Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bütçenize Zarar Vermeden Tatil Yapmanın 4 Yolu

Tatiller güzel olsa da büyük bir masraf demektir. Biz de sizin için bütçenize zarar vermeden tatil yapmanın yollarını araştırdık. İşte detaylar;
Bütçenize Zarar Vermeden Tatil Yapmanın 4 Yolu
Son Güncelleme: 
Yorum

Tatilinizi çoktan yapanlardan mısınız yoksa henüz bir yere gitmeye fırsat bulamayanlardan mı? Hatta belki de ikinci, üçüncü tatile çıkmaya hazırlananlar arasındasınızdır. Sonuçta; hangi grupta olursanız olun, maddi durumunuz ne kadar iyi olursa olsun, eminim hepiniz tatilinizi daha uygun fiyata getirmek istersiniz. Sonuçta; kim bir şeye daha az para ödeyerek sahip olma seçeneği varken daha çoğunu ödemeyi tercih eder ki? Yani mantıklı düşünen hiç kimse bunu istemez. İşte tüm bu nedenlerden ve ayrıca içinde bulunduğumuz zaman diliminden dolayı bugün sizlerle bütçenize zarar vermeden nasıl tatil yapabileceğiniz hakkında konuşmak istedim.

Baksanıza; tatil sezonu aralıksız devam ediyor. İnsanlar akın akın tatil beldelerine koşuyor. Henüz tatil yapmayanlar mı dersiniz, tatile doyamayanlar mı, yaklaşan uzun bayram tatilinin heyecanıyla gidecek yerler arayanlar mı, orasını bilemem. Ne derseniz deyin ama tam da şu dönemlerde ve önümüzdeki bir iki ayda tatile çıkmak üzere hazırlık yapan sayısız insan olduğunu biliyorum. Nitekim bu noktada çoğu kişi tatil için kendisini hem maddi hem de manevi anlamda zora sokacağını bilmeyerek hareket ediyor. Diğer bir deyişle; heyecanla yollara çıkılıyor, gidiş noktasında büyük bir zevkle tomar tomar paralar harcanıyor ve ne yazık ki sonrasında karşı karşıya gelinen borçlar yüzünden sıkıntıya düşülüyor. Kısacası; bütçeye zarar vermeden tatil yapmanın yolları, kesinlikle söz edilmeye değer bir konu diye düşünüyorum. Ve sizin de aynı fikirde olduğunuzu umuyorum. Zira hemen şimdi inceleyeceğimiz 4 kısa başlık sayesinde, bütçenizi zora sokmadan keyifle tatil yapabilirsiniz.

Öncelikle Bir Tatil Bütçesi Oluşturun!

Öncelikle Bir Tatil Bütçesi Oluşturun!Tamam, belki şu anda bunun için aylar boyunca birikim yapamayabilirsiniz. Tatile çıkmak için önünüzde sadece birkaç haftanız, hatta belki de birkaç gününüz olabilir. Ama tüm bunların tatil bütçesi oluşturmanıza engel teşkil etmediğini bilmelisiniz. Diğer taraftan; tatile gitmeden birkaç ay önce bütçe yapmak ve paranızı ona uygun yönetmek elbette daha mantıklı. Ancak elinizde böyle bir şansınız olmasa bile düşünebileceğiniz başka seçenekler bulunmakta.

Diyelim ki; 2 hafta sonra tatile çıkacaksınız ve sahip olduğunuz paranın bütün harcamalarınıza yeteceğini düşünüyorsunuz. Peki, neden kendinizi boş yere riske atıyorsunuz? Sonuçta; oturup şöyle adam akıllı bir tatil bütçesi yapmak taş çatlasa 1 saatinizi alacaktır. Elinizdeki parayı, tatilden sonraki ödemelerinizi, gittiğiniz yerde cüzdanınızdan çıkacak ortalama parayı, gidiş-dönüş masrafınızı ve benzer şeyleri yazıp, ayağınızı yorganınıza göre uzatmak çok da zor olmasa gerek, değil mi? İşte bunun farkına varın ve tatile çıkmadan önce tutarlı bir bütçe yaptığınızdan emin olun derim.

Tatil Sırasında Karşılaşabileceğiniz Beklenmedik Harcamaları Hesaba Katın!

Tatil Sırasında Karşılaşabileceğiniz Beklenmedik Harcamaları Hesaba Katın!Aslında ekstra denilebilecek masraflarınızı bütçe yaparken hesaba katmalısınız ama çoğu kişi beklenmedik harcamalara karşı duyarsız olduğu için konuyu ayrıca incelemek istedim. Çünkü sırf bu harcamalar yüzünden tatilini planladığından çok daha yüksek fiyatlara yapan sayısız insan var. Ve eminim, siz de etrafınızdan bu konu hakkında bir şeyler duymuşsunuzdur. Ya da belki siz de benzer durumlarla karşılaşmışsınızdır. İşte bu nedenle de size tatil sırasında rastlayabileceğiniz beklenmedik harcamalara karşı hazırlıklı olmanızı öneriyorum.

Mesela; tatile arabanızla gidiyorsunuz. Yolda lastiğinizin patlama ihtimalini de düşünüyor musunuz? Ya da aracınızın arızalanması ihtimalini. Veya rahatsızlanabileceğinizi, işte ne bileyim, herhangi bir olumsuz durumla karşılaşma ihtimalinizi. Büyük ihtimalle, hayır. Büyük ihtimalle, siz de diğer pek çok kişi gibi evdeki hesabın çarşıdakine uymayabileceği ihtimalini hiç hesaba katmıyor, göz göre göre beklenmedik harcamalar yüzünden bütçenizi sarsacak adımlar atıyorsunuz. Kısacası, yapmayın. Tatilde karşılaşabileceğiniz beklenmedik durumlar için mutlaka kenara para ayırın.

Tatil Sonrası Masraflarınızı Çıkarmak için Para Kazanın!

Tatil Sonrası Masraflarınızı Çıkarmak için Para Kazanın!Şöyle güzel bir tatil yapmak ama bütçenizi sarsmamak mı istiyorsunuz? O zaman size verebileceğim bir diğer öneri de tatil sonrası masraflarınızı çıkarmak için para kazanmanız. Sonuçta; böylelikle bütçenizi eski durumuna getirebilir, maddi durumunuzda hiçbir değişiklik yaşamadan, hatta cüzdanınızdan bir kuruş bile eksilmeden tatil ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Evet, ne diyorsunuz? Siz de bütçenizin tatilde hiç para harcamamışçasına eski haline dönmesini istersiniz, değil mi?

O halde, hemen şimdi size uygun olan para kazanma yöntemlerini araştırmaya başlayın derim. Ya da isterseniz tatil sürecinde vakit buldukça hangi yollardan para kazanabileceğinize bakın. Neticede; sıcacık güneşin keyfini sürerken bu iş için de azıcık zamanınızı ayırabilirsiniz. Geri döndüğünüzde nasıl bir ek gelir yöntemiyle para kazanmaya başlayacağınıza karar verebilir, kafanız rahat ederek tatilinizi mutlu mesut nihayete erdirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, günümüzün kazançlı ek gelir yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmanız ve harcadığınız miktarı karşılayana de birazcık çaba göstermeniz. İşte bu konuda fikir edinebileceğiniz bazı yazılar:

Tasarruf Edecek Yeni Yerler Bulun!

Tasarruf Edecek Yeni Yerler Bulun!Bütçenize zarar vermeden tatil yapmanın bir diğer yolu da yukarıdaki önerinin bir benzeri denilebilir. Çünkü burada da tasarruf edecek yeni yerler bularak, cüzdanınızdan çıkan tatil masrafını geri kazanmış olacaksınız. Ekstra para kazanmaya göre daha uzun sürecek ama aynı derecede etkili olacak bu yöntemi değerlendirmeyi kesinlikle düşünmelisiniz. Hem siz yeni gelir kapıları bulmaya göre daha uzun sürecek dediğime de bakmayın. Neden mi? Çünkü kimin ne kadar tasarruf edebileceği kişinin para alışkanlıklarına ve iradesine göre değişmektedir.

Mesela; daha önce paranızı hiç düşünmeden harcıyorsunuzdur. Çocuklarınızın her istediğini satın alıyor, aslında farklı şekillerde kullanabileceğiniz bir sürü eşyanızı çöpe atıyorsunuzdur. Ya da ne bileyim, kötü denilebilecek para alışkanlıklarına sahipsinizdir. Tatilden geri döndükten sonra bu alışkanlıklarınızın hepsini değiştirerek kısa süre içinde bütçenizi eksiden artıya çıkartabilirsiniz. Anlayacağınız, ne kadar süre içerisinde ne kadar tasarruf edebileceğiniz tamamen sizin elinizde!

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%