Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İmalat Verileri Beş Alman Kurumun Ekonomik Büyüme Tahminlerini Düşürmesine Sebep Oldu

İmalat sektörü verilerinin olumsuzluğa işaret etmesiyle birlikte Almanya'nın ünlü kurumları ekonomik büyüme tahminlerini düşürmeye yöneldi.
İmalat Verileri Beş Alman Kurumun Ekonomik Büyüme Tahminlerini Düşürmesine Sebep Oldu
Yorum

19 ülkesi bulunan Euro Bölgesi’nin Ağustos ayına ilişkin imalat PMI verileri daralmayı sürdürmüş ve resesyon riskiyle karşı karşıya kalındığını gözler önüne sermişti. Söz konusu rakamlar Ağustos’ta 47.0 puan seviyesinde ölçülerek 7 ay üst üste daralmayı sürdürmüştü.

Euro Bölgesi’nin dev ekonomisi Almanya’nın Ağustos ayı imalat PMI verileri ise 43.6 puan seviyesinde ölçülmüş ve 43.0 puanlık beklentileri aşmıştı. Buna rağmen resesyon tehlikesini akıllara getiren rakamların yanı sıra Berlin’de bugün açıklanan rapordan Almanya’nın en önemli kurumlarının ekonomik büyüme tahminlerini düşürmeye yöneldiği öğrenildi.

Almanya’nın DIW (Berlin), IWH (Halle), Ifo (Munich), IfW (Kiel) ve RWI (Essen) gibi başta gelen kurumları, imalat sektörüne ilişkin verilerin iyiye işaret etmemesiyle birlikte ekonomik büyüme tahminlerini düşürdü.

İmalat Sektörü Verileri İyiye İşaret EtmiyorBilindiği gibi Almanya’da imalatçılar küresel talebin azalması ve bitmeyen ticaret geriliminin etkisiyle zor günler geçiriyor. Ülkenin en bilinen beş araştırma enstitüsünün tam da böyle bir ortamda büyüme tahminlerini aşağı çekmesi endişelere yol açtı.

Bugün Berlin’de yayınlanan ekonomik görünüm raporuna göre pek çok uzman 2020 yılında Almanya ekonomisinin %1.1 büyüyeceğini öngörüyor. Söz konusu bu rapor yıl içinde 2 kez yayınlanıyor ve raporun Nisan sayısındaki büyüme beklentilerinin %1.8 seviyesinde olması dikkat çekiyor. Buradan hareketle, uzmanlar tahminlerinde düşüşe yönelmiş görünüyor.

Görünüm hakkında bilgi veren rapor Ekim ayı ortasında güncellenmeyi bekliyor. Ayrıca resmi tahminler için temel oluşturuyor.

Rapor Ekim Ortasında GüncellenecekKonuyla ilgili görüşlerini bildiren ekonomistler, ekonomik büyümede görülen yavaşlamayı imalat sektöründeki olumsuz durumla ilişkilendiriyor. Bunun yanı sıra 2018 yılının ortalarından bu yana zayıflayan üretime ve büyük öneme sahip olan sermaye mallarına ilişkin talebin zayıflamasına dikkat çekiyorlar.

Öte yandan 2019 yılı için ekonomik büyüme tahminini %0.8 seviyesinden %0.5’e düşürdü. Bu rakam 2013 yılından bu yana kaydedilen en kötü performans olarak kayıtlara geçti. Uzmanlara göre Alman ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde daraldı. Ayrıca yılın ikinci çeyreğinde kaydedilen %0.1’lik daralmanın ardından ülke ekonomisi teknik olarak resesyona girdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu