Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Fransa GSYİH’si 2020’de %10,3 Küçülürken 1 Milyon İş Kaybı Olacak

Fransa Merkez Bankası, ekonominin bu yıl pandemi etkisiyle yüzde 10,3 daralabileceğini tahmin etti. Detaylar şöyle;
Fransa GSYİH’si 2020’de %10,3 Küçülürken 1 Milyon İş Kaybı Olacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel salgın, dünya ekonomisini resesyonlar, sert daralmalar, durgunluklar gibi olumsuz kavramlara mahkum ederken açıklanan veriler iç karartıyor.

Küresel ekonomiye ilişkin tahminler karamsarlıkta birbiriyle yarışırken son olarak Dünya Bankası’ndan gelen projeksiyon, yüzde 5,2’lik daralmaya işaret etti.

Kurum bu yıl çoğu ekonominin resesyona gireceğini belirtirken, Fransa Merkez Bankası ekonominin 2020’de pandemi nedeniyle yüzde 10,3 küçüleceğini ve kriz öncesi seviyelere ulaşmasının 2022 ortalarını bulacağını tahmin etti.

Pandeminin acı bilançolar yarattığı Fransa, 30 Nisan’da açıkladığı verilerde ekonominin ilk çeyrekte yüzde 5,8 daraldığını duyurmuş, ardından rakam yüzde 5,3’e revize edilmişti.
Fransa İlk Çeyrek %5,3 Daralma
Kaynak: Trading Economics

Fransa Merkez Bankası’nın yüzde 10,3’lük daralma tahmini, Fransa Maliye Bakanı’nın %11’e yükselttiği tahminle nispeten uyumlu geldi. Fransa Merkez Bankası raporunda Haziran çeyreğinde yüzde 15’lik düşüşün ardından ilerici bir iyileşme belirtisinin bu yılın üçüncü çeyreğinden itibaren görülmesi gerektiğini söyledi.

Ekonominin 2021’de yüzde 6,9 ve 2022’de yüzde 3,9 daha büyümesi gerektiğini ekledi. Tahmine göre bu yıl Fransa’da salgının doğrudan bir sonucu olarak neredeyse 1 milyon iş kaybedileceği, bunun işsizliğin 2021’in ilk yarısında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 11,8’e vurabileceğine dair endişeleri keskinleştirdiği aktarıldı.

Covid-19 salgınının hızla kontrol altına alındığı takdirde, görünümün daha parlak olabileceği de belirtildi.
Fransa Merkez Bankası %10,3 Daralma Tahmini
Kaynak: The Banque de France

Ancak ikinci bir enfeksiyon dalgasının ekonomiyi bu yıl yüzde 16’lık gerilemeye sürükleyebileceği de kaydedildi. Bu senaryoda gerilemeyi, 2021’de yüzde 6, 2022’de yüzde 4 büyüme izleyecekti. Tahminler, hükümetin önümüzdeki aylarda duyurmayı amaçladığı bir toparlanma planının potansiyel etkisini dikkate almadı.

Fransa Son Daralma 2009
Kaynak: World Bank

Başkan Emmanuel Macron, Mart ortalarında Fransa’yı Avrupa’nın en sıkı kilitlenmelerinden birine sokmuş ve 11 Mayıs’ta kısıtlamalar kaldırılıncaya kadar ekonominin büyük alanlarını etkili bir şekilde kapatmıştı.

Öte yandan Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, France Info’ya “Fransız ekonomisi oldukça hızlı bir şekilde toparlanıyor, ama kritik safhayı atlatmaktan çok uzaktayız” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu