Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar YSK’nın Gerekçeli Kararı Öncesi 6,04 – 6,08 Arası Dalgalanıyor

YSK bugün İstanbul seçiminin iptal edilmesine yönelik gerekçelerini kamuoyu ile paylaşacak. Dolar, veri gündeminin sakin olduğu gün YSK kararına odaklanırken, dalgalı bir seyir izliyor.
Dolar YSK’nın Gerekçeli Kararı Öncesi 6,04 – 6,08 Arası Dalgalanıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar, Türk lirası karşısında güçlü durmaya ve 6 seviyesinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. Cuma gününü %0,6 kayıpla 6,04 lira seviyesinden tamamlayan Dolar/TL kuru, bu sabah yeniden yükselişe geçti ve 6,08’e yaklaştı.

Bugün yurt içinde ve dışında döviz piyasalarını etkileyecek bir veri akışı bulunmuyor. Ancak, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin gerekçeli kararını açıklaması bekleniyor. Haftanın geri kalanında ise ABD Merkez Bankası’nın toplantı tutanakları izlenecek en önemli gelişme olacak.

Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı adımları sonrası 6 liranın altına inen dolar bu seviyede kalıcı olamadı ve yükseliş eğilimini sürdürüyor.

20 Mayıs Dolar KuruSaat 10:33’te 6,0478’den işlem gören kur, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimini iptal etmesiyle 6,24’lere fırlamıştı. Ancak kurun hızını önlemek için Merkez Bankası tarafından atılan adımlarla 5,95’lere çekildi. Yurt içinde seçim belirsizliği, yurt dışında ABD ile süren S-400 meselesi, bunun yanında ABD-Çin arasındaki ticaret görüşmeleri gibi birçok faktör kurun 6 liranın altında kalmasına izin vermedi.

Dolarizasyonu canlandırmaya yönelik atılan adımlar piyasalarda yakından takip ediliyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, geçen hafta yaptığı açıklamada; Türk lirasına sahip çıkmanın reçetesinin herkeste farklı olabileceğini, TL mevduat bulunması karşılığında bankaların şubelerine prim vermesinin ya da şubelere hedef konmasının bir seçenek olabileceğini dile getirdi.

Işık Menkul Değerler Araştırma Uzmanı Yusuf Kavak, İstanbul seçimleri konusunun Haziran boyunca fiyatlamalarda etkisi olacağını söyledi.

Piyasalar Seçimi FiyatlıyorYSK bugün seçimlere yönelik gerekçeli kararını açıklayacak. Kurul, AK Parti ve MHP’nin olağanüstü itirazları çerçevesinde yapılan başvuruları değerlendirerek, 6 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar vermişti. Ancak bu kararın altında yatan gerekçeleri henüz açıklamadı. Bugün toplanacak kurulun, gerekçeli kararları kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

Fakat ABD ile devam eden S-400 konusunun daha önemli bir mesele olduğunu kaydediliyor. Diğer taraftan ticaret görüşmelerinde tansiyonun yeniden artmasının doları desteklediğini aktaran Kavak, bunun TL gibi gelişmekte olan ülke paraları için baskılayıcı unsur olduğunu yorumladı. Piyasanın faiz indirimine yönelik bir beklenti içerisine girmesinin TL’de baskı yaratacağını dile getiren Kavak, dolarda şu anda yukarı yönde sert hareket olmadığını, fakat 6,10’un üzerine çıkması halinde 6,20’lerin gündeme geleceğini yorumladı.

QNB Finans Yatırım Yatırım Danışmanlığı Müdürü Serdar Pazı, kurda 6,10 direncinin önemli olduğunu vurguladı.

6,10 DirenciGeçen hafta 6 liranın altı görülse de TL’deki kuvvetlenmenin uzun sürmediğini söyleyen Pazı, 5 yıllık CDS priminin yüksek gitmesi ve jeopolitik gelişmeler gibi faktörlerin kurun 6 – 6,10 arasında kalmasını sağladığını ve 6,10 direncinin önemli olduğunu belirtti.

DÖVİZ KURLARI ANLIK FİYATLAR İÇİN TIKLAYIN

Bu bantta kalarak, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrıştığımızı sözlerine ekledi. Türkiye’nin 5 yıllık CDS’si geçen hafta 3 baz puan yükseldi. TL’deki zayıflıkla Borsa İstanbul haftayı %1,9 oranında düşüşle tamamladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu