Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Özel Sektör İstihdamı Ekim’de 125 Bin ile Beklentiyi Aştı

ABD'de özel sektör istihdamı, Ekim ayında 125 bin artışla beklentilerin üzerinde geldi.
ABD Özel Sektör İstihdamı Ekim’de 125 Bin ile Beklentiyi Aştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri’nde özel sektör istihdamı, Ekim ayında beklenenden daha hızlı bir şekilde büyüdü. Ancak güçlü büyüme bir önceki aya ilişkin keskin bir aşağı yönlü revizyon ile dengelendi. ADP ve Moody’s Analytics’in Çarşamba günü yayımladığı verilere göre şirketler, Ekim ayında 125 bin çalışanı işe aldılar.

Dow Jones’un anket yaptığı ekonomistler, 100 binlik bir artış bekliyorlardı. 50 ila 449 kişi istihdam eden orta ölçekli işletmeler, maaşlarının 64.000 kişilik artışla işe alım hızına öncülük etti. En az 500 çalışanı olan büyük işletmeler, 44.000 çalışan eklerken, küçük işletmeler 17 bin kişi istihdam ettiler.

Hizmetler sektöründe istihdam, bu ay 138.000 artarken, eğitim ve sağlık hizmetleri alanında 41.000 artış gözlendi.

Hizmet Sektörü 138 Bin ArtışTicaret, nakliye ve kamu hizmetleri işletmeleri ise 32.000 kişi istihdam ettiler. Ancak mal üretimi işletmelerinde 13.000 kişilik bir istihdam azalışı gözlendi. Eylül ayı verileri ise 93.000’den 42.000’e düşürüldü. 2 Ekim’de ADP ve Moody’s Analytics, Eylül ayında istihdamın 135.000 arttığını söylemişlerdi.

Bilgi hizmetleri sektörü 3 bin kişi istihdam ederken, finansal hizmetler 17 bin kişilik istihdam artışı kaydetti. Profesyonel ve iş hizmetlerinde 18 bin çalışan işe alınırken, boş zaman ve konaklama sektörlerinde 19 bin çalışanlık bir artış gözlendi.

Doğal kaynaklar ve madencilik sektöründe 4 bin kişilik istihdam azalışı gözlenirken, inşaat ve imalat sektörlerinde de 4 biner kişilik azalış meydana geldi.

İstihdamda Azalma Görülen SektörlerMoody’s Analytics’in baş ekonomisti olan Mark Zandi, “İş büyümesi, geçen yıl boyunca geri adım attı. İş yavaşlaması en çok üreticiler ve küçük şirketlerde belirgindir. İstihdam daha da zayıflarsa işsizlik artmaya başlayacaktır,” ifadelerini kullandı.

Çarşamba günkü veriler, yatırımcılar tarafından hükümetin Cuma günü TSİ 15:30’da açıklayacağı Ekim ayı iş raporu için önizleme olarak kullanılacaktır.

ADP ve Moody’s Analytics’in raporu, Çarşamba günü bir sonraki Federal Rezerv açıklamasının öncesinde geliyor. Merkez bankasının büyük oranlar faizleri 25 baz puan düşürmesi bekleniyor. Bu, 2019’daki üçüncü FED faiz indirimi olabilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu