Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Başbakan Adayı Boris Johnson İngiltere’nin Anlaşmasız Ayrılığa Hazır Olmasını Söyledi

Başbakan olmaya en yakın aday olarak görülen Boris Johnson, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden anlaşma yapmadan ayrılmaya hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.
Başbakan Adayı Boris Johnson İngiltere’nin Anlaşmasız Ayrılığa Hazır Olmasını Söyledi
Yorum

Brexit sürecinde aldığı başarısızlıklar sonucunda istifa etmesi için baskı uygulanan Başbakan Theresa May, bugün 7 Haziran tarihine işaret etti. Duygusal bir konuşma yapan May, bu tarife istifa edeceğini açıklarken, başbakan olmaya en yakın adayın Boris Johnson olduğu söylendi.

Johnson, İngiltere’nin uygun bir çıkış anlaşması müzakere etmesi halinde bir anlaşma olmaksızın ayrılığa hazırlanılması gerektiğini söyledi.

Anlaşmasız Ayrılığa Hazır OlunmalıJohnson, İsviçre’de düzenlenen ekonomik konferansta “Anlaşma olsun veya olmasın, AB’yi 31 Ekim’de bırakacağız” dedi. May, Avrupa Komisyon’undan Brexit için son bir erteleme istediği zaman, 31 Ekim tarihi gösterilmiş ve bazı şartlar koyulmuştu. Johnson ise bu tarihte kesin çıkış olduğunu söyleyerek, yeni bir referandumun üstünü kapatmış oldu.

Brexit kampanyasının önde gelen lideri ve iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri olarak Başbakan Theresa May’in yerine geçmek istediğini söyleyen eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, “İyi bir anlaşma elde etmenin yolu bir anlaşma için hazırlık yapmaktır,” dedi.

May’in istifasını açıklamasıyla birlikte iktidardaki Muhafazakar Parti’de yeni bir liderin iktidara gelmesi için seçime zemin hazırlandı.

Partide Yeni Lider SeçimiYapılan duyuruda, İngiltere’deki milletvekillerinin yılın başından bu yana üç ayrı durumda May’in kötü niyetli olarak nitelendirilen Brexit anlaşması lehine oy vermeyi reddetmesinden sonra geldi. Gözyaşları içinde açıklama yapan May, 2016 referandumunu onurlandırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Şimdi ise eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson, eski Savunma Sekreteri Gavin Williamson ve Muhafazakar milletvekili Johnny Mercer, May’den boşalan pozisyon için en yakın adaylar olarak görülüyorlar. Johnson, 2016 yılında resmi Brexit kampanyasının en önde gelen isimlerinden birisiydi. Tahminlere göre yüzde 40 oranında liderliği kazanabilir.

Liderlik için tahmin edilen isimler arasında yüzde 14 olasılıkla eski Brexit Sekreteri Dominic Raab da bulunuyor.

Dominic Raab Aday GösteriliyorNomura’da bir döviz stratejisti olan Jordan Rochester yayımladığı araştırma notunda, “Tarihsel olarak Muhafazakar liderlikte genellikle ön koşucu değil, kazanma eğiliminde olan bir serseri yarışmasıdır,” ifadelerini kullandı.

Eski Sekreterler Meclisi lideri Andrea Leadsom ve Dışişleri Bakanı Jeremy Junt’ın Çevre Sekreteri Michael Gove’un başarılı olma ihtimali yüzde 7 görülüyor. Uluslararası Kalkınma Bakanı Rory Stewart ve Savunma Bakanı Penny Mordaunt’un olasılıkları ise yüzde 4 olarak görülürken, İçişleri Bakanı Sajid Javid’e yüzde 3 şans veriliyor.

Yarışa tam anlamıyla katılmak ve başbakan olmak için yarışta en az üç kişinin kalması gerekiyor.

Yarışta Üç Kişinin Kalması Gerekiyorİngiltere’de liderlik yarışı iki aşamada gerçekleşiyor. Birinci aşamada, Muhafazakar milletvekilleri kendi isimlerini öne sürmek isteyip istemediklerini düşünüyorlar. 2016 yılında adaylar, çalışmalarına izin vermek için en az iki milletvekilinin desteğini aldılar.

Tüm adaylar, başbakan olarak elde etmek istedikleriyle ilgili planlarını ortaya koyan, bazen seçim kampanyası olarak adlandırılan olaylar olan bir dizi konuşma ya da tartışma yapacaklar. Milletvekilleri adayları düşünmek için bir dizi oy verecek. Her turda, en az oy alan aday sadece iki kalana kadar koşmaya devam edecekler.

Yarışmanın ikinci aşamasında milletvekilleri en uygun olacağını düşündükleri iki adaydan birisi için oy verirler.

Milletvekilleri Yarışta En Uygun İki Adaydan Birini SeçecekMuhafazakar Parti, tüm yarışmanın Temmuz ayı sonuna kadar tamamlanacağını doğruladı. Bunun nedeni, yeni bir lider kurma ve Brexit çıkmazını kırmaya çalışmanın hızı olarak gösteriliyor.

Muhalefetteki İşçi Partisi, sık sık ülkenin geleceğine ve genel başkan Jeremy Corbyn’i yeni bir referanduma oy vermek için genel seçim çağrısı yapıyor. Bazılarına göre; hiçbir Brexit geri çekilme düzenlemesi kabul edilmediyse İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden anlaşmasız bir şekilde çıkması olasılığı şimdi daha muhtemel bir sonuç gibi görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu