Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Alman İmalat PMI Şubat’ta 3 Yılın En Yükseğine Ulaştı

Covid krizi boyunca güçlü kalan Alman imalat sektörü, açıklanan PMI verilerine göre Şubat’ta yükseldi. Detaylar aşağıda;
Alman İmalat PMI Şubat’ta 3 Yılın En Yükseğine Ulaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

IHS Markit’in Flash Almanya verileri açıklandı. Buna göre Flash Almanya PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Bileşik Çıktı Endeksi, Şubat’ta 51,3’le 2 ayın en yükseğine çıktı. Ocak okuması 50,8’di.

Flash Almanya Hizmet PMI Aktivite Endeksi, Ocak’taki 46,7’den 45,9’a 9 ayın en düşüğüne geriledi.

Flash Almanya İmalat Çıktı Endeksi ise Ocak’taki 59’dan 62,2’ye 3 ayın yükseğine ulaştı. Flash Almanya İmalat PMI ise Ocak’taki 57,1’den 60,6’ya çıkarak 36 ayın en yüksek seviyesini gördü. Ankete göre ihracata dayalı üretim artışı, Şubat’taki hizmetlerdeki zayıflığı dengelemeye devam etti.

İmalat PMI’nın Şubat’ta 3 yılın yükseğine çıkması, üç yıldan fazla bir süredir fabrika ihracat siparişlerindeki en güçlü büyüme ile desteklendi.
IHS Markit Flash Alman PMI
Kyanak: IHS Markit

Hammadde kıtlığı ve daralan nakliye kapasitesi ve buna bağlı maliyetlerdeki artış nedeniyle girdilerin teslimatında yaşanan gecikmelerle ilgili rekor raporlara rağmen, imalatçılarda ön sipariş hızla artmaya devam etti.

Flash PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit Direktör Yardımcısı Phil Smith; “Şubat ayının flaş PMI sonuçları, ülkenin sıkı kilitleme önlemleri altında kalmasına rağmen, Alman ekonomisinde açılış çeyreğinin ortalarında devam eden dayanıklılığa işaret ediyor” dedi.

Hizmetlerde devam eden zayıflığın, imalat genelinde güçlü, ihracata dayalı büyüme ile dengelenmeye devam ettiğini ekledi. Yılın başında büyümede yaşanan küçük gerilemenin ardından, Şubat ayında imalatın yeniden ivme kazanmasının cesaret verici olduğunu ekledi.

İşletmelerin; aşı uygulamasının yıl içinde kısıtlamalara son vermeyi ve bastırılmış talebi serbest bırakmaya yardımcı olmayı umutlarıyla önümüzdeki yılki faaliyetlerin görünümüne dair güvenlerinin arttığını da bildirdi.

IHS Markit, dünya çapında ekonomileri yönlendiren büyük endüstriler ve pazarlar için kritik bilgi, analiz ve çözümlerde bir dünya lideri olarak tanımlanmaktadır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu