Yatırım yapmaya başla!

Hayatınızın 8 Finansal Dönüm Noktası

Hayatınızın 8 Finansal Dönüm Noktası

Pişmanlıklar ve iyi ki’ler! Hemen hepimizin hayatında varlar, değil mi? Kararlarımız neticesinde karşımıza çıkan sonuçlara göre “keşke” veya “iyi ki” dediğimiz şeylerden bahsediyorum. Yani kısacası, dönüm noktalarımız diyeyim. Yaşamımızda keskin değişikliklere neden olan, bizi iyi ya da kötü ama hep daha farklı yerlere sürükleyen dönüm noktalarımızdan bahsediyorum. Eminim, sizin hayatınızda da “dönüm noktam” diyebileceğiniz seçimleriniz vardır.

Ne bileyim; bir iş kurmuş, biriyle tanışmış, bir evlilik yapmış, bir okula başlamış ya da dönüm noktanız olabilecek başka şeyler yapmışsınızdır. Ve bunlar hayatınızın geri kalanını nasıl yaşayacağınızı değiştirmiş, sizin “iyi ki” veya “keşke” ile başlayan cümlelerinizin başkahramanı olmuşlardır. Kısacası; dönüm noktaları yaşamımızın en önemli parçaları! Peki, bu dönüm noktalarının aynı şekilde finansal yaşamımızda da var olduğunu biliyor musunuz? Daha açık söylemem gerekirse hepimizin hayatta finansal dönüm noktalarından geçtiğimizi ve o noktalarda nasıl hareket ettiğimizin maddi geleceğimizi belirlediğinin farkında mısınız?

Evet, finansal dönüm noktaları daha önce hakkında hiç düşünmediğiniz bir konu olabilir. Yaptığınız bazı şeylerin, sizin finansal dönüm noktanız anlamına geldiğini düşünmemiş olabilirsiniz. Ancak bazı anlar var ki kişinin maddi geleceğini, geri dönüşü olmayacak şekilde değiştirebiliyor. İşte bu nedenle; size aşağıdaki başlıkları incelemenizi öneriyorum. Çünkü hemen şimdi hayatınızın finansal dönüm noktaları sayılabilecek 8 bilindik durumdan bahsedeceğiz. Ve umuyorum ki bu yazıyı okuduktan sonra aşağıdaki durumlarda çok daha dikkatli davranacak ve tek bir hatanın, bütün hayatınızı nasıl etkileyebileceğini daha iyi göreceksiniz.

Büyüdüğünüz Evden Ayrılmak!

Büyüdüğünüz Evden Ayrılmak!Ailenizin yanında daha fazla yaşayamayacağınızı anladığınız, eğitim veya iş için şehir değiştirmek zorunda kaldığınız ya da daha farklı nedenlerden dolayı bir şekilde yuvadan uçtuğunuz gün! İşte o gün, hayatınızın finansal dönüm noktalarından bir tanesi! Çünkü ilk kez kendi başınıza bir evi geçindirmeye çalışır ve fatura ödeme derdine düşersiniz. Ailenizin yanındayken aklınıza bile getirmediğiniz sorunlarla karşılaşır, maddi konularda ne kadar başarılı olduğunuzu belki de ilk kez burada gösterirsiniz.

Büyüdüğünüz evden ayrılmanız, sizin için tam bir finansal dönüm noktası niteliği taşımaktadır. Yeni bir eve taşınıp; kira, fatura, ev sahibi, tamirat işleri gibi sözcüklerle tanıştığınızda nasıl davrandığınız, maddi geleceğinizi büyük oranda etkileyecektir. Çünkü ya yüzleştiğiniz ev geçindirme sorunsalının üstesinden başarılı bir şekilde gelecek ya da borç batağına düşerek ailenizin kollarının altına geri dönmeye karar vereceksiniz. Bu süreci çoktan atlattınız mı yoksa hala ailenizin yanında mı yaşıyorsunuz bilemem ama henüz yuvadan uçmadıysanız aşağıdaki yazıya göz atmanızı öneririm. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra ailenizle birlikte yaşamanın daha iyi bir seçenek olduğunu yüksek ihtimalle düşünebilirsiniz.

Ailenizle beraber yaşayarak nasıl kazançlı çıkacağınızı öğrenmek için buraya tıklayın!

Kredi Kartı Kullanmaya Başlamak!

Kredi Kartı Kullanmaya Başlamak!Büyük ihtimalle çoğunuz kredi kartı kullanıyorsunuz. Ama eminim aranızda henüz bu şerefe nail olmamış kişiler de vardır. Bazılarınızın belki yaşı gelmediği belki de o malum plastik kartları kullanmaya ihtiyaç duymadığı için finansal dönüm noktasından geçmemiş olduğunu düşünüyorum. Yani siz de henüz kredi kartı kullanmaya başlamamış olabilirsiniz. Fakat kuvvetle muhtemel pek yakında siz de kredi kartı kullanıcıları arasında yer alacak, hayatınızın finansal dönüm noktalarından birinden geçeceksiniz.

Tam da bu noktada nasıl hareket ettiğiniz sizin için bir finansal dönüm noktası olacak. Eğer akıllıca hareket edip, kredi kartınızla alışveriş yaparken de cüzdanınızdan para çıktığının farkında olursanız, bu dönüm noktasından başarıyla geçmiş olacaksınız. Diğer taraftan, elinize yeni geçen gıcır kredi kartınızla çılgınlar gibi alışveriş yaparsanız, ne yazık ki aynı başarıyı yakalayamayacaksınız. Hatta belki de borcunuzu ödeyemediğiniz için bankanızla sorun yaşamaya başlayacak, daha da kötüsü henüz yolun başındayken kara listeye alınacaksınız. Sonuç olarak; kredi kartı kullanmaya başlarken yukarıda bahsettiğim durumları aklınıza getirmenizi ve bu sürecin sizin maddi geleceğinizi etkileyecek dönüm noktalarından biri olabileceğini unutmayın derim.

Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri buradan öğrenin!

İlk Maaşlı İş!

İlk Maaşlı İş!İlk maaşlı işten kastımın; öğrenciyken yapmış olduğunuz işler olmadığını anlamışsınızdır. Yani eğitim hayatınız boyunca para kazanmak için yarı zamanlı ya da dönemsel işlerde çalışmış olabilirsiniz. Nitekim gerçek iş hayatına atılmadan önce ufak tefek işlerde çalışmış olmanız takdir edilecek bir davranış. Ama şimdi konumuz bu değil. Biz hayattaki finansal dönüm noktalarından bahsediyoruz. Ve işte bu noktalardan bir diğeri de öğrencilik yıllarınızdan sonra girdiğiniz ilk işiniz! Diğer bir deyişle; haftada en az 45 saat çalıştığınız ve ay sonunda tam maaş aldığınız işiniz!

Evet, yeni mezunlar ya da iş hayatına yeni atılanlar için girilen ilk maaşlı iş, tam bir finansal dönüm noktasıdır. Çünkü burada kişi; “kendi ayakları” üzerinde durmayı öğrenecek, parasını yönetme deneyimi kazanacak, belki de ilk kez karşılaştığı ev geçindirme sorunsalıyla uğraşacaktır. Aynı zamanda ilk kez eline o kadar çok para geçtiğinden olur olmaz her şeye para harcamak isteyecek, sonra da ay sonunu getirmek için kalan 3-5 kuruşla idare etmeye çalışacaktır. İşte tüm bu nedenlerden dolayı; ilk maaşlı işinizin finansal açıdan ne kadar önemli olduğunun farkına varın ve adımlarınızı ona göre atın derim.

İlk Maddi Sıkıntı!

İlk Maddi Sıkıntı!İşsizlik, borç, hastalık ya da beklenmedik başka bir durum karşısında düştüğünüz ilk maddi sıkıntı da hayatınızın dönüm noktaları arasında! Her ne sebepten dolayı maddi sıkıntıya düşmüş olursanız olun, böyle bir durumda nasıl hareket ettiğiniz, maddi geleceğiniz üzerinde etkili olacaktır. Eğer acil durum fonu hazırlamayı önceden akıl etmişseniz, düştüğünüz maddi sıkıntıyı zorlanmadan atlatabileceksiniz demektir. Ama yok, beklenmedik durumları düşünmemiş ve kenara hiç para atmamışsanız, içine düştüğünüz maddi sıkıntı sizi hem finansal hem de ruhsal açıdan fazlasıyla zorlayacaktır.

İşte bu nedenle de yaşadığınız ilk maddi zorluk, sizin için büyük bir sınav niteliğindedir. Yapmanız gereken şey; sınava son dakikada çalışan sorumsuz öğrenciler gibi davranmak yerine, beklenmedik durumları hesaba katarak ilk maaşınızdan itibaren birikim yapmaktır. Hatta tam da yeri gelmişken “neden para biriktirmeliyim” sorunuza cevap bulabileceğiniz bu yazıya göz atmanızı ve acil durum fonu oluşturmanın önemini daha iyi anlamanızı öneririm.

İş Kurmak!

İş Kurmak!İş kurmak! Alın size geleceğinizin maddi başarısını etkileyecek bir diğer dönüm noktası daha! Sonuçta; bir iş kurduğunuzda ya batar ya da çıkarsınız, değil mi? Elinizde doğal olarak iki seçenek vardır. Ya yatırdığınız sermayenin ve verdiğiniz emeğin karşılığını fazlasıyla alacak ya da işiniz için harcadığınız her şeyi kaybedeceksinizdir. Bu nedenle; iş kurma mevzusuna gereken özeni göstermelisiniz.

Bütün çabanızın boşa gitmesini ve bu dönüm noktasının, finansal geleceğinizi olumsuz etkilemesini istemiyorsanız, iş kurmadan önce gerekli tüm araştırmaları yapmalısınız. Mesela; girmek istediğiniz alanda yeteri kadar bilgi sahibi misiniz, bağlantılarınız ne kadar güçlü, ne derece donanımlı hissediyorsunuz, maddi durumunuz iş kurmak için yeterli mi, piyasa ne durumda… İşte böyle soruları tek tek cevaplamalı, iş kurmanın hayatınızdaki en önemli dönüm noktalarından biri olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız. Son olarak; dilerseniz bu noktada iş kurmak isteyenlerin öğrenmesi gereken temel adımlar başlıklı yazıyı inceleyebilir ve patronluğa ne kadar hazır olduğunuzu teyit edebilirsiniz.

Çocuk Sahibi Olmak!

Çocuk Sahibi Olmak!Çocuk sahibi olmak mı? Evet evet, bu nokta da maddi geleceğinizi değiştirecek nitelikte! Sonuçta; çocuk sahibi olduğunuzda evinize yeni bir birey geliyor. Anne ya da baba bir süreliğine iş hayatına ara vermek zorunda kalıyor. Çoğu zaman eve giren maaş 2’den 1’e düşüyor. Gelirin azalması ve giderin artması sonucunda ailenin finansal durumu sarsılıyor. Anlayacağınız, çocuk sahibi olmak anne-baba için sadece anne-baba olmak anlamına gelmiyor. Bu durum aynı zamanda bir finansal dönüm noktası da oluyor.

İşte bu nedenle; çocuk sahibi olmanın, maddi durumunuzu ne kadar etkileyeceğinin farkında olmalısınız. Anne-baba olmadan önce en az 6 ay geçiminizi sağlayacak kadar birikim yapmalı, hem bebeğinizi hem de karşılaşabileceğiniz beklenmedik durumları hesaba katmalısınız. Şayet evinize gelen yeni aile üyenizin ihtiyaçlarını rahat rahat karşılamak ve anne-baba olmanın keyfini para sıkıntısı çekmeden yaşamak istiyorsanız, hazırlığınızı iyi yapmalısınız. Sonuçta ebeveynlik; bebeğinizi kucağınıza aldığınız anda değil, çok daha öncesinde üstlenmeniz gereken bir sorumluluktur!

İnceleyebilirsiniz: “Babalar Gibi Kazanıp Anneler Gibi Tasarruf Etmek!”

Bir Ev Satın Almak!

Bir Ev Satın Almak!Kira derdinden kurtulmak, yani bir ev satın almak da hayatınızın dönüm noktaları arasında gösterilebilir. Çünkü ev satın alırken, hangi koşullara sahip olduğunuz (ödemeleriniz, ne yolla ev aldığınız vs.) maddi geleceğinizi büyük oranda etkileyecektir. Mesela; kendinizi garantiye almadan konut kredisi çekerek ev aldıysanız, ileride maddi sıkıntı yaşayabilir, hatta taksitlerinizi ödeyememe durumunda evinizi kaybedebilirsiniz. İşte bu nedenlerden dolayı, ev satın almadan önce araştırmanızı iyi yapmalısınız.

Maddi durumunuzun ev satın almak için ne kadar uygun olduğunu düşünmeli, her ihtimali aklınızda bulundurarak acil durum fonu oluşturmalı, piyasa araştırması yapmalı, kredi çekecekseniz en uygun faiz oranlarının sunulduğu bankalarla görüşmeli ve benzer konulara dikkat etmelisiniz. Sonuçta; birkaç sene sonra ev almak, sizin için çok daha mantıklıysa şansınızı fazla zorlamamalı ve bu kararınızın finansal dönüm noktalarından biri olduğunu aklınızdan çıkarmamalısınız.

Ev sahibi olmak için ne yapmanız gerektiğini buradan öğrenin!

Emekli Olmak!

Emekli Olmak!Severek ya da sevmeyerek yıllar boyunca çalıştınız! Her sabah alarmınızın sesiyle uyanıp, her akşam mesainizi doldurarak evinize döndünüz ve sonunda hayalini kurduğunuz an gelip çattı! Yani emekli oldunuz! Gençliğinizde “emekliliğe daha çok var” diye düşündünüz ama zamanın ne kadar hızlı geçtiğini kendi gözlerinizle gördünüz. Kısacası; artık siz de “emekli” sıfatını kazandınız. Peki, emekliliğe hazırlanmış mıydınız? Zira eğer hazırlanmadıysanız, hayatınızın bir diğer dönüm noktası olan emeklilik sürecinde maddi sıkıntı çekme ihtimaliniz yüksek!

Evet, hayatınızın geri kalanını refah içinde yaşamak ve emeklilik döneminin keyfini çıkarmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken belli başlı konular olduğunu bilmelisiniz. Emeklilik dönemine gelmeden önce birikim yapmaya başlamalı, para yönetim şeklinizi her zaman genç olmayacağınızı düşünerek belirlemelisiniz. Sonuç olarak ise; emeklilik gibi yukarıda incelediğimiz diğer finansal dönüm noktalarının önemini anlar ve bu doğrultuda hareket etmeyi başarırsanız, sonradan pişmanlık yaşamak durumunda kalmazsınız diyebilirim.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum