Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD-İngiltere Seyahat Kısıtlamaları, GSYİH’den 11 Milyar Sterlin Silecek

Önde gelen havacılık endüstrisi firmaları tarafından yapılan araştırma, ABD ile İngiltere arası hava bağlantılarının kapatılmasının 2020'de İngiltere GSYİH’sinden en az 11 milyar sterlin eksilteceğini gösterdi.
ABD-İngiltere Seyahat Kısıtlamaları, GSYİH’den 11 Milyar Sterlin Silecek
Yorum

Birleşik Krallık’taki ikinci büyük hava yolu şirketi olan British Airways’in üst kuruluşu olan IAG SA, son raporunda; ABD ile İngiltere arasındaki yolcu hava bağlantılarının kapatılmasının 2020’de İngiltere gayri safi yurtiçi hasılasından en az 11 milyar pound eksilteceğini söyledi.

Raporun yazarları, ABD ve İngiltere arasında şehir veya eyalet bazlı seyahat koridorları oluşturulmasının yanı sıra Covid-19 için havaalanı testi yapılması çağrısında bulundu.

Rotaların kapalı tutulmasının, Ekim ayı başı itibarıyla İngiltere ekonomisine günde 32 milyon sterline mal olacağı belirtildi. British Airways CEO’su Alex Cruz; “Hükümetin havacılık üzerindeki eylemsizliği ve bunun İngiltere ekonomisi üzerindeki etkisi daha net olamazdı, zaman tükeniyor” dedi.

Milletvekillerinin, karantinayı en aza indiren ve İngiltere-ABD pazarını yeniden açmak için bölgesel seyahat koridorlarına izin veren bir sistemde anlaşmaları gerektiğini aktardı.

Raporda koronavirüs salgınıyla mücadeleye yönelik kısıtlamaların sürmesi durumunda, önümüzdeki aydan itibaren her gün İngiltere GSYİH’sinden yaklaşık 32 milyon sterlinin silineceği belirtildi.

Ayrıca bu ay İngiltere ile ABD arasında planlanan uçuşların toplam kapasitesinin Eylül 2019’dakine kıyasla yüzde 85 oranında düştüğü bilgisi verildi. Heathrow CEO’su John Holland-Kaye, raporun bulgularının “ABD’deki kilit ticaret ortaklarımızla güvenli bir şekilde bağlantı kurmak için derhal harekete geçilmesi gerektiğine dair kesin bir uyarı” olduğunu söyledi.

Koronavirüs testleri için ödeme yapan ve olumsuz sonuçlar alan yolcular için karantina gereksinimlerini azaltması için İngiltere hükümetine defalarca çağrıda bulunmuştu.
İngiltere ABD Covid
Kaynak: Worldometers

Temmuz’daki yolcu trafiğinin yüzde 88 düştüğünü belirten Heathrow Başkanı, karantina kısıtlamalarının İngiltere ekonomisini boğduğu konusunda uyarırken havaalanlarında Covid-19 testi için çağrılarını yenilemişti. Yeni açıklamasında da; “Şu anda enfeksiyon oranlarının buradan daha düşük olduğu bir şehir olan ve İngiltere’nin en değerli rotası olan New York’a uçuşlarla başlayabiliriz” dedi.

Raporda ABD’den gelenlerin geçen yıl toplam 3,8 milyar sterlin harcadıkları ancak bunun 2020’de 3,1 milyar sterlin düşmesinin beklendiği vurgulandı. Ayrıca, “kapalı sınırlar nedeniyle ABD ile İngiltere arasındaki ticarette 45,8 milyar sterlinlik feci bir kayıp” konusunda uyardı.

Havayolları, Mart ayı başından beri yürürlükte olan Atlantik ötesi seyahat kısıtlamalarını kaldırmak için kampanya yürütüyordu. New York’tan Londra’ya olan rota, British Airways’in en karlı rotasıyken bunun nedeni iş seyahatlerinin önemiydi. Rota geçen yıl yaklaşık 7 milyon koltuk satışı gerçekleştirdi.

Rapora göre ABD, her yıl yaklaşık 4 milyon kişinin ziyaret ettiği İngiltere’nin en büyük ziyaretçi kaynağıydı. ABD şu anda önceki 14 gün içinde Birleşik Krallık’ta veya Avrupa’da bulunmuş vatandaş olmayanların girişine izin vermezken, Birleşik Krallık, ABD’den gelen yolcular için 14 günlük bir karantina uyguluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu