Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TÜİK Açıkladı: Tek Sektörde Güven Arttı

TÜİK tarafından yayımlanan veriye göre Nisan ayında tek sektörde güven artarken, bir sektörde sabit kaldı. Bir sektörde ise azaldı. Detaylar haberde...
TÜİK Açıkladı: Tek Sektörde Güven Arttı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) haftanın üçüncü gününe yoğun bir ekonomik takvim ile giriş yaptı. Yakından takip edilen birçok veriyi açıklarken bunlardan biri sektör güven endeksleri oldu. Nisan ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri verisi yayımlandı.

Mart ayında güven endeksi tek sektörde artarken, bugün yayımlanan rapora göre Nisan’da da tek sektörde yükseliş oldu.

Güven Endeksleri Nisan 2024
Kaynak: TÜİK

Rapora göre güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 2,8 azalarak 117,1 değerini, perakende ticaret sektöründe yüzde 1,9 artarak 115,5 değerini , inşaat sektöründe ise aynı düzeyde kalarak 88,6 değerini aldı.

Verilerin detayları incelendiğinde hizmet sektörü güven endeksinin son 3 aylık dönemde iş durumu yüzde 2,8, gelecek 3 aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi yüzde 2,6 azaldı.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi son 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar yüzde 3,3, gelecek 3 aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi yüzde 2,9 arttı. İnşaat sektörü güven endeksi gelecek 3 aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi yüzde 0,1 azaldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın