Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Eylül’de Beklenti Üstü Arttı

ABD’nin beklenen verilerinden ADP istihdam raporu açıklandı. Rakam beklentilerin üzerinde gerçekleşti.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Eylül’de Beklenti Üstü Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

ADP’nin Eylül 2021 dönemine ilişkin Ulusal İstihdam Raporu açıklandı. Buna göre Eylül’de özel sektör istihdamı 568 bin arttı. Beklenti 428 bin artış yönündeydi.

ABD’de özel sektör istihdamı Ağustos’ta 374 bin artmış, rakam 613 bin artış yönündeki beklentilerin altında gelmişti. Rakam 360 bine aşağı yönlü revize edildi.

1-49 çalışanı olan küçük ölçekli işletmelerde istihdam 63 bin artarken 50-499 çalışana sahip orta ölçekli işletmelerde 115 bin arttı.
ABD’de ADP Özel Sektör İstihdamı Eylül 568 Bin
KAYNAK: ADP

500 ve üzeri çalışan barındıran büyük işletmeler ise 390 binlik istihdam artışı kaydetti. Mal üreten sektörde istihdam 102 bin, hizmet üreten sektörde 466 bin arttı.

Mal üreten sektörün alt kategorilerinde en yüksek artışı 49 bin istihdamla imalat kaydetti.

İnşaat 46 bin, doğal kaynaklar ve madencilik 7 bin arttı. Hizmet üreten sektörde en yüksek artış 226 binle eğlence ve konaklamada kaydedildi. Sonrasında 66 binle eğitim ve sağlık geldi.

Ticaret, ulaşım ve kamu hizmetleri 54 bin artarken uzmanlık ve ticaret 61 bin arttı. Diğer hizmetler 28 bin artış bildirirken finansal faaliyetlerde 22 binlik artış görüldü. Bilgi de 11 bin arttı.

ADP’nin baş ekonomisti Nela Richardson raporda; “ikinci çeyrekte 748 bin istihdam hızından belirgin bir yavaşlamaya rağmen işgücü piyasası toparlanması ilerleme kaydetmeye devam ediyor” diyerek şöyle devam etti:

“Eğlence ve misafirperverlik, toparlanmanın en büyük yararlanıcılarından biri olmaya devam ediyor. Ancak işe alımlar özellikle küçük firmalar için, pandeminin gidişatından hala büyük ölçüde etkileniyor.

COVID-19 varyantına bağlı sağlık koşulları iyileşmeye devam ettikçe, işe alımdaki mevcut darboğazlar ortadan kalkmalı ve önümüzdeki aylarda sağlam iş kazanımları için zemin hazırlanmalıdır.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu