Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED/James Bullard 50 BP Faiz İndiriminin “Aşırı” Olduğunu Söyledi

Yılın ikinci yarısında ekonomide yavaşlama olacağını ve Temmuz’da faiz indiriminin neredeyse kesinleştiğini söyleyen St. Louis FED Başkanı James Bullard, 50 bp puanlık indirimin aşırı olacağını belirtti.
FED/James Bullard 50 BP Faiz İndiriminin “Aşırı” Olduğunu Söyledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerikan Merkez Bankası (FED) Haziran ayı FOMC toplantısında faiz oranlarına dokunmadı ancak, 2019 yılı için indirim sinyali verdi. Bu mesaj piyasalarda olumlu karşılanırken, ekonomistler yılın geri kalanı için en az bir defa faiz indirimi yapılacağı öngörüsünde bulundu. St. Louis FED Başkanı James Bullard, Temmuz ayında indirim ihtimalinin yüksek olduğunu fakat 50 baz puanlık düşüşün aşırı olduğunu dile getirdi.

St. Louis FED Başkanı James Bullard, ekonominin yılın ikinci yarısında %2’nin altına doğru yavaşlayacağını tahmin ediyor.

St. Louis FED Başkanı James BullardPara politikasına ilişkin değerlendirmede bulunan Bullard, ekonominin bundan sonraki süreçte yavaşlamasını beklediği için acil olarak harekete geçilmesine gerek olmadığını vurguladı. Kararın sadece kendisine bağlı olması halinde, çok daha erken bir zamanda adım atmış olacağını, 50 bp puanlık faiz indiriminin ise çok fazla olduğunu dile getirdi.

Ekonominin beklenenden daha sert yavaşlaması riskine karşı 25 bp puanlık indirimin yeterli olacağını sözlerine ekledi. Enflasyonun hedefin altında seyretmesini şaşırtıcı olarak yorumlayan Bullard, iş gücü piyasalarının güçlü, büyümenin yüksek olduğunu aktardı.

Dallas FED Başkanı Robert Kaplan ise dün yaptığı değerlendirmede faiz indirimi konusuna temkinli yaklaştığını söyleyerek endişelerini anlattı.

Dallas FED Başkanı Robert KaplanKaplan olası bir faiz indiriminin; ek parasal teşviklerin, ekonomide fazlalıkların ve dengesizliklerin artmasına sebep olacağını, bu konular sebebiyle endişeleri olduğunu dile getirdi.

Endişelerinin gerçekleşmesi halinde çok daha acılı ve zor durumların ortaya çıkacağını söyleyen Kaplan, Temmuz ayında faiz indirimine gidilmesinin neredeyse kesin olduğunu aktardı. Yatırımcıların 50 bp puanlık indirim beklentisinin de güçlü olduğunu sözlerine ekledi.

FED Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisine yönelik aşağı yönlü risklerin son dönemde artış gösterdiğini söyledi.

FED Başkanı Jerome PowellPowell, ekonomiye dair risklerin artmasının faiz indirimi için zemin hazırladığını belirtti. ABD ile Çin arasındaki ticaret konusundaki anlaşmazlığın da büyük bir belirsizlik ortamı yarattığını söyleyen Powell, küresel ekonomiye dair endişelerin yeniden arttığını dile getirdi.

Powell, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin birçok üyesinin daha genişlemeci bir para politikası için zeminin güçlendiğini düşündüğünü aktardı. “Bugün burada para politikasına ilişkin söyleyeceğim şeylerin geçen hafta verdiğim mesaj ile uyumlu olması niyetlenmektedir” diyen FED Başkanı ve çalışma arkadaşlarının açıklamalarının, yatırımcıların uzun zamandır beklediği gelişmeler olduğu belirtiliyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu