Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güveni Şubat’ta Düşüşünü Sürdürdü

TCMB tarafından Şubat ayına dair iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verileri açıklandı. Ayrıntılar geliyor...
Reel Kesim Güveni Şubat’ta Düşüşünü Sürdürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından ekonominin genel sağlığı ve iş dünyasının güven düzeyine ilişkin bilgi veren iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi raporu yayımlandı.

2024 yılı Şubat ayında İktisadi Yönelim Anketi sonuçları, imalat sanayinde faaliyet gösteren 1725 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi. 2024 yılı Şubat ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,9 puan azalarak 102,0 seviyesinde gerçekleşti.

Endeksteki son veri, Ocak ayında açıklanan düşüşün sürdüğünü gösteriyor. Ocak ayında reel kesim güven endeksi, bir önceki aya göre yüzde 0,5 azalarak 102,9 olarak gerçekleşmişti.

Reel Kesim Güven Endeksi grafiği
Kaynak: TCMB

TCMB mevcut toplam sipariş miktarı ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksinin artış yönünde etkilendiğini, gelecek üç aydaki üretim hacmi, sabit sermaye yatırım harcaması, mevcut mamul mal stoku, gelecek üç aydaki toplam istihdam, genel gidişat ve gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler endeksinde azalmalar olduğunu kaydetti.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 0,6 puan artarak 101,5 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre güçlendiği görüldü.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelere yer verilen raporda, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği bilgisi verildi.

Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı belirtilen raporda, gelecek üç aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği kaydedildi.

TCMB tarafından hazırlanan raporda, gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak yüzde 54,7’ye geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın