Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Petrol Üretiminde Rekor Kırılırken Fiyatlar Yatay Seyrediyor

ABD ham petrol üretimi günlük ortalama 12,5 milyon varile ulaşarak, bir önceki değer olan 12,4 milyon rekorunu egale etti. Fiyatlar ise stoklarda düşüş olmasının etkisiyle sakin seyrediyor.
ABD Petrol Üretiminde Rekor Kırılırken Fiyatlar Yatay Seyrediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Geçtiğimiz hafta ABD ham petrol üretiminde tüm zamanların en yüksek seviyesi kaydedildi. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin (EIA) açıkladığı rakamlara göre, ülkedeki ham petrol üretimi günlük ortalama 12,5 milyon varile ulaşarak rekor kırdı.

Öte yandan stoklarda düşüş olduğunu bildiren rakamlar talep endişelerini azaltırken, petrol fiyatlarında çok fazla bir değişiklik yaşanmadı.

ABD ham petrol üretimi, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla günlük ortalama 161 bin varillik artış gösterdi.

ABD Ham Petrol Üretimi17 – 23 Ağustos haftasında günlük 12,5 milyon varille yeni rekor kırılırken, Alaska’daki günlük artış 61 bin varil oldu. Diğer eyaletlerde ise 100 bin varillik artış kaydedildi. Dünyanın en büyük ham petrol üreticisi olan Amerika’da 25 – 31 Mayıs tarihleri arasında 12,4 milyon varil üretim olmuştu.

Geçen hafta bu rekor egale edilmiş olundu. Üretimde rekor kırılırken, stoklar %2,3 düşüşle 10 milyon varil civarında bir azalma kaydetti. Bu düşüşle birlikte, ülkedeki ham petrol stokları 427,8 milyon varile gerilemiş oldu.

Benzin stokları bir önceki haftaya göre %0,9 azalarak 232 milyon varile geriledi.

Benzin StoklarıBir önceki hafta 0,3 milyon varil artan benzin stokları, geçen hafta 2,1 milyon varil geriledi. Ticari olmayan stratejik ham petrol stokları ise 644,8 milyon varilde kaldı. Fiyatlar stoklardaki düşüşün talep endişelerini azaltmasıyla birlikte kazançlarını korudu.

Uzmanlar üretimin rekor seviyeye yükselmesinin fiyat iyimserliğinde azalmaya yol açtığını belirtti. Öte yandan ticaret savaşında henüz net bir çözüm ışığının alınmaması ve İngiltere’nin Brexit konusu gibi gelişmelerin, ham petrol fiyatlarını baskıladığı ifade edildi.

Saat 12:00 itibarıyla Brent petrol varil başına 60,30, ham petrol 56,02 dolardan işlem görüyor.

29 Ağustos Petrol FiyatlarıEkim vadeli Batı Teksas petrolü, Nymex piyasasında 55,44 dolara kadar geriledi. Kontrat dün kapanışı %1,6 artıda yapmıştı. Ekim vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 59,98 dolara kadar çekildi.

Emtia uzmanlar ham petrol fiyatlarının ABD’de stoklarının düşüşünden destek aldığını fakat resesyon endişesinin yeniden gündeme gelmesiyle bir miktar düştüğünü yorumladı. Öyle ki son açıklanan rakamlar ülkedeki zenginlerin harcamalarını azaltıp, tasarruflarını artırdığını ortaya koydu. Bu durum resesyon için oldukça somut bir tehdit olarak görülüyor.

Seul’de Samsung Futures Inc. Emtia Analisti Kim Kwangrae, Amerika ile Çin arasındaki anlaşmazlıkların petrol fiyatlarını aşağı çektiğini ve fiyatlar sınırlandırdığını ifade etti. Üretimde rekor seviyenin kaydedilmesinin piyasalarda endişe yarattığını, stoklardaki düşüşün ise bunun gölgesinde kaldığını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu