Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa’da İşsizlik 4Ç20’de %9,1’den %8’e Geriledi

Fransa’da işsizlik oranı, Ekim-Aralık döneminde önceki dönemin yüzde 9,1’inden yüzde 8’e geriledi. Rakam bir yıl öncenin aynı dönemine kıyasla neredeyse sabit kaldı.
Fransa’da İşsizlik 4Ç20’de %9,1’den %8’e Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) tarafından yapılan açıklamaya göre ülkedeki işsizlik dördüncü çeyrekte hafifçe iyileşti. Üçüncü çeyrekte 2 yılın en yükseği olan yüzde 9,1’e yükselen işsizlik, 2020’nin son üç ayında yüzde 8’e geriledi.

İşsizlikte düşüşün başlıca sebebi, çeyrek boyunca ortalama olarak yeniden toparlanan istihdam oranındaki artış oldu. İşsizlik oranı, 15 ila 24 yaş arasındaki kişilerde (-3,6 puan) keskin bir şekilde düştü. 25-49 yaş (-1.0 puan) ve 50 yaş üzerindekilerde (-0.4 puan) daha az gerileme oldu.

2020’nin dördüncü çeyreğinde Fransa’da Mayotte hariç ILO işsiz sayısı 340 bin kişi azalarak 2,4 milyona ulaştı.
Fransa İşsizlik 4Ç20
Kaynak: INSEE

Ancak INSEE, ikinci çeyrekte olduğu gibi işsizlikteki düşüşün kısmen “Trompe l’oeil (gözü aldat anlamında)” düşüşü olduğunu da belirtti. Çünkü 30 Ekim-15 Aralık tarihleri ​​arasındaki ikinci kilitleme nedeniyle önemli sayıda insan olağan şartlar altında aktif iş arama yapamama durumuna geçti.

ILO tarafından işgücü dışında kalan (ne çalışıyor ne işsiz) etkisiz kişiler arasında 1,8 milyon kişinin işsiz sayılmadan iş istediği aktarıldı. Bu kişilerin sayıları ikinci çeyrekteki zirvenin ve üçüncü çeyrekteki düşüşün ardından dördüncü çeyrekte hafifçe arttı.

Ortalama olarak 2020’nin 4. çeyreğinde 15-64 yaş grubundaki istihdam oranı üçüncü çeyrekle benzer bir artışla (+0,6 puan) sonrasında 0,6 puan artarak %65,6’ya yükseldi.
Fransa İstihdam 15-64 Yaş
Kaynak: INSEE

Yüzde 0,8 puan gerileyen genç erkekler dışında tüm yaş ve cinsiyet gruplarında istihdam yeniden toparlandı. Artış kadınlar (+1.0 puan), özellikle gençlerde (+2.1 puan) daha belirgindi. Ancak son iki çeyrekte istihdam oranındaki artış, ikinci çeyrekteki düşüşü (-1,6 puan) telafi etmedi.

Böylece istihdam oranı bir yıl önceki seviyesinin yüzde 0,4 puan altında kaldı.

Kıyaslama özellikle 25-49 yaş arası (-0,5 puan) ve 15-24 yaş arası (-0,3 puan) kişilerde belirgindi. 50-64 yaşındakiler içinse 0,4 puanlık yükseliş kaydedildi. 2020’nin 4. çeyreğinde, ikinci çevreleme dönemindeki kısmi faaliyet çerçevesinin bir sonucu olarak, eksik istihdam tekrar (+1,7 puan) %8,9’a yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu