Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin PMI Verisi Yen’i Baskılarken, XAU/USD ve Ham Petrol Ters Orantılı Hareket Ediyor

Çin PMI verisinin ardından ekonomik tarafta küresel durgunluk beklentilerine su serpilirken, altın negatif petrol ise pozitif etkileniyor. Açılanan veri Yen'i baskıladı. Ayrıntılar şöyle;
Çin PMI Verisi Yen’i Baskılarken, XAU/USD ve Ham Petrol Ters Orantılı Hareket Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Mart PMI verisi Şubat ayında açıklanan 49,9 seviyesine karşılık 50,0 beklentisine kıyasla 50,8 seviyesinde açıklanmıştı. 50 üzerinde açıklanan verinin yukarı yönlü makaslanması ülke para birimi Yuan’da pozitif bir etki sinyali vermişti.

Asya tarafında gelişme Yen bölgesinde bir baskı olarak okundu. USD/JPY teknik tarafta geçtiğimiz hafta Mart’ın son işlem gününü 110,855 seviyesinden kapatırken, Nisan’ın ilk işlem gününde %0.12 prim ile 111,000 seviyesinde gözleniyor.

Momentumun halen yükseliş sinyallerini teyit edemediği paritede 111,00 psikolojisinin üzerinde 111,03’de bulunan 100 günlük hareketli ortalamanın üstü kapanışlar yükseliş beklentisinde sağlığı artırabilir.

Dünya genelinde küresel risk iştahına dair iyimser sayılabilecek endeks grafikleri ve küresel ekonomilerden önemli olan Çin piyasasında beklentinin üzerinde gelen PMI verisi iştahı desteklerken, bölgesel güvenilir liman arzı olan Japon yenini negatif etkileyebilir.

XAU/USD Kaçısına Ne Oldu?

Güvenilir Limandan Çıkışlar VarBilindiği üzere değerli metal altın, dünya genelinde en bilindik güvenilir liman arzı. Yatırımcının görece riski yüksek hisse senedi piyasasında karşılaştığı negatif hareketten kurtulmak adına tercih ettiği nispeten daha az riskli tahviller ve ardından gelen altın oluyor. Altın son zamanlarda 1,315 $ civarından ons fiyatı ile karşımızdaydı. Tabi o hafta (geçen hafta) piyasalarda risk iştahında bozulma mı yoksa momentum soğuması mı belirleyemediğimiz hafta idi.

Momentum soğuması yönünde ağırlaşan hareket, yani endekslerde yeniden toparlanma hareketi ile pozitif kapanışların gözlemlenmiş olması  XAU/USD‘de çıkışları işaret ediyor. Ons altın 1,292 $ civarından kapandığı haftaya karlılık %0.11 düşüş ile 1,290 seviyesinden işlem almakta. Geçtiğimiz düşüş hareketinde de 1,290 performansının korunmaması ile 1,280 bandında dalgalanan altın için bulunduğu anlık seviye eşik olabilir.

Petrol Altına Ters Orantılı

Petrolde Gözlenen Primlenme SürebilirBrent Petrol bugün %1.57 değerlenme ile varil başına 68,64 $’dan işleme giriyor. Günlük hareket marjında 67,58 dip ve 68,74 tepe noktalarında dalgalanma boyutu oluşturan petrol 20 Mart civarında 67,27 çizgisindeki tepesinin üzerinde bir performans sergilemekte.

Genel anlamda ekonomik verilerin Çin verisi ile pozitif sinyaller dağıtması sonucunda dünya geneli ekonomik durgunluk korkularından bir nebze olsun uzaklaşılması petrol tarafında pozitif hareketi destekleyecek nitelikte ele alınabilir. Emtia üzerinde 65,0 ve 60,0 psikolojik noktalar olarak destekte görülebileceği gibi teknik tarafta ise 60,3833 desteği değerlendirilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu