Yatırım yapmaya başla!

Almanya Merkez Bankası Bundesbank’tan “Büyüme” Uyarısı Geldi

Almanya Merkez Bankası Bundesbank, Alman ekonomisinde temel trendin yetersiz kaldığını bildirdi. Ayrıca yılın ilk çeyreğindeki büyümenin ilkbaharda tekrarlamayacağı uyarısını yaptı.
Almanya Merkez Bankası Bundesbank’tan “Büyüme” Uyarısı Geldi

Bu yılın ekonomiye yönelik Mayıs ayı raporu, Bundesbank tarafından yayımlandı. Bankanın yayımladığı bu rapora göre, Alman ekonomisinde bu yılın ilk çeyreğinde meydana gelen büyümede; mali önlemlerin özel tüketimi artırması, önceki yıl üretimde yaşanan sıkıntıların ardından otomobil satışlarının toparlanması ve kış mevsiminin ılımlı geçmesi sayesinde inşaat sektörünün canlılığını kaybetmemesi önemli rol oynadı.

Yayımlanan raporda Alman ekonomisinin büyüme performansının “kışın ulaşılan seviyeyi aşmasının muhtemel olmadığı” değerlendirmesine yer verildi.

Alman Ekonomisinin Büyüme Performansının "kışın ulaşılan seviyeyi aşmasının muhtemel olmadığı” Değerlendirmesine Yer VerildiBununla birlikte aynı raporda “Yılın başlangıcından sonra büyük ölçüde büyümeye neden olan bu etkilerin sona ermesi hatta tersine dönmesi bekleniyor.” ifadesine rastlandı. Raporda, Almanya’nın başta gelen ihracat kalemlerinden birini oluşturan otomobil sektörünün yetersiz yurt dışı talepleriyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Bununla birlikte uluslararası otomobil satışlarının, önceki yıl 2008 yılında yaşanan finansal krizin ardından ilk düşüşü kaydettikten sonra bu yıl daha da düşüş yaşayacağının beklendiği aktarıldı.

Avrupa’nın en büyük ve dünyanın dördüncü ekonomisi olan Almanya ekonomisi, geçtiğimiz yılın son iki çeyreğinde büyümesini durdurmuş, ardından 2019 yılının ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,4 oranında büyüme göstermişti.

Avrupa'nın En Büyük ve Dünyanın Dördüncü Ekonomisi Alman EkonomisiDiğer yandan Brexit belirsizliği, ABD-Çin ticaret ilişkileri, otomobil sektöründeki yavaşlama ve yumuşak küresel talep gibi unsurlar Alman ekonomisini derinden etkilemeyi sürdürüyor. 17 Nisan tarihinde Alman hükümeti, bu yıl için daha önce %1 olarak açıklanan resmi büyüme beklentisini %0,5’e düşürdü.

Tüm bunlara ek olarak geçtiğimiz günlerde Almanya’nın 2019 yılının ilk çeyreğinde inşaat sektörü ve tüketici harcamaları ile büyüme yolunda ilerlediği ortaya çıkmıştı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya’da GSYİH, analistlerin beklentileri doğrultusunda yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 artış göstermişti.

Bu, tam da analistlerin beklediği yönde bir gelişmeydi. Yılın altı aylık dönemini büyüme gerçekleştirmeden devam ettiren ülke, 2019 yılının ilk çeyreğinde hanehalkı harcamalarının ve güçlü inşaat faaliyetlerinin katkısı ile büyümeye yöneldi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum