Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya’da Birçok Sektör Kasım’da Üretim Artışı Bildirdi

Asya'da sektörlere ilişkin satın alma müdürleri endeksi, Kasım'da üretimin geniş tabanlı bir artış gösterdiği bilgisini verdi.
Asya’da Birçok Sektör Kasım’da Üretim Artışı Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Asya’da ekonomik toparlanmanın belli ülkeler bazında arttığı bilgisi, imalat ve hizmet PMI verileriyle elde edilmişti. Çin’in hizmet aktivitesinin Kasım ayında artış kaydettiği ve 57,8 seviyesine yükseldiği paylaşılmıştı. Ayrıca ASEAN üretim koşullarının Kasım’da istikrar kazandığı bilgisi verilmişti.

Şimdi ise ayrıntılı sektör düzeyindeki Asya PMI verileri, Kasım ayında üretimde geniş tabanlı bir artış olduğunu ortaya koydu.
Asya Sektör PMI - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Toplam 15 sektör Kasım ayı boyunca, Ekim ayına göre bir artış kaydetti. Üstelik bu, Eylül 2018’den bu yana ortak en yüksek sayı olarak faaliyette büyümeye işaret etti. Hala daralmakta olan üç sektörün de Ekim ayına göre daha yavaş bir düşüş gösterdiği görüldü.

Asya Sektör PMI endeksleri, 13 ülkedeki 6000’den fazla önemli sektör şirketlerini kapsayan IHS Markit Asya PMI anket panelinde satın alma yöneticilerine gönderilen anketlere verilen yanıtlardan derlendi. Temel malzemeler, tüketim malları, tüketici hizmetleri, finans, sağlık, endüstri ve teknoloji sanayi grupları incelendi.

Kasım ayında iki tüketim malları üretim sektörünün başında geldi. Bunlar; otomobiller ve otomobil parçaları ile kişisel ve ev eşyaları olarak açıklandı.
Asya PMI Sektör Sıralaması - Kasım 2020
Kaynak: Markit Economics

Her iki sektör de Ekim ayına göre daha hızlı büyüme kaydetti. Kişisel ve ev eşyaları sektörünün çıktı endeksi, 127 ayın en yüksek seviyesine işaret etti. En güçlü performans gösteren bir diğer sektör ise imalat oldu. Ekim ayında ikinci sektör olan kimyasallar ise Kasım’da dördüncü sıraya geriledi.

Sigorta, bankalar ve gayrimenkul sektörleri ise Kasım ayında faaliyetlerine güçlü artışlarla devam ettiler. Bununla birlikte bankacılık aktivitesi büyümesi, Ekim ayında 97 ayın rekorunu kırarak sektör sıralamasında zirveye çıktıktan sonra Kasım’da önem bir yavaşlama kaydetti.

Kasım ayında yalnızca üç sektör daha düşük faaliyet kaydetti. Bu sektörler; inşaat malzemeleri, ormancılık ve kağıt ürünleri, yazılım ve hizmetleri olarak sıralandı. Düşük faaliyetlerine rağmen Ekim ayına göre düşüş hızlarının azaldığı gözlendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu