki emekliliği yaşayabilmek için adımlarınızı bu isteğinize uygun bir şekilde attığınızdan emin olmalısınız.

“Bu Şekilde Devam Edersem İleride Ne Kadar Rahat Ederim?”

"Bu Şekilde Devam Edersem İleride Ne Kadar Rahat Ederim?"Cevaplamanız gereken bir diğer soru da bu! Gerçi ilk başta yeterince tasarruflu olup olmadığınız sorusuyla bu konuda az çok fikir edinmişsinizdir. Ama şimdi söyleyeceğim şey diğerine göre daha farklı. Çünkü burada yapmanız gereken, şu anda sahip olduğunuz para alışkanlıklarını sürdürdüğünüz takdirde ileride ne kadar rahat edeceğinizi düşünmelisiniz. Örneğin; canınız her sıkıldığında alışveriş yaparak geleceğinizi garanti altına alabilir misiniz? Ya da sırf tatmin duygunuz yüzünden son model bir arabaya binmek gelecekte sizi ne derece etkiler? Veya x liraya bir evde rahatlıkla yaşayabilecekken ultra lüks bir rezidansta y liraya oturmak sizce ne kadar mantıklı? İşte bu ve bunlar gibi sorulara yanıtlar bulmalı, eğer varsa (ki eminim vardır) kötü para alışkanlıklarınızdan bir an önce kurtulmalısınız.

Tamam, şu an hayat size tozpembe görünüyor olabilir. Gençliğin verdiği heyecanla çalışıp kazandığınız parayı son kuruşuna kadar harcamak istiyor da olabilirsiniz. Ancak bugünlerin gelip geçeceğini, şimdi çarçur ettiğiniz paraya ileride çok daha fazla ihtiyaç duyacağınızı düşünmelisiniz. Sonuçta; elinizde şu andaki kadar çok fırsatınızın ve zamanınızın olmayacağı “olgunluk” günlerinizi, pişmanlık içerisinde geçirmek istemezsiniz, değil mi? Öyleyse yaşamınızda gereken değişiklikleri yapın ve geleceğe daha umutlu bakmaya başlayın.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Emeklilik kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum