Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ekonomistler Ateşkesin Sözde Olduğunu ve Ticaret Savaşının Bitmediğini Düşünüyor

Ekonomistler, ABD ile Çin arasında ek gümrük vergi tarifelerinin askıya alınmasını sözde ateşkes olarak görürken, ticaret savaşının tamamen ortadan kalkmadığı konusunda yatırımcıları uyardı.
Ekonomistler Ateşkesin Sözde Olduğunu ve Ticaret Savaşının Bitmediğini Düşünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu Japonya’da yapılan G-20 Liderler Zirvesi’nin sonuç bildirgesinde serbest ve adil ticaret vurgusu yapıldı. Zirve kapsamında yapılan görüşmelerden, en önemli ve yakından takip edilenlerden birisi ABD ile Çin arasında yapılanı oldu.

ABD Başkanı Donald Trump beklendiğinden çok daha iyi bir görüşme yaptıklarını, tarifeleri daha fazla artırmamaları yönünde karar aldıklarını ve müzakerelere devam edeceklerini belirtti. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında aylardır süren gerilimde ateşkes yapılsa da ekonomistler bunun sözde olduğunu ve ticaret savaşının henüz ortadan kalkmadığını belirtiyor.

G20 Zirvesi’nde ticaret savaşı konusunda ılımlı gelişmeler olmasına rağmen, ekonomistler daha somut adımlar bekliyor.

Ekonomistler Somut Veri İstiyorABD Başkanı Trump, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile yaptığı görüşmenin ardından, 300 milyar dolarlık Çin ürününe ek gümrük vergisi uygulama kararını ertelediğini açıkladı. “Çin’e yönelik varolan tarifeleri daha fazla artırmamak ve müzakereleri sürdürmek konusunda anlaştık. Müzakereler sürerken Çin bizim çiftçilerimizden büyük miktarda tarım ürünü de alacaklar.” şeklinde açıklama yapan Trump’ın bu sözleri piyasalara olumlu yansıdı.

Ek olarak Çinli teknoloji şirketi Huawei’nin ABD’li şirketlerden donanım almasına izin verdiğini söylemesi de atmosferin iyice yumuşamasını sağladı. Avrupa ve Asya piyasaları ateşkes gelişmesinin ardından haftaya yükselişle başlarken, petrol 5 haftanın en yüksek seviyesini gördü.

Öte yandan analistler sözde ateşkese rağmen küresel ticaret ve büyüme verilerini artırmaya yönelik çok fazla sebep bulamadıklarını belirtiyor.

Küresel Büyümeyi EtkilemeyecekCitigroup Ekonomisti Cesar Rojas ve Küresel Baş Ekonomisti Catherine Mann, politika yapıcıların ve yatırımcıların ticaret savaşı hakkında endişelenmeye devam etmeleri gerektiğini düşünüyor. Kurum tarafından hazırlanan notta, ABD-Çin görüşmesinin beklendiği gibi geliştiği, ancak ticaret savaşının sadece beklemeye alındığı ve ortadan kalktığına dair somut bir veri olmadığı kaydedildi.

“Devam eden potansiyel gerilim ve halihazırdaki ek gümrük vergileri reel ekonomi üzerindeki etkisini sürdürüyor” ifadesi ile piyasaların her an tetikte olmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunuldu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Baş Çin Ekonomisti Raymond Yeung ise ABD’nin ticaret tedbirlerini artırmayacağına yönelik bir söz vermediğini söyledi.

ABD Ticaret TedbirleriRaymond Yeung, ABD’nin Çin’in tarım ürünleri alması karşılığında ek gümrük verilerini askıya aldığını ancak daha sonra tedbirleri artırmayacağının taahhütünü vermediğini dile getirdi. ING Bank Uluslararası Ticaret Araştırmaları Başkanı Raoul Leering ve ING Groep NV Çin Ekonomisti Iris Pang tarafından ortak yayınlanan değerlendirme raporunda benzer yaklaşımlarda bulunuldu.

Her iki taraftan da gerilime sebep olan konuların bertaraf edildiğine dair herhangi bir işaret alınmadığı, anlaşmazlığın tamamen sona ermesi için çok fazla çalışılması gerektiği ifade edildi. ABD’nin Çin’e daha fazla tarımsal ürün ithal etmeyi taahhüt etmesi ve ek gümrük tarifelerini askıya almasının, ticaret savaşları konusunda kesin sonuç almaya yetmeyeceği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu