Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İtalya Ekonomisi 2020’de %8,8’lik Tarihi Küçülme Yaşadı

Salgından en kötü etkilenen ekonomilerden biri olan İtalya, 2020’nin son çeyreğinde yüzde 2 küçüldü. Bu, şu anda bir hükümet kriziyle boğuşan ülke için en son kötü haber oldu.
İtalya Ekonomisi 2020’de %8,8’lik Tarihi Küçülme Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yılın üçüncü çeyreğinde çeyreklik bazda yüzde 16 büyüyüp yıllık bazda yüzde 5,1 küçülen İtalyan ekonomisi için 4Ç20 verileri açıklandı. Covid-19, pandemi öncesindeki ekonomik zorluklar ve ülkedeki politik karmaşalarla mücadele eden İtalya, ISTAT’ın açıklamasına göre Aralık çeyreğinde yıllık bazda yüzde 6,6 küçüldü.

Bir önceki çeyreğe göre ise yüzde 2 azaldı. 2020’nin dördüncü çeyreği, bir önceki çeyreğe göre iki iş günü daha az ve bir önceki yılın aynı çeyreğine göre bir daha fazla iş günü geçirdi. Çeyrekten çeyreğe değişim, tüm ana ekonomik sektörlerde, yani tarım, ormancılık, balıkçılık, sanayi ve hizmetlerdeki katma değerin azalmasının sonucu oldu.

Talep yönünden, hem yurt içi bileşen (stoklardaki brüt değişim) hem de net ihracat bileşeninden olumsuz bir katkı söz konusu olarak gösterildi.
İtalya GSYİH 4Ç20
KAYNAK: ISTAT

İtalya’nın gayri safi yurtiçi hasılası için 4Ç20 beklentisi yüzde 2,2 düşüş olduğu için çeyreklik değişim tahminlerin altında geldi. Daralma, yeni Covid-19 dalgalarının ortasında işlere ve hareket özgürlüğüne getirilen yeni sınırlamaları yansıttı. 2020’nin tamamı için ekonomi II.Dünya Savaşı’ndan bu yana en yüksek seviyede yüzde 8,8 küçüldü.

Ancak rakam hükümetin yüzde 9’luk tahmininin altında geldi. Bununla birlikte akranlarından daha kötü performans gösterdi. Almanya ve İspanya, geçen hafta dördüncü çeyrekte sürpriz ekonomik genişlemeler bildirirken, Fransa ekonomisi tahmin edilenden daha az daraldı.

Sonuçta İtalya, pandemiden en çok etkilenen ülkelerinden biri oldu ve sıkı kilitlenmeleri tetikleyen erken bir merkez üssü haline geldi.
İtalya GSYİH 4Ç20 Çeyreklik Yıllık
Kaynak: ISTAT

Siyasi kargaşa ve kaotik bir aşı uygulaması, 2021 başlarken görünümün belirsizliğini artırdı. Yine de hükümet, toparlanmaya yardımcı olması beklenen Avrupa Birliği kurtarma fonlarına güvenerek bu yıl %6 büyüme tahminini sürdürdü.

Ülkedeki Covid tablosuna bakıldığında toplam sayının 2,5 milyonu, ölüm bilançosununsa 88 bini aştığı görülüyor. 1 Şubat’ta 7 bin 925 yeni günlük vaka kaydedilirken kısıtlamaları sertleştiren birçok Avrupa ülkesinin aksine İtalya önlemleri gevşetmeye başladı.

Dün alınan haberlere göre Roma ve Venedik dahil olmak üzere bazı bölgeler turuncudan “düşük riskli” sarı bölgelere indirildi. Pazartesi günü kuralların gevşetilmesi, Dünya Sağlık Örgütü ve diğer uzmanların bunun çok erken olabileceğine dair uyarıları sonrasında geldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu