Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Sektörlerde Duyulan Ekonomik Güven Verileri Geldi

TCMB ve TÜİK, farklı sektörlerin ekonomiye ilişkin güvenini ve iş dünyasının durumunu ortaya koyan araştırmalarını kamuoyuyla paylaştı.
Sektörlerde Duyulan Ekonomik Güven Verileri Geldi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) sektörlerin güven durumunu ortaya koyan ekonomik veriler geldi. TCMB, iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi raporunu paylaşırken; TÜİK ise hizmet, perakende ticaret ve inşaat güven endeksleri verilerini açıkladı.

TCMB verilerinde, Türkiye ekonomisinde genel görünümü ve iş dünyasının güven durumunu ölçen iktisadi yönelim anketi sonuçlarına göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) Mart ayında bir önceki aya göre 1,5 puan artarak 103,5 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmamış RKGE ise bir önceki aya göre 2,9 puan artarak 104,4 seviyesinde geldi.

Bir önceki verilerde mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi, Ocak ayına göre Şubat ayında 0,9 puan azalarak 102,0 seviyesinde gerçekleşmişti.

Mart Ayında Tek Sektörde Artış Var

TÜİK verilerine göre yılın üçüncü ayında güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 1,5 artarken; perakende ticaret sektöründe yüzde 1,0, inşaat sektöründe ise yüzde 3,6 azaldı.

GCM Yatırım Banner

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi hizmet sektöründe 120,4, perakende ticaret sektöründe 113,3 ve inşaat sektöründe 88,6 değerini aldı.

Geçen ayki verilerde güven endeksi hizmet sektöründe yüzde 1,6, inşaat sektöründe ise yüzde 1 artarken; perakende ticaret sektöründe yüzde 1 düşüş göstermişti.

Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Şubat ayında hizmet sektöründe 118,6, perakende ticarette 114,5 ve inşaatta 91,8 değerini almıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın