Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de Seyrini Bozmadı

TCMB'nin açıkladığı rapora göre reel kesim güven endeksi Ekim ayında azalış seyrini sürdürdü. İşte raporun detayları...
TCMB Açıkladı: Reel Kesim Güven Endeksi Ekim’de Seyrini Bozmadı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayına ilişkin iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi verilerini yayımladı. İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1743 iş yerinin yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilen anket sonuçlarına göre endeks, Eylül ayındaki azalış seyrini Ekim’de de sürdürdü.

Rapora göre Ekim ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA) aylık bazda 0,2 puan artarak  105,3 seviyesinde gerçekleşti.

Mevsimsellikten arındırılmamış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) ise bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak 103,3  seviyesinde yer aldı. Mevsimsellikten arındırılmamış RKGE, Eylül ayında 0,6 puan azalarak 104,4 olmuştu.

Ekim ayında genel gidişata bakıldığında mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim hacmi miktarı ve mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmeler endeksi artış yönünde etkiledi.

Son üç aydaki toplam sipariş miktarı, sabit sermaye yatırım harcaması, gelecek üç aydaki toplam istihdam ve genel gidişata ilişkin değerlendirmeler ise endeksi azalış yönünde etkiledi.

GCM Yatırım Banner

Rapora göre son üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi ve ihracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre güçlenirken, iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, ihracat sipariş miktarı ve iç piyasa sipariş miktarında bir önceki ayda artış bekleyenler lehine olan seyir zayıfladı.

TCMB’nin raporuna göre ortalama birim maliyetlerde, gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyir güçlendi. Son üç ayda artış olduğunu bildirenler lehine olan seyir ise zayıfladı.

Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya göre 1,2 puan azalarak yüzde 62,5 seviyesinde gerçekleşti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.