Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güney Kore’nin Kasım Verileri 3. Dalga Ortasında Düşmeye Devam Etti

İkinci çeyrekte resesyona giren ve üçüncü çeyrekte toparlanmaya başlayan Güney Kore ekonomisi, Aralık çeyreği büyümesi hakkında fikir verebilecek önemli veriler açıkladı.
Güney Kore’nin Kasım Verileri 3. Dalga Ortasında Düşmeye Devam Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Üçüncü çeyrekte büyümeye geri dönen Güney Kore, dördüncü çeyrek ekonomisi için işaret olabilecek önemli veriler açıkladı. Bunlardan bir tanesi Güney Kore sanayi üretimi oldu.

Ülkenin istatistik bürosu tarafından açıklanan verilere göre Güney Kore’de sanayi üretimi, bir önceki ayda yüzde 2’lik revize edilmiş bir düşüşün ardından ve yüzde 1’lik artış yönündeki piyasa beklentileri ile karşılaştırıldığında, 2020 yılının Kasım ayında yıllık bazda yüzde 0,5 toparlandı.

Aylık bazda ise sanayi üretimi Ekim ayında yüzde 1,1’lik revize edilmiş düşüşün ardından yüzde 0,3 toparlandı ve yüzde 0,8’lik artışla piyasa beklentilerinin altında kaldı.
Güney Kore Sanayi Üretimi
Kaynak: Trading Economics

Güney Kore’de inşaat üretimiyse bir önceki aya göre aşağı yönlü revize edilen yüzde 8,7’lik kazancın ardından 2020 Kasım’ında bir önceki yıla göre yüzde 0,8 düştü. Çünkü hem bina inşaatı (Ekim’de yüzde ekiş 10’a karşı yüzde eksi 0,7) hem de inşaat mühendisliği (yüzde eksi 5,3’e karşı yüzde eksi 4,5) daraldı. Aylık bazda, inşaat üretimi yüzde 1,1’lik düşüşün ardından yüzde 0,3 toparlandı ve piyasa beklentileriyse yüzde 0,8 arttı.

Ayrıca Güney Kore’de perakende satışlar bir önceki aya göre aşağı yönlü revize edilen yüzde 0,1’lik düşüşün ardından Kasım 2020’de yıllık bazda yüzde 1,5 düştü.
Güney Kore İnşaat Üretimi
Kaynak: Trading Economics

Bu, ekonomideki toparlanma ivme kaybettikçe altı ay içindeki ikinci düşüş oldu. Aylık bazda perakende satışlar bir önceki aya göre yüzde 0,9 oranında azalmasının ardından Kasım ayında yüzde 1,0 azaldı. Öte yandan üçüncü dalganın ölçeği, sağlık sisteminin kapasitesinin ötesine geçeceği endişelerini artırmaya başladı. Salı günü

Güney Kore, günlük koronavirüs vakalarının tekrar 1.000’in üzerine çıkması ve hükümetin daha fazla aşı temin etmek için harekete geçmesiyle COVID-19 kaynaklı rekor 40 ölüm ilan etti.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA), ülkenin 1.030 yerel enfeksiyon dahil olmak üzere 1.046 vaka daha eklediğini ve toplam vaka yükünü 58.725’e yükselttiğini söyledi.

Kasım ortasından bu yana günlük vakalar 1000 sınırını aşıyor ve Salı günkü vakaların yaklaşık yüzde 80’i Seul ve çevresinde rapor edildi. Moderna Inc Salı günü yaptığı açıklamada, Güney Kore hükümeti ile COVID-19 aşısının 40 milyon veya daha fazla dozunu potansiyel olarak sağlama konusunda görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu