Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Eylül’19 Sanayi Üretim Verileri Yeniden Ekonomik Büyüme Dönemine Girildiğini Düşündürdü!

Türkiye'de sanayi üretimi endeksi 1 yıl aradan sonra ilk kez pozitife yöneldi ve Eylül ayında görülen %3,4'lük artış, tekrardan büyüme olabileceğine ilişkin beklentileri yükseltti.
Eylül’19 Sanayi Üretim Verileri Yeniden Ekonomik Büyüme Dönemine Girildiğini Düşündürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir ülkenin ekonomik büyümesindeki en önemli göstergelerden biri sayılan sanayi üretimi, Türkiye’de 12 aylık bir aradan sonra ilk kez artış kaydetti. Dün, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan veriler sanayi üretiminin 2019 Eylül’de yıllık bazda %3,4 oranında arttığını ortaya koymuştu. Açıklanan veriler sanayi üretim endeksinin 1 yıllık aranın ardından ilk kez pozitif tarafta yer alışına işaret etti.

2018 yılının Ağustos ayından bu yana negatif yönde bulunan sanayi üretim endeksinin bu yıl Eylül’de ilk kez pozitif tarafa geçmesi, tekrardan büyüme dönemine girildiği yönünde düşüncülerin oluşmasına sebep oldu.

Endeks Bu Yıl Eylül'de Pozitif Tarafa GeçtiTÜİK’in Perşembe günü açıkladığı verilere göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretimi Eylül’de bir önceki ay olan Ağustos’a kıyasla %3,2 oranında artış kaydetti. Ağustos ayındaki sanayi üretim endeksi yıllık bazda %3,6 azalış olarak gerçekleşmişti.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmamış sanayi üretimi ise Eylül ayında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre %4,17 oranında artış kaydetti. Söz konusu dönemde 119,6 seviyesinde kaydedilen endeks, 2018 Eylül’de 114,8 idi. Eylül’de meydana gelen bu artış, sanayi üretiminde en kötü seviyelerden yeniden iyiye yöneliş ve yeniden ekonomik büyüme dönemlerine girme belirtileri olarak değerlendirildi.

Bilindiği gibi Türkiye’nin otomotiv ve inşaat sektörlerine yönelik çok sayıda önlem alındı ve inşaat sektörü 2 yıl gibi uzun bir sürenin ardından ilk kez 2 ay üst üste hareketlenme yaşamıştı. Çabalar sonuç verdi ve endekslerde toparlanma görüldü. Ayrıca gelecek dönemler için daha fazla iyimser düşünceler oluşturdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TÜİK tarafından açıklanan Eylül ayına ilişkin sanayi üretim verilerini inceledi. Bu verilerin ekonomik büyümenin temel göstergelerinden biri olduğunu vurguladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank12 ayın ardından yeniden pozitif tarafa geçmesinin ekonomik açıdan olumlu bir gelişme olduğunu söyleyen Varank, sermaye ve ara mallar üretiminde yıllık ve aylık bazdaki gelişmelerin ilerleyen dönemlerdeki üretim artışları bakımından son derece olumlu mesajlar verdiğini söyledi.

Bu yılın Eylül ayında Satın Alma Yöneticileri Endeksi, Kapasite Kullanım Oranı ve Ekonomik Güven endekslerinin tamamında artışlar meydana geleceğini tahmin etti. Türkiye’de ekonomik büyümenin temel göstergelerinin hareketlenmesinden mutluluk duyduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu