Yatırım yapmaya başla!

Borç Yapmamak için Akılda Bulundurulması Gerekenler

Borç Yapmamak için Akılda Bulundurulması Gerekenler

“Birazcık borçtan bir şey olmaz” diye diye devasa rakamlar altında ezilmek durumunda kalan sayısız insan olduğunu biliyoruz. Etrafımıza şöyle bir baktığımızda pek çok kişinin borçlu olduğunu ve içine düştüğü durumdan çıkmak için nasıl çabaladığını rahatlıkla görebiliyoruz. Sonuçta; günümüzde borç yapmak oldukça kolay! Bankalar sağ olsun; neredeyse herkese borca girme imkanı tanıyorlar. Tabii, bu durumdan akıllıca yararlananlar da var, borç batağına düşüp bir daha çıkamayanlar da!

Peki, siz borç konusunda ne kadar doğru hareket ediyorsunuz? Ya da şöyle sorayım! Ödeyebileceği kadar borca girenlerden mi, boyunu aşan borçlar yapanlardan mı yoksa gerekmedikçe borç yapmaktan kaçınanlardan mısınız? Hangi gruba dahil olduğunuzu bilemem ancak borç yapmamak için bir sürü mantıklı neden olduğunu adım kadar iyi biliyorum. Daha doğrusu; (ev-araba almak, iş yeri açmak gibi nedenler dışında) akıllıca alınan borçlar haricinde hiçbir şekilde borca girilmemesi gerektiğinden eminim, diyebilirim. Eğer bu konuda şüpheleriniz varsa, aşağıdaki maddelere göz atmanızı öneriyorum. Çünkü hemen şimdi borca girmemek için akılda bulundurulması gereken önemli noktalar üzerine konuşacağız.

Kazandığınızdan Daha Çoğunu Harcamaya Yönelirsiniz!

Kazandığınızdan Daha Çoğunu Harcamaya Yönelirsiniz!Neden borca girmemelisiniz, biliyor musunuz? Çünkü bir kez borç yapmaya alıştığınızda, hep kazandığınızdan daha çoğunu harcamaya yönelirsiniz. Gelirinizi düşünmeden alışveriş yapmaya başlar, “nasıl olsa diğer ay açığı kapatırım” diyerek, bütçenizde hiç kapatamayacağınız açıkların oluşmasına yol açarsınız. Zamanla gelirinizin gideriniziden çok çok az olduğu gerçeğiyle karşılaşır ve borç batağına düşmüş pek çok kişinin yaşadığı bunalımı tecrübe etme şanssızlığını yaşarsınız.

Yarınlarınızın Kazancından Ödünç Alırsınız!

Yarınlarınızın Kazancından Ödünç Alırsınız!Borç yapmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü yaptığınız o ekstra harcama yüzünden yarınlarınızın kazancının eksilmesine neden olursunuz. Bir sonraki ayın, ondan sonraki ve yine ondan sonrakinin derken aylar sonra kazanacağınız paradan yemeye başlarsınız. Uzun lafın kısası; hem geleceğinizi tehlikeye atmış olur hem de acil bir durumda kendinizi düşündüğünüzden çok daha büyük maddi sıkıntılar içerisine sürüklersiniz.

Daha Çok Çalışmak Zorunda Kalırsınız!

Daha Çok Çalışmak Zorunda Kalırsınız!Çünkü önünüzde ödenmeyi bekleyen bir sürü borç durmaktadır. Veya geçindirmeniz gereken bir ev, hatta belki de bakımınıza muhtaç bir aileniz vardır. Ve tüm bunların üstesinden gelebilmek için daha çok çalışmak zorundasınızdır. Tam zamanlı işinizin dışında bir iş daha bulmak ya da sürekli mesaiye kalmak, istemeseniz de yapmanız gereken fedakarlıklar olacaktır. Oysaki ödeyebileceğinizden çok daha fazla borcun altına girmeden bu ihtimalleri düşünseniz, böyle zor durumlar yaşamaz, gelirinizle-gideriniz arasındaki dengeyi bozmadan rahatlıkla geçinebilirsiniz.

İsteklerinizi Tam Olarak Karşılayamazsınız!

İsteklerinizi Tam Olarak Karşılayamazsınız!Kredi kartlarından ya da bankaların sunduğu o cazip kredi fırsatlarından yararlanmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü borca girdiğinizde isteklerinizi tam olarak karşılayamazsınız. Temel ihtiyaçlarınız için bile zar zor para ayırırken kişisel ihtiyaçlarınız için hiçbir şekilde harcama yapamaz hale gelirsiniz. Küçük miktardaki harcamalarda bile elinizi cebinize atmadan önce birkaç kez düşünür, haliyle de hayattan keyif almadan yaşmak durumunda kalırsınız.

Boş Yere Faiz Ödersiniz!

Boş Yere Faiz Ödersiniz!Borçlu insanların sıklıkla yaşadığı durumlardan bir diğeri de faiz ödemektir. Zira geciken ödemelerden tutun da bankalardan çekilen kredilere, sıkışınca ATM’lerden alınan nakit avanslara varana kadar hemen her borç için ödenen faiz tutarları vardır. Diğer taraftan, borçla değil de elinizdeki nakit parayla ya da kenara attığınız birikimle harcama yaptığınızda, hiçbir şekilde ekstra para ödemek durumunda kalmaz, faiz sıkıntısı çekmezsiniz.

İlişkinizde Problem Yaşarsınız!

İlişkinizde Problem Yaşarsınız!Borç yüzünden ne kadar çok ilişki bitiyor, ne kadar çok yuva yıkılıyor, biliyorsunuz değil mi? Özellikle de partnerden habersiz şekilde yapılan borçlar yüzünden, ilişkilerin ne kadar zarar gördüğünü ya da görebileceğini hepimiz tahmin edebiliriz, diye düşünüyorum. İşte bu nedenle; ilişkinizin ya da ileride başlayacağınız ilişkinin zarar görmemesi için borç yapmadan önce bir kez daha düşünmelisiniz. Çünkü inanın bana, kimse ömrünü borç ödeyerek geçirmek durumunda olan biriyle ilişki yaşamak istemez. Öyle olsa bile bu ilişkinin mutlu ve sağlıklı olacağı pek söylenemez.

İlginizi Çekebilir: İlişkinize Zarar Verecek 7 Para Sorunu

Belirlediğiniz Maddi Hedeflere Daha Zor Ulaşırsınız!

Belirlediğiniz Maddi Hedeflere Daha Zor Ulaşırsınız!Mülk sahibi olmak, daha iyi bir evde yaşamak, daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmak, çocukları daha iyi olanaklarda yaşatmak ve benzeri maddi hedefler! İşte bunlar da borç sahibi olunduğunda, ulaşılması çok zor hayaller haline dönüşüyor. Yani diyorum ki; borca girmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz çünkü borçlu insanların belirlediği tek maddi hedef, parasal anlamda temize çıkmaktır. Eğer maddi anlamda başarılı olmayı istiyorsanız, borç yapmadan önce bu konuyu da aklınızda bulundurmalısınız.

Kredi Puanınız Düşer!

Kredi Puanınız Düşer!Kredi puanının ne olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Yaptığınız ödemelere, kazancınıza ve benzer birçok faktöre göre belirlenen kredi puanı ya da kredi skoru, günümüzde herkes için önemli bir konu! Çünkü kredi puanınız düştüğünde bankaların kredi ya da kredi kartı fırsatlarından yararlanamıyorsunuz. İhtiyacınız olduğunda borç alacak bir yer bulamıyor, doğal olarak da sıkıntıya düşüyorsunuz. İşte bu nedenle; borç yapmadan önce geleceğinizi düşünmeli, ileride gereksinim duyabileceğiniz kredi puanınızın düşmemesi için ödeyebileceğiniz kadar borç yaptığınızdan emin olmalısınız.

İnceleyin: Banka Kredi Notu Nedir? Nasıl ve Neye Göre Hesaplanır?

Ev Sahibi Olamayabilirsiniz!

Ev Sahibi Olamayabilirsiniz!Kredi kartı borçları, düzensiz ödemeler ya da öğrencilik zamanında alınan krediler! Tüm bunlar, ev almak istediğinizde karşınıza çıkabiliyor. Yani bankalar hesabınızdaki tüm bu borçları gördüğü için size konut kredisi vermeyebiliyor. Bu da bir yuva kuracakken ya da kira için çuvalla para ödemekten bıkmışken, hayal kırıklıkları yaşamanıza ve ev sahibi olamamanıza neden oluyor. Kısacası; borç yapmadan önce bir gün ev sahibi olmak isteyeceğinizi düşünmeli ve adımlarınızı buna göre atmalısınız.

İlgili Yazı: Mortgage Kredisi Nedir? Türleri ve İşleyişi Hakkında Bilgi

Borçlar Kişisel Finansınızı ve Sağlığınızı Kötü Şekilde Etkiler!

Borçlar Kişisel Finansınızı ve Sağlığınızı Kötü Şekilde Etkiler!Borç yapmamak için o kadar çok mantıklı neden var ki! En önemlilerinden bir tanesi de kişisel finansınız, sağlığınız ve mutluluğunuz üzerindeki etkileri! Çünkü borca girdiğinizde bu kavramlar birbirlerini zincirleme etkiler. Öncelikle kişisel finans konusunda uçuruma sürüklenir, sonrasında da sağlığınızı ve mutluluğunuzu kaybetmeye başlarsınız.

Ödenmeyi bekleyen borçlar yüzünden kendinizi sürekli strese sokarsınız. Nitekim yaşadığınız bu baskı zamanla hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınızı bozmaya başar. Yani “birazcık borçtan bir şey olmaz” diyerek çıktığınız bu yol sizi sonunda çıkmaza götürür. İşte tüm bu nedenlerden dolayı; borç yapmadan önce birkaç kez daha düşünmeli, azar azar başlayan kötü alışkanlığın sonunun uçurumdan farksız olduğunu sık sık kendinize hatırlatmalısınız.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kişisel Finans kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum