Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İngiltere’de İmalat PMI Eylül’de 7 Ayın En Düşük Seviyesinde

İngiltere'de Eylül ayı imalat PMI verileri 57,1'e gerileyerek 7 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.
İngiltere’de İmalat PMI Eylül’de 7 Ayın En Düşük Seviyesinde
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit ve CIPS tarafından hazırlanan İngiltere İmalat Satın Alma Müdürleri Endeksi (PMI) anketinin Eylül ayı sonuçları yayımlandı. Buna göre; Ağustos ayındaki 60,3 seviyesinden Eylül’de 57,1’e geriledi. Veri, 7 ayın en düşüğüne işaret etti.

İngiltere’de öncü veriler ise 56,3 seviyesine gerileme göstermişti. Anket, tedarik zinciri gecikmeleri, daha yavaş yeni sipariş büyümesi ve artan malzeme ile iş gücü sıkıntılarına dikkat çekti. Mevsim etkilerinden arındırılmış veri, bu şekilde hızlı geriledi.

Birleşik Krallık’ta imalat üretimi Eylül’de art arda 16. ayında da artarken, genişleme hızı üst üste 4. ayında zayıf bir gerileme gösterdi.
İngiltere İmalat PMI Çıktı Endeksi Düşüş
Kaynak: Markit Economics

Bu seviye de Şubat ayından bu yana en zayıf seviye olarak kaydedildi. Tüketici, ara ve yatırım malları sektörlerinde büyüme yavaşlama yaşadı. Şirket büyüklüğüne göre ayrılan veriler, orta ve büyük ölçekli üreticilerdeki yükselişlerin küçük firmalar arasında devam eden gerileme ile dengelendiğini ortaya çıkarttı.

İngiltere’de üretim programları, girdi kıtlığı, daha uzun tedarikçi tedarik süreleri ve kapasite kısıtlamaları sıkıntısı kombinasyonu ile kesintiye uğradı. Hava, kara ve deniz taşımacılığındaki gecikmeler, tedarikçilerdeki personel sıkıntısı, Covid-19 ile Brexit aksaklıkları, teslimat sürücülerinin eksikliği ve liman gecikmeleri sonucunda, ortalama satıcı tedarik süreleri anket tarihinin en büyük boyutlarından birine yükseliş gösterdi.

Yeni işlerin daha zayıf büyümesi, Eylül’de üretimi daha da artırma çabalarını engelledi. Yeni siparişler ise yerel müşterilerden yapılan alımların daha yavaş bir hızda artmasına neden oldu. Bu şekilde sekiz ay boyunca ilk kez yeni ihracat işlerinin daralmasıyla Şubat ayından bu yana en zayıf hızda yükseldiği gözlendi.

Ankette üreticilerin, önümüzdeki yıl için olumlu görünüm sundukları da görüldü. Şirketlerin %62’den fazlası üretimlerinin önümüzdeki 12 ay içinde artacağını tahmin etti. Sadece %6’lık bir kesim daralma beklentisine sahip oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu