Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonominin Kitlenmesi Nedeniyle ABD’de İşsizlik %4,4’ten %16’ya Sıçrayabilir

Mart ayında %4,4 açıklanan ABD işsizlik oranının, Covid-19 pandemisi nedeniyle bu ay %16’ya çıkması ve önümüzdeki aylarda %10 üzerinde seyretmesi bekleniyor.
Ekonominin Kitlenmesi Nedeniyle ABD’de İşsizlik %4,4’ten %16’ya Sıçrayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri‘nde koronavirüs vakaları nispeten yavaşlasa da kontrol altına alınmış değil. Toplamda 987 bin 322 pozitif vakanın görüldüğü ülkede şu ana kadar 55 bin 415 kişi hayatını kaybetti. Her gün en az 2000’e yakın yeni ölüm bildiriliyor. ABD Başkanı Donald Trump ikinci bir dalganın başlamayacağını düşünürken, sağlık otoriteleri bu konudaki kaygılarını her defasında yineliyor.

ABD Merkez Bankası (FED) ve Beyaz Saray hükümeti ise Covid-19 pandemisinin ekonomide yarattığı hasarın en az şekilde atlatılması için büyük bir mücadele gösteriyor. FED salgının başından bu yana aldığı hızlı ve büyük kararlar doğrultusunda bilançosunu 6 trilyon doların üzerine çıkardı.

Trump hükümeti küçük ve orta büyüklükte şirketlere kredi desteği, hane halkına helikopter para gibi çeşitli destekleri devreye soktu. Son olarak ise 484 milyar dolarlık ek bütçe tasarısı onaylandı. Ancak alınan tüm bu tedbirlere rağmen ülkede işsizlik her geçen gün artmaya devam ediyor. Son açıklanan verilere göre 18 Nisan ile biten haftada 4 milyon 427 bin kişi işsizlik maaşı başvurusunda bulundu.

Böylelikle son beş hafta içerisinde işsizlik sigortası fonundan yararlanmak isteyen kişi sayısı 26 milyonun üzerine çıktı. Mevcut durumda Amerika’da işsizlik oranı %4,4 seviyesinde. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan verilere göre Mart ayında tarım dışı istihdamda 701.000 kişilik bir düşüş olmuştu.

İşsizlik söz konusu dönemde 7,1 milyona çıkarken bu rakam 1975 yılının Ocak ayından bu yana en yüksek artış olarak rapor edildi. Donald Trump’ın danışmanı Kevin Hassett, işsizlikteki artışa dikkat çekerek Nisan ayında en az %16 seviyesine çıkmasını ve gelecek yıl da %10’un üzerinde seyretmesini bekliyor.

Hassett: Büyük Buhran’dan bu yana en büyük işsizlikle karşı karşıyayız.
ABD İşsizlik Oranları
Kaynak: İnvesting

Salgın hastalığın yayılmasını önlemek amacıyla işletmelerin kapatılmasının işsizlikte patlama yarattığını söyleyen Hassett, durumun oldukça ciddi olduğunun altını çizdi. Mart ayının ortasından bu yana 26 milyondan fazla Amerikalının işsizlik maaşı başvurusunda bulunduğunu hatırlattı.

Salgın başlamadan önce ABD’de işsizlik oranı %3,5 ile son 50 yılın en düşük seviyesinde seyrediyordu. Fakat ekonominin kitlenmesi nedeniyle bu oranın Nisan ayında %16 seviyesine çıkmasından endişe duyuluyor. Mart ayında %4,4 açıklanan işsizlik oranı için ekonomistlerin genel beklentisi %14 civarında.

Çalışma Bakanlığı’nın son açıkladığı verilere baktığımızda; Mart ayında işsizliğin 0,9 puan arttığını, 1,4 milyondan 7,1 milyona çıktığını görmekteyiz. Genç işsizliğin %14,3 açıklandığı dönemde geçici işlerde çalışanlarda işsizlik iki katına çıkarak 1,8 milyon açıklanmıştı.

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında işyerlerinin kapatılması, son 5 haftadan az süredir işsiz sayısının 1,5 milyondan 3,5 milyona çıkmasına sebep oldu. Söz konusu dönemde işgücüne katılım oranı %0,7 azalarak %62,7’ye, toplam istihdam 1,1 puan düşerek %60’a geriledi.

İşsizlik maaşı başvuruları aşağıdaki tablodan da görüleceği üzere bir önceki haftaya kıyasla ılımlı bir düşüş gösterse de hala çok yüksek seviyede.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

Gelecek birkaç ayın oldukça kötü geçeceğini söyleyen Hassett, insanların yeniden iyimser olabilmesi için çok büyük kapsamlı ekonomilerin teşviklerin devreye sokulması gerektiğini belirtti. ABC’ye verdiği röportajda şu ifadelere yer verdi;

Kevin Hassett Yorumu

Gayri safi yurt içi hasılanın yılın ikinci çeyreğinde %40 daralacağını düşünen Hassett, CBO işsizlik oranının ise %10’un üzerinde seyretmesini bekliyor. Demokrat Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, eyalet valilerinin yerel yardımlar konusunda sabırsız olduğunu belirtti.

Trump, şehir ve eyaletlere yardım etme konusunda istekli davranırken, Hazine Bakanı Steven Mnuchin koronavirüs salgınla savaşı kazanmak için gereken her türlü harcamayı yapacaklarını ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu