Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Hong Kong, İade Tasarısı Nedeniyle ABD-Çin Savaşının Ağlarına Takılabilir

Hong Kong’un iade tasarısı hakkındaki tartışmalar tüm hızıyla devam ederken, TS Lombard analisti, bunun ülkenin ABD-Çin anlaşmasına müdahil olmasıyla sonuçlanabileceğini söyledi.
Hong Kong, İade Tasarısı Nedeniyle ABD-Çin Savaşının Ağlarına Takılabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Araştırma firması TS Lombard’ın analisti, özerkliğin tartışmalı iade tasarısıyla sarsıldığı görüldüğü takdirde Hong Kong’un ABD ile özel gümrük statüsünü kaybetme riskiyle karşılaşabileceğini söyledi.

Perşembe günkü notuyla dikkat çeken analist Eleanor Olcott, Çin’in özel idari bölgesi olarak Hong Kong’un ABD-Çin ticaret savaşında giderek daha zayıf bir bağlantı olarak algılanması riski nedeniyle çok fazla risk taşıdığını kaydetti.

Binlerce Hong Konglunun yanı sıra yabancı yatırımcılar da suçlunun Çin’e iadesine izin verecek yasayı protesto ederken gelen yorumlar dikkat çekti.

Suçlunun İadesi Tasarısı ABD-Çin Savaşına Karışmasına Yol AçabilirBununla birlikte, Hong Kong iade yasasının ABD ile özel ekonomik anlaşmayı tehlikeye atabileceği yönünde endişeler de gündemde. ABD Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Hong Kong’un iade değişikliklerinin resmi olması halinde, bölge ile ABD arasındaki özel bir ticaret düzenlemesini haklı çıkarmak için artık yeterince özerk olmayacağını belirtmesi de endişeleri haklı çıkarmıştı.

Sonuçta 1992 tarihli Hong Kong yasasına göre Washington, eski İngiliz sömürgesini 1997’de Çin yönetimine geçtikten sonra bile Çin’den ayrı bir bölge olarak görüyordu.

Suçlunun İadesi Tasarısı Hong Kong’un ABD-Çin Savaşına Karışmasına Yol AçabilirBu kapsamda Hong Kong’a ayrı bir gümrük bölgesi olarak davranılıyor. Dolayısıyla Hong Kong’un ABD’ye ihracatlarına Trump yönetiminin Çin’e uyguladığı tarifeler tabi tutulmuyordu. Ne var ki ABD-Çin ticareti tüm hızıyla devam ederken risk Hong Kong’un ABD tarafından ekonomik ve teknoloji çatışmasında zayıf bir bağ olarak görülmesi.

Özellikle de Hong Kong şirketlerinin gittikçe artan bir şekilde ilk satış kuralına dönmeleri, TS Lombard analistine göre Amerikan ticaret mevzuatında yasal bir boşluğu ifade ediyordu.

Hong Kong ABD-Çin Savaşı Ticaret Savaşı Yorumu Olcott da ilk satış kuralına gönderme yaparak; “tehlike, ABD’nin bu uygulamayı ticaret savaşında zayıf bir noktaya benzer olarak görmeye başlaması” dedi ve bazı şirketlerin daha yüksek tarifelerden kaçınmak için mallarını üçüncü bir varış noktasına yönlendirebilecekleri öngördü.

İlaveten, suçlunun iade tasarısının zamanlama nedeniyle Hong Kong için risk teşkil ettiğini çünkü ABD’nin halihazırda Çin politikasını yeniden gözden geçirdiğini belirtti. ABD’nin Trans-Pasifik Ortaklığı’ndan geri çekilme kararını örnek gösteren TS Lombard analisti; “ABD yönetimi, Trump öncesindeki Çin’e tedbir amacıyla bölgedeki müttefiklerle olan ekonomik ilişkileri derinleştirme stratejisinden uzaklaştı” dedi.

Bununla birlikte Amerikalı politikacılar şimdiden iade yasasının kabul edilmesi durumunda neler olabileceği hususunda uyarılarda bulunuyorlar. Olcott da tasarıyı yasalaştırmanın Hong Kong’un özerkliğinin aşınmasında büyük bir taşma noktası olarak görülebileceğini ve ABD’nin ticaret savaşında tam da silahlarını keskinleştirdiği bir anda geleceğini vurguladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu