Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistler İtalya’nın 2020 Sonunda Toparlanacağını Söylese de Düzey Belirsiz

Covid-19 salgınının getirdiği kapanmalarla sarsılan İtalyan ekonomisinin 2020 sonunda toparlanabileceği söylense de bunun miktarı konusunda fikir birliğine varılamadığı görülüyor.
Ekonomistler İtalya’nın 2020 Sonunda Toparlanacağını Söylese de Düzey Belirsiz
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüsten ağır darbe alan ülkelerden biri olan İtalya, ilk başlarda diğer ülkeleri geride bırakacak kadar kötü durumda olsa da sonradan hafif toparlandı. Fakat buna rağmen en fazla vakanın kaydedildiği ülkeler listesinde hala 6. sırada yer alıyor. Rusya, İspanya ve Birleşik Krallık çok daha ciddi rakamlarla daha üst sıralara yerleşti.

Özellikle Mart ve Nisan’da pandemiyle yıkılan İtalya, 233.197 enfekte hasta ve 33.475 ölüm kaydetti. Vaka sayısında Mayıs ortası itibarıyla görülen düşüş, yeniden açılma girişimlerini hızlandırmıştı.

Salgından sert vurgun yiyen ve yılın ilk çeyreğinde %4,7 daralan İtalya ekonomisinin yıl sonunda toparlanacağına işaret eden ekonomist yorumları, ümitsizliğin şiddetini azalttı.

Dünya ekonomileri kasvetli yorumların ortasında kalırken, İtalya ekonomisini ele alan ekonomistlerden bazıları 2o2o’nin sonunda bir toparlanma olabileceğini söyledi. Kilitlenmelerin ülke ekonomisine getirdiği kayıpların en azından bir kısmının geri kazanılabileceği söylendi. Fakat toparlanmanın miktarı konusunda net bir tahmin belirtilmedi.

İtalya Ulusal İstatistik Ofisi (ISTAT), ülke ekonomisinin %4,7’lik daralma seviyesini %5,3 daralma olarak revize etmişti. Bununla birlikte ülkede ithalatın %6,2, ihracatın ise %8,0 azaldığı söylendi. Aynı dönemde tarım %1,9 ve sanayi üretimi de %8,4 geriledi.

Mart ayı başında kilitlenme önlemlerine başlayan İtalya’nın ilk çeyrek daralması pandemi etkilerini tam anlamıyla yansıtmamış olabilir. Dolayısıyla tüm tahminler, ikinci çeyrek büyüme verilerinin daha sert daralmaya işaret edeceğini söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde pandemi için daha kapsamlı bir pakete ihtiyaç olduğundan bahseden İtalya Merkez Bankası Başkanı Ignazio Visco, yıllık daralma tahminini %9 – %13 arasında tuttuğunu açıklamıştı. Ardından çoğu ekonomist ve uzman da tahminlerini buna yakın seviyelere çekti.

Ekonomist Javier Noriega, İtalyan ekonomisindeki zayıflığın 2021, hatta 2022’ye dek sürebileceğini söylerken, özellikle turizmin bu yıl toparlanamayacağını belirtti. “…ihracat diğer ülkelerdeki ekonomik toparlanmaya bağlı olacak. İyileşme yumuşak olacak, ancak ne kadar yumuşak olduğunu doğru bir şekilde tahmin etmemiz mümkün değil.” dedi.

La Sapienza Üniversitesi’nde profesör olan Alessandro Polli ise dikkat çeken yorumlar yaptı;

Alessandro Polli İtalya Ekonomi

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu