Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin, ABD’nin Ticaret Provokasyonlarını ‘Ekonomik Terörizm’ Olarak Tanımladı

Çin'den ABD'nin ticaret provokasyonları için yeni bir tanımlama geldi ve açık bir ekonomik terörizm olduğunu söyledi.
Çin, ABD’nin Ticaret Provokasyonlarını ‘Ekonomik Terörizm’ Olarak Tanımladı
Yorum

Ticaret anlaşmazlıklarını kışkırtacak açıklamalar yapan üst düzey bir Çinli diplomat, ABD’nin provokasyonlarını tanımlamak için “açık bir ekonomik terörizm” ifadelerini kullandı. Aynı zamanda yakında sona erme belirtisi göstermeyen acı bir ticaret savaşı olduğunu belirtti.

ABD, Çin’i ekonomik uygulamalarda yapısal değişikliker yapmak için verdiği sözlerden vazgeçmekle suçlamıştı.

ABD Çin'i SuçladıÇin’in ticaret anlaşmasının taslak metninde değişiklik yaptığı iddialarıyla ABD, 200 milyar dolarlık Çin malındaki gümrük vergilerini yüzde 10’dan yüzde 25’e yükseltmişti. Çin ise buna karşılık olarak 1 Haziran’da uygulamaya girecek yeni gümrük vergilerini açıklamıştı. Bu listede, ABD’nin tarım ürünlerinin yer alması ise Trump’ın önemli bir seçim bölgesini hedef aldığını göstermişti.

Pekin Dışişleri Bakan Yardımcısı Zhang Hanhui, Pekin’deki gazetecilere konuştu ve Çin’in ticari yaptırımlar, tarifeler ve korumcılık gibi uygulamalarla ‘sopa göstermeye’ karşı olduğunu söyledi. Zhang, “Bir ticaret savaşına karşıyız, ancak bir ticaret savaşından korkmuyoruz. Bu tür kasten ticari ihtilafları kışkırtan ekonomik terörizm, ekonomik cinayet, ekonomik zorbalıktır,” dedi.

Zhang, ticaret anlaşmazlıklarının küresel ekonomik gelişme ve iyileşme üzerinde ciddi olumsuz etkileri olacağını da söyledi.

Küresel Ekonomik Gelişme için OlumsuzTicaret savaşında herkes kaybederken, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in önümüzdeki hafta Rusya’ya bir devlet ziyareti yapacağı ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüp, St. Petersburg’da büyük bir yatırımcı forumunda konuşacağı biliniyor.

Çin ve Rusya’ya atıfta bulunan diplomat, “Tüm dış zorluklarla kesinlikle doğru şekilde başa çıkacağız. Kendi işimizi iyi yapmalı, ekonomimizi geliştirmeli ve iki halkımızın yaşam standartlarını yükseltmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda ülkemizin egemenliğini, güvenliğini, saygısını, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını güvence altına alma güven ve kararlılığına sahibiz,” dedi.

Çin, ABD’nin Huawei’yi kara listeye eklemesi ve daha fazla tarife getirebileceğini açıklamasının ardından eleştirilerini yoğunlaştırdı.

Huawei Yasağı Sonrası İpler GerildiBugün Çin devlet televizyonundan bir yayıncı ve bir Fox Business ev sahibi, ABD-Çin hakkında daha önce benzeri görülmemiş bir tartışma yaptı. Geçen iki hafta boyunca Çin, halihazırdaki durumunu, ABD’ye ticaret savaşında misilleme olarak nadir toprak ihracatçısı konumunu kullanabileceğini ima etti.

Perşembe günü devlet tarafından işletilen China Daily gazetesi, Çin’in nadir topraklardan başka bir önlem almadığını düşünmenin saflık olacağını yazdı. Gazetenin editörü, “Çinli yetkililerin tekrar ettiği gibi ticari gerilimlerin artmasıyla ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunu çözebilecek büyüklükte bir araç kutusu ve ne pahasına olursa olsun mücadele etmeye hazırlar,” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu