Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Balinalar Ethereum Ağındaki Yüksek İşlem Ücretleri Nedeniyle DeFi’ye Kayıyor

Merkezi olmayan finans (DeFi), son dönemde kripto para piyasasının yükselen yıldızı oldu.
Balinalar Ethereum Ağındaki Yüksek İşlem Ücretleri Nedeniyle DeFi’ye Kayıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransız dijital varlık veri sağlayıcısı Kaiko’ya göre, aracı olmadan eşler arası işlemleri kolaylaştıran merkezi olmayan borsaların (DEX’ler) benimsenmesi, esas olarak büyük tüccarlar veya balinalarla sınırlı kalmaya devam ediyor.

Hazırlanan rapora göre son birkaç ay içinde tüm DEX’lerde ortalama ticaret boyutları artarken, gerçek ticaret sayısı sabit kaldı. Bu da ortalama tüccarın profilinin artık daha fazla balinaya maruz kaldığını gösteriyor.

Curve Finance’teki ortalama ticaret büyüklüğü 500.000 ila 1 milyon dolar arasında değişirken, Uniswap V3, Uniswap V2, SushiSwap ve Balancer V1 gibi diğer önde gelen DEX’lerdeki anlaşmalar ortalama 10.000 – 20.000 dolar arasında.

Bu, merkezi borsalarda (CEX’ler) görülen ortalama 2.000 – 4.000 dolar ticaret büyüklüğünden neredeyse 10 kat daha yüksek seviyede olduğunu gösteriyor.

DEX günlük işlem hacimleri
Kaynak: Kaiko

DEX’lerdeki günlük ticaret sayısı milyonlara ulaşırken, büyük DEX’ler günde 50.000’den daha az işlem gerçekleştirirken, Curve ve Balancer V1 günde ortalama 1.000’den az tüccar işlem gerçekleştiriyor.

Kaiko analistleri, balina hakimiyetini dünyanın en büyük akıllı sözleşme blok zinciri olan Ethereum’daki yüksek işlem maliyetlerine bağlıyor. DEX’teki her tüccar, tıkanıklık ve ölçeklenebilirlik sorunları nedeniyle sık sık 100 doları aşan her ticaret için Ethereum işlem ücreti ödemek durumunda kalıyor.

Son 12 ayda Binance Chain, Solana, Polkadot, Avalanche gibi daha ucuz ve daha hızlı işlemleri kolaylaştıran birkaç akıllı sözleşme platformu ortaya çıkarken, Ethereum hala bu alandaki liderliğini sürdürüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%