Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Ekonomisinin Ayakta Durması için Çok Büyük Destek Paketine İhtiyacı Var

Ünlü bir ekonomist tarafından yapılan değerlendirmeye göre, Amerika’da eğer büyük miktarda yardım paketi hazırlanmazsa işsizlik artışı gibi ciddi sorunlar çoğalacak.
ABD Ekonomisinin Ayakta Durması için Çok Büyük Destek Paketine İhtiyacı Var
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük ekonomik gücünü elinde bulunduran Amerika Birleşik Devletleri, 10 milyona yakın Covid-19 vakasıyla salgından en kötü şekilde etkilenmeye devam ediyor. 4 Kasım’da 108 binden fazla yeni vaka bildirildi. Bu şu ana kadarki rapor edilen en yüksek günlük vaka olarak kayıtlara geçti.

Hükümet daha önce ekonomide meydana gelen sorunları çözmek için 2 trilyon dolar teşvik dağıtmıştı. Bunun bitmesiyle ikinci paket için görüşmeler başladı fakat sonuç alınamadı. Uzmanlar ekonomideki toparlanmanın devam etmesi için ısrarla daha fazla destek sunulması gerektiğini belirtiyor.

Nobel ödüllü ekonomist Paul Krugman, ABD ekonomisinin ayakta durması için büyük bir yardım paketine ihtiyaç olduğunu söyledi.
ABD İşsizlik Oranı
Kaynak: Investing

Washington Hükümeti ile Temsilciler Meclisi arasında haftalarca süren müzakereler çıkmaza girdi. Ek mali teşvik paketi için umutlar seçim sonrasına kaldı. Şu an Joe Biden önce olsa da Senato’da Cumhuriyetçilerin daha fazla sandalyeye sahip olması bir kez daha teşvik paketine gölge düşürdü.

Ünlü ekonomist Krugman, şu süreçte işsizliğin en büyük sorun olduğunu düşünüyor. Salgının yarattığı ekonomik darbenin hafifletilmesi için atılacak en önemli adımın daha fazla yardım paketi sunmak olduğunun altını çiziyor. Aksi halde çok sayıda işletmenin kapanacağı ve işsizliğin artacağı konusunda uyarıda bulunuyor.

ABD’nin virüsü kontrol altına almayı başaramadığını söyleyen Krugman, pandeminin başından bu yana 11 milyon insanın işini kaybettiğini söyledi. Bu sayı aylara göre ve işyerlerinin açılmasına göre değişkenlik gösterse de, salgın öncesiyle kıyaslandığında çok yüksek.

Bu insanların maaş alamadığını ve geçim sıkıntısı içinde olduğunu ifade eden ekonomist, yüz binlerce işletmenin ise iflasın eşiğinde olduğunu hatırlattı. Yorumunda dile getirdiği bir diğer konu Çin oldu. Çin’in salgından ABD’ye göre çok daha başarılı çıktığını söyledi.

ABD Coronavirüs Durumu
Kaynak: Worldometer

ABD’nin gayri safi yurt içi hasılası ilk okumalara göre, üçüncü çeyrekte %33,1 oranında büyüme sağladı. Bu oran piyasanın beklentisine paralel yönde geldi. Fakat diğer taraftan salgınla savaşırken rekor bütçe açığına ulaşan ABD için kısa vadede toparlanmanın kolay olmayacağı aktarılıyor.

Ülke 2021 yılı için borçlanma planını ise 1.127 trilyon dolara çıkardığını duyurdu. Seçim yarışında kazanan henüz netleşmedi. Teşvik paketinin zamanı ve büyüklüğünü belirleyecek en önemli unsur ise yeni başkanın kim olacağı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu