Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yılın Son Reel Kesim Güven Endeksi Verileri Açıklandı

TCMB tarafından açıklanan verilere göre reel kesim güven endeksi yılın son ayında düşüş seyrinde kayda geçti. İşte raporun detayları..
Yılın Son Reel Kesim Güven Endeksi Verileri Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının son ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımlandı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1735 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks, Kasım ayındaki azalış seyrini Aralık ayında da devam ettirdi.

Rapora göre Kasım ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) aylık bazda 0,5 puan azalarak 103,4 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 99,1 seviyede yer aldı.

Reel Kesim Güven Endeksi Aralık
Kaynak: TCMB

Rapor göre son üç aydaki toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve gelecek üç aydaki üretim hacmine ilişkin değerlendirmelerin endeksi azalış yönünde etkilediği belirtildi.

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, iç piyasa sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin aylık bazda güçlendiği görüldü. Ayrıca üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin ise azalış bildirenler lehine döndüğü gözlemlendi.

GCM Yatırım Banner

Verilere göre gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı. İhracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendi.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi aylık bazda 2,4 puan azalarak yüzde 58,8 seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.