Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Işığında, Finansal Piyasalardaki Somut Dayanakları Olmayan Ralli!

ABD Çin müzakerelerinde olumlu sonuç beklentisi, dünya finansallarını katı bir değerlenmeye iterken; yükseliş rallisinde dayanağın "beklenti" olması yükselen ancak sağlamlığından şüphe edilen grafiklere neden oluyor.
ABD-Çin Işığında, Finansal Piyasalardaki Somut Dayanakları Olmayan Ralli!

ABD Çin görüşmelerine bakıldığında. Sonuçlara dair beklentini pozitif olduğunu birçok yazımda belirtmiştim. Doğrudur, iki küresel ekonomiden, güçten bahsediyoruz. Ekonomi yansımasında finansalların iki ülke arasındaki sürtüşmeden negatif, olumlu anlaşmalardan ise pozitif reaksiyonlar göstermesi pek muhtemel. Ancak ortada bir uyuşmazlık var gibi.

Küreseller arasındaki müzakerelere bakıldığında geçtiğimiz yıl G-20 zirvesinde 3 aylık bir ateşkes imzalanmıştı. Bu ateşkesin son günü 1 Mart Cuma idi ve milyarlarca dolarlık Çin malına uygulanan %10’luk ek tarifeler %25’e çıkarılacaktı. Çıkardı, çünkü Başkan Donald Trump’ın tavrı belliydi, lakin bu aksiyon global ekonomi açısından hiç de iyi olmazdı. ABD bir yana, iki tarafın da kazananı olmazdı. Ayrıntılarını uzun uzun ele almıştım, yazmıştım savaşların kazananı olmayacağını.

Açıklamalar Soru Olursa!

Ticari müzakerelere dair beklentiler açıklamalara bel bağladı, kah iyi sonuçlara yoğunlaşıldı kah ümitler kesilmek üzere karamsara bağladı. Son günlerde gelinen nokta ise görüşmelerde sona gelindiği. Mart ayının sonunda olumlu bir sonucun piyasalarca beklendiği bir açıklama gelecek mi? Konuşmalara ve piyasa beklentisine bakılırsa gelecek. Klasik teoriyi tersten ele alacak olursak, gelecek! Beklentiyi alan, gerçeği satan klasik teori; müzakerelerin olumlu sonuçlanmasını fiyatlamışa benziyor.

Elde somut şeyler yok ancak piyasaların yukarı yöndeki rallisi ciddi boyutlar kazandı, çoktan! İyi mi oldu, kötü mü? Yükselen piyasa kar getirdiği için elbette iyidir! Ancak somut veriler ışığında görülen değerlenme, kalıcıdır; sağlamdır. Aklıma ilk okul yıllarında matematik sorularının çözüm metodu geliyor.

Verilen İstenilen!

Verilenler ve istenilen yazıp başlıkların altına soruya dair gerkenleri yazmak ve çözüme ulaşmak…Verilenlere bakarsak, görüşler mevcut. Ani parlamalar gösteren iki ülke yöneticisi mevcut. Verilenlerden yola çıkarsak kırılganlığı görmek mevcut, bir kıvılcıma bakan koskoca ekonomiler ve duyarlılığı yüksek dünya finansalları mevcut.

İstenilen nedir? Piyasanın yükselişine dair somut olarak, istenilen nedir? Ortak bir mütabakat, net bir sonuç. Verilen belli istenilen belli, bu soru çözülür mü? Soru başına 10 puan aldığımız, 10 soruluk o ilk okul matematik sınavlarımızda gidişata puan verilmez miydi? Sadece sonucu yazanın sorusuna aldığı puan neydi?

Hatta öğretmenlerimiz sadece cevap yazılmış, karalamalar olsa da silinmiş sınav kağıtlarına puan veriyor muydu? Sanırım ilk okul denklemi ile betimlediğim bu tablo, sınavdan geçmeye yetecek kadar içerik barındırmıyor. Asıl korkulan da bu, sadece cevap yetmiyor…

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum