Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Beethoven Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Hakkında Bilinmeyenler

Gelmiş geçmiş en ünlü bestecilerden biri olarak kabul edilen Beethoven ismini duymuşsunuzdur. Peki, müziğe olan tutkusu, yeteneği ve kendine has tarzı ile 19. yüzyıl klasik müziğine damgasını vuran ünlü kişilik hakkında ne kadar şey biliyorsunuz? Gelin, aşağıdaki yazıda müziği damarlarında akan kan olarak gören Beethoven kimmiş, birlikte öğrenelim.

Klasik dönemin en önemli isimlerinden bir tanesi olan Beethoven, Alman piyanist ve bestecidir. Klasik dönemden romantik döneme geçiş sürecinde büyük katkısı olmuştur. Diğer pek çok başarılı ve ünlü kişilik gibi o da zorluklarla mücadele etmiş, kendi çabalarıyla dünyanın en çok takdir edilen bestecilerinden biri olmuştur. Mücadelesi çocukluk yıllarında başlayan Ludwig van Beethoven; ilk sınavını, sıkıntılı bir aile hayatı ve iyi denilemeyecek bir baba ile uğraşarak vermiştir. Ardından sağlık sorunları yaşamış, aşık olduğu kadınlar tarafından terk edilmiş, onun için en önemli yeteneğini, yani işitme gücünü kaybederek büyük bir buhrana sürüklenmiştir.

Tüm bunlara rağmen pes etmemiş, sağır olduğu dönemde bile beste yapmaya devam etmiştir. Hatta bu dönem içerisinde yaptığı besteler, Beethoven’in en çok ses getiren eserleri olmuştur. Ve notalara hayat veren ünlü müzik dehası, 26 Mart 1827’de ardında hiçbir zaman unutulmayacak eserler bırakarak Viyana’da hayata veda etmiştir. Zaten şimdi Beethoven kimdir, hayatı hakkında öğrenilmesi gerekenler ve eserleri nelerdir gibi sorulara cevap verdiğimizde, ünlü besteciyi çok daha yakından tanıyacaksınız. Ve tam da bu noktada sizlere; yazıyı Beethoven’in hemen alttaki ünlü eseri Moonlight Sonata eşliğinde okumanızı tavsiye ederim.

Navigasyon

Beethoven Kimdir? Kısaca Bilgi

Beethoven Kimdir? Kısaca BilgiAlman bir aileden gelen Ludwig van Beethoven, notalarla ve piyanoyla küçük yaşlarda tanışmış, hayatını müziğe adayarak geçirmiştir. Birkaç kez aşık olmasına rağmen hiç evlilik yapmamış, ilk konseriniyse 7 yaşındayken vermiştir. Onu müzikle tanıştıran babası, Ludwig van Beethoven üzerinde katı kurallar uygulamış ama bu onu müzikten soğutmamıştır. Henüz 4 yaşında iken ilk piyano çalma deneyimini yaşamış, hayatı boyunca sürecek tutkusuyla tanışmıştır.

Çocukluk ve gençlik dönemi boyunca aralarında ünlü isimlerin de yer aldığı pek çok kişiden eğitim almış, muazzam yeteneği ile öğrendiklerini bir araya getirerek çok sayıda başarılı eser vermiştir. Yaşamının ilk yıllarını Almanya’nın Bonn kentinde geçiren Beethoven, daha sonra Viyana’ya gitmiş ve ölene kadar burada yaşamıştır. (Dipnot: Viyana’nın pek çok yerinde “Beethoven bu evde yaşamıştır, burada kahve içmiştir, bu yolda yürümüştür” tarzında küçük tabelalar bulunmaktadır.) Nitekim tıpkı Mozart, Schubert ve diğer pek çok ünlü müzisyen gibi Beethoven da ismini Viyana üzerinden dünyaya duyurmuştur. Kısaca; Beethoven kimdir sorusuna bu şekilde cevap verdikten sonra gelin; şimdi ünlü kişiliğin hayatını detaylı bir şekilde incelemeye başlayalım.

İlginizi Çekebilir: Elvis Presley Kimdir? Hayatı, Filmleri ve Şarkıları

Beethoven’ın Hayatı

Beethoven’ın HayatıBüyükbabası ile aynı ismi taşıyan Ludwig van Beethoven’un doğum tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte, kilise kayıtlarındaki vaftiz ediliş tarihine göre 17 Aralık 1770 kabul edilmiştir. Ancak o dönemler, bebekler doğduktan bir gün sonra vaftiz edildikleri için doğum gününün 16 Aralık 1770 olduğu düşünülmektedir. Zaten eldeki bilgilere göre; Beethoven’in doğum günü; ailesi ve öğretmeni Johann Albrechtsberger tarafından 16 Aralık’ta kutlanmıştır. İsmini aldığı dedesi Ludwig van Beethoven, Belçika Mechelen’de doğmuş (1712 – 1773) ve 20 yaşındayken ileride torununun da doğacağı kent olan Bonn’a yerleşmiştir. Bir sarayda koristlik yapan büyükbaba Beethoven, daha sonra 1761 yılında orkestra şefliği yapmaya başlamıştır.

Onun tek çocuğu olan Beethoven’in babası Johann van Beethoven (1740 – 1792) da aynı sarayda tenor olarak görev yapmış, bunun yanında klavye ve müzik dersleri vermiştir. Maria Magdalena Keverich ile evlenen Johann van Beethoven’in 7 çocuğu olmuş, ancak çocuklardan yalnızca 3 tanesi hayatta kalabilmiştir. Bir tanesi ikinci çocuk olarak dünyaya gelen Ludwig van Beethoven iken diğerleri ise Anton Karl van (1774 – 1815) ve Nikolaus Johann van Beethoven (1776 – 1848) isimlerindeki kardeşler olmuştur.

Beethoven’in Çocukluğu;

Beethoven'in ÇocukluğuBeethoven ilk müzik derslerini babasından almış ama kaynaklara göre babası eğitim sürecinde oğluna katı kurallar koymuştur. Hatta çeşitli kaynaklara göre 4 yaşındayken piyano çalmaya başlayan küçük Beethoven, babası tarafından odaya kapatılarak saatlerce çalışmaya zorlanmıştır. Babası piyanoya yetişmekte güçlük çeken çocuğun sızlanmalarına aldırmamış, ondaki yeteneği fark ederek epey ısrarcı davranmıştır. Babasının ardından Gilles van den Eeden ile Tobias Friedrich Pfeiffer’den klavye dersleri almıştır. Eş zamanlı olarak Franz Rovantini’den de keman ve viyola öğrenmiştir. 5 yaşından itibaren sıkı bir tempoyla müzik eğitimi alan Beethoven, zaman zaman Pfeiffer tarafından geceleri yatağından kaldırılarak çalışmaya zorlanmıştır.

Bu dönemler içerisinde; tıpkı Beethoven gibi babası tarafından yetiştirilen 1756 doğumlu Wolfgang Amadeus Mozart’ın ünlü yayılmaya başlamıştır. Müzisyen babasıyla birlikte turnelere çıkıp konserler veren Mozart, Beethoven’in babasına ilham kaynağı olmuş, o da Mozart ve babası gibi şöhret olmak istemiştir. Bu durum Beethoven’in ilk halka açık konserini 1778’de 7 yaşındayken vermesinin altındaki temel neden olmuştur.

Beethoven Gençlik Dönemi;

Beethoven Gençlik DönemiMüzik çalışmalarına aralıksız devam eden Beethoven, 8 yaşına geldiğinde Christian Gottlob Neefe’den ilk bestecilik derslerini almaya başlamıştır. Ve 12 yaşındayken, öğretmeninin de yardımıyla ilk bestesini yayınlamıştır. Ardından orkestra şefi ve opera bestecisi olan Neefe’nin yanında asistanlık yapmıştır. 1783’de ilk 3 piyano sonatını yayınlamış, 1784 yılında ise asistanlık işinden ilk parasını kazanmıştır. Yeteneği ile fark edilen Beethoven, başpiskopos Maximilian Friedrich’in maddi manevi desteğini kazanmıştır.

Mozart’a hayran olan ve çalışmalarını takip eden Beethoven 1787 yılında Viyana’ya gitmiştir. Ancak çok kısa bir süreliğine Mozart’tan eğitim alabilmiş, annesinin hastalık haberi üzerine Bonn’a geri dönmek zorunda kalmıştır. Mozart, Beethoven ile birkaç kez çalışmış olmasına rağmen ondaki yeteneği fark etmiş ve “Bu çocuğa iyi bakın, bir gün onu bütün dünya tanıyacak.” demiştir. Bonn’a dönen Beethoven aynı yıl annesini kaybetmiş ve alkol bağımlısı olan babasıyla uğraşmak zorunda kalmıştır.

Beethoven ve Mozart;

Beethoven ve MozartBonn’da kalmaya karar veren Beethoven, babasına dava açmış ve maaşının yarısını almaya hak kazanarak kardeşlerinin sorumluluğunu üstlenmiştir. Dönemin seçkin ailelerinden biri olan Breuning’lerin çocuklarına müzik dersi verirken, Kont Ferdinand von Waldstein ile tanışmış ve yıllarca onun hizmetinde çalışmıştır. Kontun hizmetinde görev alırken onun için bir sonat yazan Beethoven, 5 yıl Bonn’da kaldıktan sonra 1792 yılında yeniden Viyana’ya gitmiştir.

Böylece hayatının geri kalanını geçireceği Viyana yolculuğu başlamıştır. Burada klasik müziğin ünlü bestecilerinden Joseph Haydn’ın yanında çalışmaya başlayan Beethoven, kısa süre içerisinde kendini kanıtlamış ve ismini duyurmayı başarmıştır. Ancak ilk başlarda besteciden ziyade piyanist olarak tanınmıştır. Saraylarda asilzadelerin öğretmeni olarak görev yapmış, hatta bu arada hayatının en büyük aşklarından biri olacak kadınla tanışmıştır. Ama konuyu dağıtmamak devam ediyorum çünkü Beethoven’in aşk hayatından aşağıdaki başlık altında konuşacağız.

Beethoven’e Ders Veren Joseph Haydn;

Beethoven'e Ders Veren Joseph Haydn1795 yılında konser vermeye başlamış, 13 yıl boyunca pek çok kez dinleyici karşısına çıkmıştır. Bu süre içerisinde önemli eserler veren Beethoven, 1808 (bazı kaynaklarda 1801, 1803 olarak belirtilmektedir) yılında işitme problemleri yaşamaya başlamış ve mesleği için önemli olan bu yeteneğini azar azar kaybettiği için derin acılar çekmiştir. Hatta bu zor dönemlerini, topluluklardan kaçtığını, orkestrayı duyamadığını, birinin kulağına bağırarak konuşmasından nefret ettiğini, mesleği için en önemli yetisini kaybetmesinin ona dünyaya gelmesine lanet okuttuğunu söyleyerek açıklamıştır. 1817 yılında ise tamamen sağır olarak konser veremez hale gelmiştir.

Psikolojisi bozulan Beethoven, sağlık sorunu nedeniyle çok zor günler yaşamış ve intihara kalkışmıştır. Ama müziğe olan tutkusunu düşünerek hayata yeniden bağlanmıştır. İnsanlarla yazışarak iletişim kurmuş, kendini dış dünyaya karşı neredeyse tamamen kapatmıştır. Ancak yine de duyamaması onun beste yapmasına engel olmamış, hatta ünlü kişilik en önemli bestelerini sağır olduğu dönemde yapmıştır. Örneğin; bugün Avrupa Birliği marşı da olan 9. senfonisini bu dönemde bestelemiştir. 7 Mayıs 1824’te bestesinin ilk seslendirişini duyamadığı halde orkestrayı yönetmiş ve alkışları duyamasa da ayağa kalkmış insanların el çırpmalarını, şapka sallamalarını derin bir sessizliğin içerisinden izleyebilmiştir.

Beethoven’in Mezarı;

Beethoven'in MezarıHayatının son yıllarında sağırlığının yanı sıra maddi açıdan da epey zor duruma düşen Beethoven, bir diğer yandan da karaciğer sorunlarıyla uğraşmıştır. 1821 yılında başlayan rahatsızlığı 1826 yılına kadar kendini hissettirmiş, ünlü besteci ölene kadar hastalığı yüzünden acı çekmiştir. Son günlerinde yatağından çıkamayacak hale gelen Beethoven’in ölüm nedeni konusunda ise kesin bir bilgi bulunmamaktadır. Siroz, frengi, hepatit, zatülcenp gibi rahatsızlıklar yüzünden öldüğü söylenmektedir. Ancak en yaygın bilgi ünlü kişiliğin siroza yakalandığı yönündedir.

26 Mart 1827’de 56 yaşındayken hayata veda eden ünlü isim için yapılan cenazeye binlerce kişi katılmış, tanınan bir besteci olarak son yolculuğuna uğurlanan Beethoven için 30 bin civarında insan bir araya gelmiştir. Ve o kalabalığın içerisinde ölümünden sonra ünlenen Avusturyalı besteci Schubert de bulunmaktadır. Beethoven’e hayran olan Schubert, sadece bir yıl sonra hayata veda etmiş ve isteği üzerine Beethoven’in yanına gömülmüştür.

Buna da Bakın: Leonardo da Vinci Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Beethoven’in Aşk Hayatı

Beethoven’in Aşk HayatıHiç evlilik yapmayan Beethoven, buna rağmen güçlü bir aşık olmuştur. Hatta bazılarına göre onun bu kadar güzel eserler vermesinin altında yatan en önemli nedenlerden bir tanesi hissettiği derin aşk ve çektiği acılardır. Çünkü sevdiği kadınlar tarafından aldatılmış, terk edilmiş, kısacası hiçbir zaman aşkına karşılık alamamıştır. Dünyaya mutlu, kaygısız bir hayat sürmek için değil, büyük eserler yaratmak için geldiğini söyleyen Beethoven, kaba, sinirli ve hırçın davranışlarıyla tanınmasına rağmen içi sevgiyle dolup taşan tutkulu bir aşık olarak nitelendirilmiştir.

Beethoven ve Antonie Brentano;

Beethoven ve Antonie BrentanoÖlümünün ardından evinde bulunan mektuplar, Beethoven’in en çok sevdiği kadını “Ölümsüz Aşık” (Immortal Beloved: Aynı isimde çekilmiş bir film bulunmaktadır ve Beethoven’in hayatı konu alınmaktadır.) Kim olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte bu kadının bir tüccarla evli Antonie Brentano olduğu düşünülmektedir. Bunun yanında; ölümsüz aşkın Josephine von Brunsvik olabileceği düşüncesi de bulunmaktadır.

Kim olursa olsun, sevdiği kadına ulaşamayan Beethoven’in ona karşı derin duygular beslediği şüphe götürmez bir gerçektir. Dolabının gizli bölmelerinden çıkan mektuplar bu durumu kanıtlar niteliktedir. Beethoven’in ölümsüz aşkı için yaptığı besteler ise Diabelli Varyasyonları ve Ayışığı Sonatı olarak belirtilmektedir. Ancak bazılarına göre Ayışığı Sonatı’nın hikayesi çok daha farklıdır.

Beethoven’in Ölümsüz Aşkı Josephine von Brunsvik;

Beethoven'in Ölümsüz Aşkı Josephine von BrunsvikRivayete göre, arkadaşı ile birlikte Viyana sokaklarına gezintiye çıkan Beethoven, evlerden birinden piyano sesi geldiğini duyar. Müzikten etkilenen besteci arkadaşına bu sesin sahibini görmek istediğini söyler ve beraber sesin geldiği evin kapısını çalarlar. Çıkan kadın Beethoven’i hemen tanır ve şaşkınlıkla onların ne istediğini sorar. Besteci piyanoyu çalan kişiyi görmek istediğini söyler ve kadın onları eve davet ederek küçük kızının yanına götürür.

Beethoven, kızın gözlerinin görmediğini görünce maddi amaçlı yardım etmek için ona bir şey istemesini söyler. Ama küçük kız Beethoven’e “Ben hiç ayışığı görmedim, bana ayışığını anlatır mısınız?” der. Küçük kızın sözlerinden etkilenen Beethoven, orada piyanonun başına oturarak, ünlü eserini -Moonlight Sonata- doğaçlama olarak besteler. Ne kadar doğru olduğu bilinmeyen bu hikaye, gerçek olmasa bile fazlasıyla etkileyicidir.

 Beethoven ile İlgili Filmler

Beethoven ile İlgili FilmlerÜnlü besteciyi daha yakından anlamak isteyenler için aşağıdaki iki başarılı film hakkında da kısaca konuşmak istiyorum. Çünkü Beethoven’in yaşamını konu alan bu filmler, hem onun neler yaşadığını daha iyi anlamanıza yardımcı olacak hem de favori filmleriniz arasına bir yenisini daha eklemenizi sağlayacak nitelikteler.

Beethoven’ı Anlamak – Copying Beethoven (2006)

Beethoven’i Anlamak – Copying Beethoven (2006)2006 yapımı bu filmde Beethoven olgunluk dönemindedir. Ve en ünlü eseri olan 9. Senfoni üzerinde çalışmaktadır. Ancak sağır olan sanatçı bir yardımcıya ihtiyaç duymaktadır. Bunun üzerine; Anna Holtz isimli bir kadın Beethoven’in yardımcısı olur. Bestecinin sağ kolu haline gelen Anna Holtz, 7 Mayıs 1924’te 9. Senfoninin ilk seslendirilişinde orkestrayı yöneten Beethoven’e verdiği işaretlerle destek olmuştur. Filmin en etkileyici sahnelerinden bir tanesi, işitmeyen Beethoven’in orkestrayı yardım alarak yönettiği işte bu anlardır. Her ne kadar kurgu da olsa, sahne izleyen herkes üzerinde etkili olmaktadır.

Immortal Beloved – Ölümsüz Sevgili (1994)

Immortal Beloved – Ölümsüz Sevgili (1994)1994 yapımı bu filmde Beethoven’i canlandıran Gary Oldman müthiş performansıyla epey takdir edilmiştir. Gerçek hayattan uyarlanan film, Beethoven’in yaşadıklarını, aşklarını, acılarını, hırçınlığının altında yatan nedenleri ve daha fazlasını konu almaktadır. İzleyiciden tam not alan bu filmi beğeneceğinizi düşünüyor ve en kısa sürede seyretmenizi öneriyorum.

Beethoven Eserleri

Beethoven EserleriBir müzik dehası olan bestecinin; 1 keman konçertosu, 5 piyano konçertosu, 9 senfonisi, 1 piyano, keman ve çello için üçlü konçertosu, 32 piyano sonatı ve pek çok oda müziği eseri bulunmaktadır. Fidelio isminde tek bir opera besteleyen Beethoven’in 3. Senfonisi Napolyon’a adadığı Eroica isimli eserdir. Ancak besteci Napolyon’un kendini imparator olarak ilan etmesinden sonra adamasını geri almıştır.

Haydn ve Mozart’tan öğrendiği teknikleri geliştirip, çok daha uzun ve tutkulu besteler yapan Beethoven, romantik dönem müziğini (özellikle Op. 109 piyano sonatı ile) de başlatan isim olmuştur. 9. Senfoni ve Ayışığı Sonatı hemen herkes tarafından bilinen Beethoven, hiçbir şey duymadığı halde ölümsüz eserlere imzasını atmış, muazzam yeteneğini bütün dünyaya kanıtlamıştır. Ne diyorsunuz? Ünlü kişiliğin eserlerini dinlerken onun tutkusunu siz de iliklerinize kadar hissetmiyor musunuz?

Beethoven Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

Beethoven Hakkındaki Şaşırtıcı Gerçekler

  • İleride alkolik olan babasını katı kuralları varmış. Hatta bazı kaynaklarda, Beethoven’in babasından sürekli dayak yediği ve zorla müzik çalıştırıldığı belirtilmektedir.
  • Mutsuz bir çocukluk geçiren Beethoven, pasaklı görünürmüş ve epey utangaçmış. Hiçbir zaman yaşıtları gibi olamayan ünlü isim, akranları oyun oynarken müzik eğitimi alırmış.
  • Kimilerine göre neşeli ve cana yakın olan Beethoven, kimilerine göre ise içe dönük ve aksi bir adammış.
  • Müziğin yanı sıra okuma tutkusu da olan Beethoven’in hemen her konuda bilgisi varmış ve siyaset üzerine konuşmaktan hoşlanıyormuş.
  • Ölümünden sonra Beethoven’in alkolik olduğu söylentisi yayılsa da o alkol konusunda hiçbir zaman aşırıya kaçmamış. Zaten bir dönem Beethoven’in yanında yaşayan ve onun yardımcılığını yapan Anton Schindler de bestecinin nadiren ve az alkol aldığını söylemiştir.
  • Dişlerinin arasına aldığı çubuğu piyanoya dayayarak duyduğu titreşimler ile beste yapmıştır.
  • Kardeşi Kaspar öldükten sonra, 9 yaşında olan yeğeni Carl’ın bakımını üstlenmek için kardeşinin eşiyle mahkemelik olmuştur. Hatta Beethoven’in yengesine aşık olduğu için çocuk konusunda o kadar ısrarcı olduğu söylentileri çıkmıştır.
  • Ünlü dahi, beste yapmadan önce kafasını soğuk suya sokarmış.
  • Beethoven, Ayışığı Sonatı’nı bir dönem ders verdiği genç ve güzel Julie Guicciardi için bestelemiştir.
  • Hayatının son 10 yılında insanlardan iyice uzaklaşmış, duyamayan bir müzik dehası olmanın derin kederiyle boğuşmuştur.

Sonuçta; bu ünlü kişilik de diğerleri gibi etkileyici bir hayat hikayesine sahip. Çocukluğunu yaşayamayan, ona karşı şefkatli davranan annesini genç yaşta kaybeden ve ardından alkolik babasının görevini üstlenerek kardeşlerinin sorumluluğunu alan Beethoven, söylendiği gibi sinirli, kaba bir adam olsa bile, müziğe olan tutkusuyla hayran olunası bir isim diye düşünüyorum. Ve bu konuda hemfikir olduğunuz kanısındayım. Yanılmıyorum, değil mi?


Tüm yorumları görmek için tıklayın. (2)

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Kimdir kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSize daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum