Yatırım yapmaya başla!

Zimbabwe Doları Neden Tedavülden Kalkıyor?

Zimbabwe Doları Neden Tedavülden Kalkıyor?

2008 yılında Zimbabwe ekonomisi hiperenflasyon ile sarsıldı. O dönemde hiperenflasyon, % 230 milyon olarak kayda geçti. 15 Haziran itibariyle kaldırma işleminin başlayacağı ve Eylül ayı sonuna kadar süreceği, Çin gazetesi Xinhua tarafından yapıldı. Hiperenflasyon mağduru olan Zimbabwe doları, oldukça değersiz bir hale geldi. Ülkede 0 – 175 katrilyon arası Zimbabwe dolarına sahip olan her hesaba sadece 5 dolar verileceği biliniyor.

Zimbabwe rezerv bankası başkanı olan John Mangudya konu ile ilgili olarak, “banka müşterilerinin bankalarını ziyaret edip hesaplarındaki dengeyi kurması gerekiyor. Bankalarla iletişime geçtik ve hala, Rezerv Bankası olarak onayladığımız bütün bilgilere sahipler,” dedi.

2008 yılında ülkeyi vuran hiperenflasyon dönemini atlatmak için ülke, Amerikan doları, Güney Afrika randı ve Botsvana pulasından oluşan bankacılık sistemi kurulmuştu. Bu sistemden Zimbabwe doları tamamen çıkarılacak. 2008 döneminde enflasyon rakamı, % 231 milyonu gösterdi ve şimdilerde güncel enflasyon oranının % 4 milyarı geçtiğini söyleyenler var.

175 katrilyona kadar Zimbabwe dolarına sahip olanlara yalnızca 5 dolar verileceği biliyor. Bu rakam ise Türk lirasına göre 10 liranın hemen üstünde. Parasını bankada değil, evinde biriktirenlerin ise 2008 yılında basılmış olan banknotları için 250 trilyona kadar 1 dolar; 2009 yılından kalma banknotları için 250’ye kadar 1 dolar verilecek.

Ekonomi, 1987 yılından beri diktatör Robert Mugabe tarafından yönetiliyor. Mugabe, fiyat kontrolü ve sonsuz para basımını içeren bir ekonomi politikası izliyordu. Bu durumda Zimbabwe’yi ekonomik bir karmaşaya sürükledi. Mugabe’nin, “projeler için para bulunmazsa, biz basarız” sözleri ise hafızalara yer etmiştir.

Zimbabwe doları, 1980 yılında Rodezya dolarının yerini aldı ve ilk dağıtıldığı zaman dünyanın en değerli para birimlerinden birisi oldu. Buna rağmen ülkede yaşanan siyasi karmaşa ve hiperenflasyon nedeniyle, değerini oldukça hızlı bir şekilde kaybetti. Bu enflasyon kontrol altına alınabilmek için birçok yasal deneme yapıldı. 2006, 2008 ve 2009 yıllarında yapılan üç ayrı değerlendirmeye rağmen bir gelişme kaydedilemedi. 12 Nisan 2009 tarihinde ise Zimbabwe doları kullanımı durduruldu.

Ülkede Güney Afrika randı, Botsvana pulası, İngiliz sterlini ve Amerikan doları gibi para birimleri yaygın olarak kullanılmaya başladı. Buna rağmen sanayi hasılatının iyileştiği zaman Zimbabwe doları yeniden yürürlüğe girmiştir.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum