Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin’in Hızlı Toparlanması Küresel Ekonomi için Covid-19 Tamponu

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ülkesindeki hızlı toparlanmanın Covid'e karşı tampon sağladığını söyleyerek Pekin'in dünya ekonomik toparlanmasında her zaman önemli bir motor olmaya devam edeceğini belirtti.
Çin’in Hızlı Toparlanması Küresel Ekonomi için Covid-19 Tamponu
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin, 2020’yi pozitif GSYİH büyümesiyle tamamlayan tek büyük ekonomi olarak öne çıktı. Ekonomik verileriyle şimdiye kadar birçok övgü toplayan ülke, bugün de kendi Dışişleri Bakanlığı açıklamalarıyla gündeme geldi.

Global Times’ın haberine göre bakanlık, Çin’in 2020’de yüzde 2,3 GSYİH büyümesiyle hızlı ekonomik toparlanmasının, küresel ekonomiye COVID-19 salgını ve ekonomik durgunluğun etkilerine karşı tampon sağladığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Çin’in dünya ekonomik toparlanmasında her zaman önemli bir motor olduğunu ve olmaya devam edeceğini belirtti.
Çin Doğrudan Yabancı Yatırım 2020
Kaynak: Trading Economics

1,4 milyar nüfusa, 900 milyon işgücü büyüklüğüne sahip ve aynı zamanda dünya çapındaki şirketler için bir yatırım merkezi olan Çin, BM’nin son raporuna göre doğrudan yabancı yatırımda ABD’yi yerinden etti.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından Ocak’ta yayımlanan rapora göre Çin, Covid salgını sırasında çektiği 163 milyar dolarla en büyük doğrudan yabancı yatırım alıcısı olarak ABD’yi geride bıraktı. Yabancı şirketlerin Çin pazarına olan güveni istikrarlı bir şekilde devam etti.

Çin’deki Alman Ticaret Odası’na göre ankete katılan Alman şirketlerinin yüzde 77’si Çin’deki faaliyetlerinin 2021’de diğer tüm pazarlardan önemli ölçüde daha iyi olacağına inanıyor. Başka bir rapora göre de ABD şirketlerinin yaklaşık yüzde 82‘si de önümüzdeki üç yıl içinde üretimlerini Çin dışına kaydırmayacağını söyledi.

Sözcü de tüm bu gelişmeleri desteklercesine; “Çin ekonomisi dünya ekonomisine derinlemesine entegre olmuştur ve bağlantı, Çin’in yeni gelişme aşamasında daha da yakınlaşacaktır” dedi.
Çin GSYİH 4Ç20 2020
Kaynak: SCMP

Çin’in her zaman serbest ticaret ve ekonomik küreselleşmenin destekçisi olacağını ve açılma hamlesine devam edeceğini de sözlerine ekledi. Aynı zamanda dünyanın ikinci en büyük ekonomisinin ticareti ve yatırımı kolaylaştırırken, yerel iş ortamını iyileştirmeye devam edeceğini savundu.

Bunların yanında Çin ile ABD arasında çeşitli seviyelerde iletişimin sürdürülmesinin karşılıklı anlayışı ve ikili ilişkilerin geliştirilmesini kolaylaştıracağını söyledi. Wang Wenbin’in açıklaması ABD Başkanı Joe Biden’ın kısa süre önce ABD’nin Çin ile çatışmayı görmek istemediğini söylemesinden sonra geldi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Biden’in birbirleriyle birçok kez temas kurduklarını kaydeden Wang, iki ülke arasındaki çeşitli seviyelerde iletişimin karşılıklı anlayış ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olduğunu aktardı. Çin’in ABD ile çatışma, içermeyen, karşılıklı saygı ve kazan-kazan işbirliğine dayanan ilişki geliştirmeye kararlı olduğunu belirterek işbirliğin çağrısında bulundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu