Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Reel Kesim Güven Endeksi Kasım Ayı Verileri Açıklandı

TCMB iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi Kasım ayı verilerini yayımladı. Detaylar geliyor...
Reel Kesim Güven Endeksi Kasım Ayı Verileri Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verileri yayımlandı. Sonuçlar imalat sanayinde faaliyet gösteren 1760 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edildi.

TCMB raporuna göre Kasım ayı mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 1,4 puan azalarak 103,9 seviyesinde gerçekleşmişti. Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 3,1 puan azalarak 100,2 seviyesine geriledi.

Reel Kesim Güven Endeksi grafiği
Kaynak: TCMB

Mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği belirtildi.

Raporda, gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre zayıfladığı, iç piyasa sipariş miktarında artış bekleyenler lehine olan seyrin ise güçlendiği bilgisine yer verildi.

Gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı, gelecek 3 aydaki istihdama ilişkin artış yönlü beklentilerin ise güçlendiği gözlendi.

GCM Yatırım Banner

Ortalama birim maliyetlerde, son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyrin bir miktar güçlendiği, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise bir miktar zayıfladığı belirtildi. Gelecek üç aydaki satış fiyatına ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı gözlendi.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak yüzde 61,2 seviyesinde gerçekleşti. TCMB’nin son raporu Ekim ayındaki azalış seyrinin devam etmesini izliyor. Ekim ayında mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 103,3 seviyesine gerilemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın