Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesimin Güveni Yeni Yılda da Azaldı! Endeks Düşüşte

Merkez Bankası tarafından Ocak ayına dair iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini açıkladı. Detaylar haberin içerisinde;
Reel Kesimin Güveni Yeni Yılda da Azaldı! Endeks Düşüşte
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ekonomisinin genel sağlığı ve iş dünyasının güven düzeyine ilişkin bilgi veren iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi raporu paylaşıldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı rapor imalat sanayinde faaliyet gösteren 1740 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre elde edildi.

Merkez Bankası’nın Aralık ayı verilerine göre mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 102,9 seviyesinde kaydedildi. Mevsimsel etkilerden arındırılmamış reel kesim güven endeksi (RKGE) aylık bazda 1,8 puan artarak 100,9 oldu.

Art arda iki ayda düşüş eğiliminde olan endeks, geçen ayki Aralık raporunda RKGE-MA aylık bazda 0,5 puan azalarak 103,4 seviyesinde gerçekleşmişti.

Üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenlerin lehine olan seyir son 3 ayda güçlendiği görüldü. İç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenlerin lehine olan seyir ise bir önceki aya göre zayıfladı.

Merkez Bankası Reel Kesim Güven Endeksi
KAYNAK: TCMB

Üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında gelecek 3 aya yönelik artış bekleyenlerin lehine olan seyir ise bir önceki aya göre güçlendi.

GCM Yatırım Banner

Gelecek üç aydaki istihdam artışıyla ilgili beklentilerin Ocak 2024’te, bir önceki aya göre zayıfladığı gözlemlendi.

Ortalama birim maliyetlerde gelecek üç ayda artış bekleyenlerinin lehine olan seyir güçlendi. Son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan eğilim ise belirginleşti.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık üretici fiyat endeksi (ÜFE) beklentisi bir önceki aya göre 3,8 puan azalarak yüzde 55 seviyesinde gerçekleştir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.