Yatırım yapmaya başla!

İçine Düşmek İstemeyeceğiniz 6 Berbat Maddi Durum

İçine Düşmek İstemeyeceğiniz 6 Berbat Maddi Durum

Ne demişler? İnsanın kendine yaptığını başka kimse yapamaz! Evet, hayatın her alanında geçerli olan bu söz, maddi konularda da aynı şekilde geçerli! Çünkü parasal konularda kişinin kendine yaptığını başka kimse yapamıyor. Yani çoğu kişi zenginliği ya da fakirliği, bir şans meselesi olarak görse de durum aslında hiç de öyle değil. Diğer bir deyişle; maddi sıkıntı çekenler bu duruma düşme nedenlerini paranın değerinin olmamasına, geçim şartlarının zorluğuna, şanssızlığa ya da daha da kötüsü kadere bağlasa da asıl nedenin kendilerinden kaynaklandığını göremiyorlar. Ne yazık ki durum özet olarak aynen bu şekilde!

Zenginin çok çalışarak, akıllıca kararlar alarak ve emek vererek o varlığa ulaştığı gerçeği sayısız kişi tarafından görmezden geliniyor. Tamam, belki her zengin çalışıp çabalayarak o duruma gelmiyor. Aralarında elbette şansı gerçekten yaver gittiği için varlıklı sıfatını kazananlar da var. Ya da doğuştan zengin olup para içinde yüzmek için kılını kıpırdatmalarına bile gerek olmayan şanslılar var. Ama emin olun ki, genele bakıldığında onların sayısı epey az. Çünkü maddi konularda başarılı olanların çoğu bulundukları noktaya fazla şanslı oldukları için falan değil, zengin insanları diğerlerinden ayıran düşünce tarzlarını benimsedikleri için ulaşabiliyorlar.

Peki, ya maddi konularda sıkıntı çekenler? Dünyaya 1-0 yenik olarak gelen, hayatı zorluklar içerisinde geçen kişiler ne yapıyor? Doğrusunu söylemek gerekirse, onların çoğunluğu “eh işte” denilebilecek yaşantılarla ömür tüketiyor. Yeteri kadar kararlı olanlar ve her şeyin kişinin elinde olduğunu bilenler dışında kalan ortalama insanlar, vasat ya da daha kötü hayatlarıyla yetinmeyi tercih ediyorlar. Savaşıp kazanmayı hayat felsefesi haline getirmiş olanlar ise sonunda istedikleri noktaya ulaşıp, altın madalyonu takmanın gururunu yaşıyorlar.

Anlayacağınız; herkes ama herkes gerçekte ne istiyorsa, o hayatı yaşıyor. Yalnızca bazıları bunun farkında değil. Onlar kişinin kendine yaptığını başka kimsenin yapamayacağı gerçeğine karşı gözlerini kapatmış ve yaşadıkları hayatı hep başka insanlara, başka şeylere mal etmiş insanlar. İşte tüm bu söylediklerimden dolayı, sizlere içine düşmek istemeyeceğiniz bazı maddi durumlardan bahsedeceğim. Şayet hayatınızı istediğiniz doğrultuda yaşamak istiyorsanız, o zaman aşağıdaki durumlara karşı daha dikkatli olmalı, maddi ve manevi refaha ulaşmanın sizin elinizde olduğunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmamalısınız.

1 Bütçenizi Aşacak Şekilde Harcama Yapmak!

Bütçenizi Aşacak Şekilde Harcama Yapmak!Bütçenizi aşacak şekilde harcama yapmak, içine düşmek istemeyeceğiniz durumlardan bir tanesi. Tamam, günümüzde kazandığınızdan daha az parayla geçinmenin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Hatta çoğu zaman elinize geçen miktardan çok daha fazlasının gittiğinin de farkındayım. Ama “geçinmek çok zor işte ne yapayım” deyip eliniz kolunuz bağlı bir kenarda oturmak yerine, kullanabileceğiniz farklı yollar olduğunu da söylemeliyim.

Sonuçta; bütçenizi aşacak şekilde harcama yapmaya başladığınızı gördüğünüzde, seçebileceğiniz alternatif yöntemleri düşünmelisiniz. Çünkü finansal durumunuzda bir kez eksiye girdiğiniz zaman gerisi çorap söküğü gibi gelecek, açığınızı kapatmak bir süre sonra gözünüze imkansız gibi görünecektir. İşte bunun için, gelir gider tablonuzun dengesiz olduğunu anladığınız anda, kazancınızı arttırarak ikisi arasındaki ilişkiyi yeniden dengeye oturtmalısınız. Bunun için de size uygun ek gelir yöntemlerini araştırmalı, sahip olduğunuz niteliklere ve yaşam koşullarınıza göre ne gibi işler yaparak ekstra para kazanabileceğinizi öğrenmelisiniz.

2 Kredi Kartı Borçları Arasında Sıkışıp Kalmak!

Kredi Kartı Borçları Arasında Sıkışıp Kalmak!İçine düşmek istemeyeceğiniz durumlardan bir diğeri de kredi kartı borçları arasında sıkışıp kalmak. Tamam tamam, biliyorum ki kimse böyle bir durum yaşamak istemez. Ama baktığınızda etrafınızdaki sayısız örnekten bahsettiğim durumun sık sık yaşandığını anlayabilirsiniz. Pek çok kişinin kredi kartı borçları yüzünden batak misali durumlar içine düştüğünü, pek çoğunun da hem maddi hem de manevi anlamda iflas bayrağı çektiğini rahatlıkla görebilirsiniz.

İşte bu nedenle, ben de diyorum ki kredi kartlarınıza güvenerek harcama yapmaktan vazgeçin. Elinize geçen para ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetmiyor mu? O zaman gelirinizi arttırmanın yollarını arayın. Cüzdanınızdaki parayla istediğiniz şeylere tam anlamıyla ulaşamıyor musunuz? O zaman daha çok tasarruf yapmaya başlayın. Kısacası; kredi kartlarına güvenmek yerine daha mantıklı yollar seçin. Çünkü sırtınızı yasladığınız o plastik kartlar, sonunda sizi uçurumun kıyısına götürecek ve “ne yaptım ben” demenize neden olacaklardır.

3 Geleceğe Yatırım Yapmamak!

Geleceğe Yatırım Yapmamak!Bu durum da yaşamak istemeyecekleriniz arasında! Çünkü bir sürü kişi bu haytayı yaptığı için, sonradan pişman oluyor. Geleceğini düşünmeden hareket eden sayısız insan, ileride sıkıntı yaşadığında geçmişine bakıp ne kadar büyük bir hata yaptığını anlıyor. Ama işte dediğim gibi, ne yazık ki gerçekleri anlamak için genellikle geç kalınmış oluyor. Dolayısıyla, eğer hala başlamadıysanız, size hemen şimdi geleceğinizi düşünmeye başlamanızı öneriyorum.

Yaşınız kaç olursa olsun, karşılaşabileceğiniz beklenmedik olayları hesaba katmanızı (işsizlik, hastalık vb.) ve böyle durumlarla başa çıkmak için gereken önlemleri almanızı söylüyorum. Sonuçta; her ne kadar planlı davransak da bazen hayatta istemediğimiz tecrübeler edinebiliyoruz, değil mi? Bu nedenle; adımlarınızı geleceğinizi düşünerek atmalı ve yarınlarınızın garanti altında olduğunu bilerek yaşama daha umutlu gözlerle bakmalısınız.

Geleceğe daha olumlu bakmak için yapmanız gerekenler nelermiş, şimdi öğrenin!

4 Borç Vermek ya da Almak!

Borç Vermek ya da Almak!İyilik yapmak adına birilerine borç veriyor musunuz? Ya da daha önce böyle bir yaşadınız mı? Zaten daha önce birilerine borç verdiyseniz, büyük ihtimalle bu hususta gereken dersi almışsınızdır. Zira hepimizin bildiği gibi, sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yiyor. Ama tabii aranızda borç konusunda henüz yeteri kadar tecrübe edinmemiş kişiler olduğundan da eminim. Borç konusunda dedim çünkü bir tek borç vermek değil borç almak da eyleme geçirmeden önce dikkatlice düşünmeniz gereken konular arasında.

Yani bu devirde, borç almaktan da vermekten de kaçınmalısınız. Zira her ikisi de sizi istemediğiniz durumlar içine sürükleyecek niteliktedir. Ama tabii, borç almanız gereken bir durum içine düştüyseniz, o zaman durum farklılaşır. Yani borç vermek hiçbir zaman yanaşmamanız gereken bir konu ama borç almak içinde bulunduğunuz koşullara göre kabul edilebilir hale gelebilir. Elbette, doğru yerden doğru şekilde borç almayı bildiğiniz sürece. Peki, siz doğru borç almak ne demek biliyor musunuz? İsterseniz onu da hemen şimdi buradan öğrenebilirsiniz.

5 Tasarruf Yapmak için Harcama Yapmak!

Tasarruf Yapmak için Harcama Yapmak!Evet, bazı durumlar var ki tasarruf yaptığınızı zannederken aslında bütçenize zarar vermiş olursunuz. Örneğin; arabanız arıza vermeye başladığında zarar etmemek için hemen gidip arabanızı satıyor ve size çok fazla gelecek fiyatlarda yeni bir araba satın alıyorsunuz. Veya yeni bir ayakkabı alacakken “nasıl olsa yıllarca giyerim, çok kaliteli” düşüncesiyle hareket ederek, doğru mantıkla yanlış hareket ediyorsunuz.

Ya da zorunlu olan harcamalarınızdan kısıyor, ucuz diye satın aldığınız gereksiz ürünlerle bütçenize zarar veriyor, tutumlu olmanın size pahalıya patladığı gerçeğini ne yazık ki göremiyorsunuz. Oysaki yapmanız gereken şey, tasarruf yapmak için mevcut durumunuzu düşünerek hareket etmek. Mesela; o an için yeni bir araba almak doğru bir fikir mi yoksa arabanızı tamir ettirip biraz daha mı beklemelisiniz, işte öncelikle buna karar vermelisiniz.

6 Gereksiz Denilecek Şeyler için Para Harcamak!

Gereksiz Denilecek Şeyler için Para Harcamak!Ne kadar sıklıkla dışarıda yemek yiyor, bir şeyler içiyorsunuz? Veya ne kadar sıklıkla alışveriş merkezlerinin yolunu tutuyor, evinize eliniz kolunuz poşetlerle dolu olarak dönüyorsunuz? Kısacası; gereksiz olan ürünler için ne kadar çok para harcıyorsunuz? Zira bu durumu sık sık yaşıyorsanız, maddi anlamda başarıdan gittikçe uzaklaşıyorsunuz demektir. İşte bu nedenle de size harcamalarınızı tek tek gözden geçirmenizi, elinizi cüzdanınıza attığınız her an o parayı çıkarmadan önce yapacağınız harcamanın size ne katacağını hesaplamanızı öneriyorum. Çünkü çoğu insan gereksiz şeyler için çuvalla para harcadığının farkına varamıyor.

“İhtiyacım var, bunlar alınması gereken ürünler, o kadarcık da mı harcama yapmayayım, ben bunu hak ettim” gibi düşüncelerle bütçesini olumsuz yönde etkileyecek hatalı adımlar atıyor. Sonra da hayal ettiği hayatı yaşayamamasının nedenini o malum geçim koşullarına, eline geçen 3 kuruş paraya, her şeyin ateş pahası olmasına ve bunlar gibi başka mevzulara bağlıyor. Ve maalesef en başta da dediğim gibi, kişinin kendine yaptığını başka kimsenin yapamayacağı gerçeğini göz ardı ediyor. Nihai olarak, yukarıda incelemiş olduğumuz durumların ne kadar tehlikeli olduğunu fark etmeli, hem maddi hem de manevi anlamda rahata kavuşmak için bu durumları yaşamaktan kaçınmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum